Husaria. Duma polskiego oręża

Kopie skrzydlatych jeźdźców dosięgną cię, zanim zdążysz zrobić im jakąkolwiek krzywdę. Jeśli przetrwasz pierwszą szarżę, Polacy zaatakują ponownie. Nie obronisz się, nawet jeśli masz piętnastokrotną przewagę. A jeśli jest was stu na jednego husarza? Nie atakuj. Przegrasz.

Najskuteczniejsza jazda w dziejach świata powstała na naszej ziemi. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć zwykle mierzyła się z kilkukrotnie liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła.

Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie minął?

Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła.

Informacje dodatkowe o Husaria. Duma polskiego oręża:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5468-8

Kup książkę Husaria. Duma polskiego oręża

Husaria. Duma polskiego oręża - opinie o książce

Radosław Sikora jest polskim historykiem i autorem wielu prac związanych z husarią. Jako doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w zagadnieniach historii wojskowości, w moim odczuciu, drobiazgowo, lecz przystępnie zinterpretował dzieje husarii. Choć mogę się mylić, bo nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki poświęconej tej tematyce. Niemniej, jak sam autor zaznacza w posłowiu: „Po latach wróciłem do Z dziejów husarii, by na jej bazie stworzyć nową, poprawioną, a przede wszystkim znacząco rozbudowaną wersję”. Co tłumaczę sobie, że trzymam w rękach bogate swego rodzaju kompendium wiedzy na temat tej kawalerii.

„Każde starcie przebiega na dwóch płaszczyznach – tej fizycznej i tej duchowej. O ile dość łatwo można określić warunki fizyczne starcia (stosunek sił, rodzaj użytego uzbrojenia itp.), o tyle znacznie trudniej ustalić i zmierzyć to, co przeciwnikom w duszy gra. Bez tej wiedzy nie sposób jednak zrozumień tak świetnych zwycięstw husarii i tego, czym ta jazda była”.

W tej książce znajdziecie informacje, począwszy od wiadomości, czym była husaria, jacy ludzie w tej kawalerii służyli, ile zarabiali, i jaki wpływ miało na nich życie duchowe. Poprzez strategie walk, osiągnięcia, wyeksponowanie broni, uzbrojenia ochronnego i stroju (w tym między innymi, do czego służyły skrzydła). Kończąc na tym, jak żyli, i jakie były przyczyny upadku tej formacji oraz wiele innych ciekawostek i mitów.

Publikacja ta cieszy nie tylko zgłębieniem tematu, ale również wykonaniem. W książce bowiem jest wiele cytatów, jak również zdjęć (między innymi współczesnych rekonstruktorów z krótkim opisem każdego) i ikonografii, które tylko wzbogacają treść, działają na wyobraźnię czytelnika i pozwalają na głębsze zanurzenie się w czytanej pozycji. Moim zdaniem jest to książka godna polecenia, bo znajduje się tutaj wiele ciekawostek, których historycy nie uczą w szkole. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dziejów oręża polskiego. Polecam.

Z dziejów husarii
Radosław Sikora0
Okładka ksiązki - Z dziejów husarii

"Z dziejów husarii" to bogato ilustrowana książka wprowadzająca czytelników w świat legendarnej jazdy polskiej. Poznajemy dzieje tej wybitnej...

Husaria pod Wiedniem
Radosław Sikora0
Okładka ksiązki - Husaria pod Wiedniem

Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały" - tak po odniesionej wiktorii...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska