Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 272
Widziałem już ludzi, którzy stworzyli sobie w umyśle intelektualny pancerze, chroniące przed przeciwnościami losu. Wydawali się odporniejsi niż inni. Mówili:“Mam to w nosie” i śmiali się ze wszystkiego. Kiedy jednak jakaś przykrość przenikneła ich pancerz, szkody były straszliwe. Widziałem też ludzi cierpiących z powodu najmniejszego problemu, najmniejszego urazu, ale umysł ich nie był mimo to zamknięty, pozostawali wrażliwi na wszystko, a każda agresja była dla nich lekcją.
"Imperium mrówek" - tytuł może intrygować nie bez powodu, lecz ... czy ktoś kiedykolwiek zastnawiał się nad losem tych maleńkich stworzeń jakimi są mrówki? Jak funkcjonują? W jaki sposób tworzą swoje społeczeństwo? I czy w pewnym sensie nie są podobne nieco do ludzi? Z początku podchodziłam bez entuzjazmu do lektury, gdyż owady niezbyt mnie interesowały, lecz po przeczytaniu tej książki zainteresowałam się tajemniczym światem mrówek. Czego zatem dotyczy ta książka?
Pierwsza część trylogii francuskiego pisarza Bernarda Werbera dotyczy między innymi siostrzeńca bogatego wuja, Jonatana Wellsa, który pragnie rozwikłać zagadkę zamkniętej piwnicy i tajemniczych stworzeń jakimi były mrówki.Jonatan dowiaduje się o swoim wuju wiele ciekawych informacji, które stara się wykorzystać. Jednakże oprócz losów Jonatana Wellsa możemy śledzić również losy mrówek i ich burzliwe dzieje. Autor powieści przedstawia te owady w interesujący i nienachalny sposób a zarazem wplata również pewne elementy filozoficzne dające do myślenia. Wydawać by się mogło, iż świat mrówek nie jest zbyt ciekawy a nawet nużący - nie jest to prawdą. Zagłębiajac się uważnie w lekturę mozemy odkryć "ponownie" mrówczą społeczność i jej zasady. Nieraz moze nam się wydawać,iż pod pewnymi względami mrówki przypominają swoim zachowaniem ludzi - żyją na swój sposób i na swój sposób funkcjonują ( nieraz rywalizując ze sobą ). Uwagę przykuwa również przejrzysty i przystępny język, który ciekawi a jednocześnie nie przytłacza ilością naukowych terrminów. Powieść jest starannie dopracowana zarówno pod wzgle?em stylistycznym jak i fabularnym; autor rzetelnie przedstawił zarówno świat ludzki jak i świat mrówek.
Po przeczytaniu powieści miałam pozytywne wrażenia. Spodziewałam. się niezbyt interesujaćej i trudnej w odbiorze książki. Zamiast tego "otrzymałam" wiele ciekawych informacji na temat zwyczajów i zachowań mrówek, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia. Mrówki znane są nam z tego, iż wykazują się pracowitością i tym, że są dobrze zorganizowane.
Komu mogę polecać tę książkę? Z pewnością osobom zainteresowanym nie tylko filozofią czy fantastyką naukową ale też światem przyrodniczym, gdyż w powieści nie brakuje opisów z biologicznego punktu widzenia. Uważam, że warto zaznajomić się z tą lekturą, ponieważ nieraz skłania do refleksji nad ludzką ( i zwierzęcą ) naturą. W powieści nie ma zbyt wielu bohaterów ani też zbyt wartkiej akcji; autor skupia się bardziej na opisie zachowań ludzi jak i mrówek i wtrąca przy tym filozoficzne rozważania w postaci listów jednego z bohaterów. Powieść w sam raz do przeczytania w tydzien.
Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl