Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka...
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN:
Liczba stron: 184
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak
Nastoletnia Ida ma już dość wakacji z rodziną w niesprzyjających warunkach lokalowych i atmosferycznych, więc na własną rękę wraca do Poznania do pustego mieszkania... i pustej lodówki. Jakoś trzeba sobie poradzić w tej sytuacji, znajduje więc dorywczą wakacyjną pracę, a ta wraz z nowo poznanymi ludźmi wywrze zaskakujący wpływ na jej charakter i całą resztę życia. Jedna z najlepszych części Jeżycjady - kocham metamorfozę Idy i jej korespondencję z rodziną przebywającą na wczasach - zwłaszcza listy od jej młodszych sióstr XD
Uwielbiam Jeżycjadę, a szczególnie pierwsze jej części. Szalona Ida to jedna z moich ulubionych bohaterek.
Sierpień kojarzy mi się z Jeżycjadą. Zawsze w wakacje czytałam powieści Musierowicz, uznałam więc, że jeśli mam okazję to zrobić, to nie mam co zwlekać. Tym razem sięgnęłam po Idę sierpniową.
Borejkowie wyruszają na wakacje. Nad jeziorem niemiłosiernie leje, jest okropnie nudno, na domiar złego Gabriela non stop całuje się z Pyziakiem, a wiele codziennych obowiązków spada na barki Idy. Dziewczyna więc postanawia zawinąć kiecę i wrócić do Poznania. W trymiga wsiada do PKS-u i trafia do mieszkania swojego wujka. Gdy ten zaczyna podejrzewać, że narwana Ida przyszła po pożyczkę, dumna dziewczyna zaczyna szukać pracy. Tak trafia do pana Paszkowskiego w charakterze damy do towarzystwa. To wydarzenie rozpoczyna całą lawinę wydarzeń, tych przezabawnych i wzruszających.
Ida jest jedną z ciekawszych bohaterek utworzonych przez Małgorzatę Musierowicz. Jest rezolutną hipohondryczką, która bardzo stara się być skupioną jedynie na sobie, ale zdecydowanie lepiej wychodzi jej ratowanie świata. Niby przez przypadek pomaga wszystkim wkoło, ale nawet w sytuacjach, w których niejeden straciłby głowę, Ida zachowuje zimną krew.
Kolejna część Jeżycjady przenosi czytelnika niczym wehikuł czasu do czasów PRL-u, kartek i niedostatku. Mimo tego, Ida radzi sobie doskonale. Umie zrobić coś z niczego, nawiązuje więzi, które ostatecznie pozwolą uwierzyć jej w siebie i pomagać innym. Musierowicz ukazuje ten inny świat, gdzie znajomości rozpoczynało się w realnym świecie i nie wgapiało nieustannie w ekrany smartfonów.
Ida sierpniowa zafundowała mi świetny czas z książką. Z przyjemnością wróciłam do lektury serii, którą swego czasu darzyłam nabożną czcią. Na pewno będę kontynuować czytanie kolejnych tomów.
Felietony, zawarte w tym tomie, ukazywały się pod nazwą "Frywolitki" w "Tygodniku Powszechnym". Przeznaczone dla młodzieży, wkrótce zyskały także...
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012/13, Z biblioteki,