Henryk Hubal-Dobrzański to legenda. Ostatni żołnierz września. Zbuntowany duch gnębiący Niemców w dawno już okupowanym kraju. Poprzez bagna i zawieruchę wojny, zasadzki i obławy prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego. Dzięki niemu, symbolicznie , Rzeczpospolita nie poddała się nigdy. Jacek Komuda przeszedł w wyobraźni, na mapach, trochę konno, trochę samochodem cały szlak bojowy majora Hubala. Powieść w całości oparta jest na faktach, pamiętnikach i najnowszych opracowaniach. Występujące w niej postacie i większość wydarzeń jest prawdziwych. Hubal dla wrogów Ojczyzny miał tylko kule, a dla żołnierzy słowa: Nie było rozkazu kapitulacji… przeszliście przez piekło… za nami groby kolegów… czy po to ginęli, abyśmy teraz mieli złożyć broń? Ja w żadnym razie broni nie złożę, munduru nie zdejmę… tak mi dopomóż Bóg!
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016-04-27
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 378
Lubię, nawet bardzo lubię, pióro Komudy i lubię tematykę II Wojny Światowej. Ta książka jednak nie do końca przypadła mi do gustu. Czegoś Komudzie w tej książce zabrakło, jak Sapkowskiemu w "Żmii".
Sięgnęłam po audiobooka z wielkim zapałem, jednak nieco się rozczarowałam. Zwalam to na irytujący sposób czytania lektora - przeciągnie zgłosek i sposób odgrywania bojowych zawołań, przyśpiewek czy chociażby intonacja niektórych wypowiedzi, często zbyt płaczliwych - zniechęca. Ten rozdźwięk pomiędzy interpretacją autora, a moją wyobraźnią, gdybym czytała książkę w wersji drukowanej, zaważył jak podejrzewam na całym odbiorze. Książka na raz, jednak warta przeczytania z wielu względów, do czego zachęcam. Zbeletryzowana historia, którą każdy powinien poznać.
"Kresy Rzeczypospolitej - zabójczo piękne i piekielnie groźne. Szczególnie dla tych, co szablą robić nie umieją... Kto stamtąd, choćby hultaj...
W porę, gdy kwitły kwiaty, a trawy wzbijały wysoko, moskiewski mir wywlókł ciało cara Dymitra związane powrozem. Ciągnęli je za sznur uwiązany do...