Homo sapiens i jego geny

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Co odróżnia nas od innych? Te kwestie nurtują dziś ludzi bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki Johannesowi Krause i Thomasowi Trappe, którzy przeniosą nas aż do najdawniejszych czasów, poznamy odpowiedź na pytanie, jak staliśmy się współczesnymi Europejczykami.

Migracja i wędrówki ludzi nie są zjawiskami, które zaistniały dopiero w czasach nowożytnych. Opanowawszy chód w pozycji wyprostowanej, człowiek pozostawił za sobą Afrykę i skierował swoje kroki między innymi do Europy. Te zakamarki prehistorii jeszcze do niedawna skrywał mrok, ale dzięki najnowszym metodom, jakie proponuje naukowcom genetyka, stan rzeczy diametralnie się zmienił. Johannes Krause, znany specjalista w tej dziedzinie, wraz z dziennikarzem Thomasem Trappe opowiada, co na temat przeszłości gatunku ludzkiego zdradzają nasze geny.
Czy istniały jakieś „praludy”? Kiedy dawni Europejczycy utracili ciemną skórę? Jaką rolę odgrywały Bałkany na przestrzeni minionych czterdziestu tysięcy lat?
Ta niezwykła opowieść udowadnia, że bez przybywających ze wszystkich stron do Europy imigrantów, przynoszących ze sobą rozmaite informacje ukryte w ich genach, nasz kontynent nigdy nie byłby taki, jaki jest obecnie.

CZY NASZA PRZESZŁOŚĆ DAŁA NAM W KOŚĆ?

Najnowocześniejsze analizy genetyczne dowodzą, że w przeszłości odbywały się spektakularne wędrówki, bez których Europa nie miałaby szans na istnienie w obecnym kształcie. Johannes Krause – znany naukowiec w tej dziedzinie – zbadał historię naszych przodków. Wspólnie z Thomasem Trappe opowiedzieli o nieodpartej ludzkiej potrzebie podbicia świata i nieumiejętności zaakceptowania jakichkolwiek granic.

„Badania Johannesa Krause otwierają okno, przez które możemy podejrzeć naszą historię i lepiej ją zrozumieć”.

Informacje dodatkowe o Homo sapiens i jego geny:

Wydawnictwo: Bez Fikcji
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: Die Reise unserer Gene. Eine Geschichte über uns und unsere Vorfahren
Język oryginału: Niemiecki
Tłumaczenie: Magdalena Kaczmarek

Tagi: wampir archeologa historia

Kup książkę Homo sapiens i jego geny

Homo sapiens i jego geny - opinie o książce

Muskając temat archeogenetyki

Czyż to nie fascynujące (i trochę makabryczne) poznawać losy naszych przodków, dzięki genom, które zachowały się w ich szczątkach? Ta dziedzina nauki, w porównaniu z innymi dopiero rozwija skrzydła. Mimo to, dzięki niej już możemy dowiedzieć się, gdzie ludzie żyjący tysiące lat temu, wędrowali i osiedlali się.

"Zbrojni w rewolucyjną technologię, zmieliliśmy pradawne kości na pył i wydestylowaliśmy z ich DNA historie, które opowiadamy w niniejszej książce."

Przez każdym rozdziałem znajduje się mapa, która obrazuje znaleziska archeologiczne. Pierwsza "wita nas" m.in. informacją, że 600.000 (!) lat po ziemi stąpał ostatni znaleziony wspólny przodek człowieka, neandertalczyka i denisowianina.

W książce pojawia się fachowa terminologia, jednak nawet laik jest w stanie wszystko zrozumieć, ponieważ autorzy starają się przede wszystkich posługiwać językiem zrozumiałym dla ogółu. Przekazywana wiedza dotyczy tego, jak zmieniał się świat, wraz z migracją ludów, jak dochodziło do osiadłego trybu życia, a także w taki sposób ludzkość doprowadziła do rozpoczęcia pandemii. Szkoda, że mało tu informacji o samej pracy archeogenetyka. Przyznam, że jestem ciekawa, jak przebiega proces wyodrbiania DNA z kości naszych przodków.

?W każdym z nas, Europejczyku, jest coś z Neandertalczyka.
Nie wierzycie?
To koniecznie musicie przeczytać książkę Homo Sapiens i jego geny. Dowiecie się z niej skąd pochodzimy i kim jesteśmy. Jakie zagadki skrywa nasz genom.
Ja uwielbiam genetykę i ewolucję, więc ta książka to była dla mnie świetna lektura.

?To niezwykła historia o tym jak człowiek wyprostowany opuścił Afrykę i zaczął migrować.

?Dzięki nowoczesnej technologii i archeogenetyce udało się ustalić genom człowieka i przeprowadzić analizy, które pokazują, że to właśnie wędrówki przyczyniły się do tego, że Eurona istnieje obecnie w takim kształcie.

?Autorzy zabrali nas w niezwykłą podróż, która pokazuje wielkie migracje, które pokonali nasi praprzodkowie. Migracje często okupione śmiercią, chorobami i ciągła walką o przetrwanie. Migracje, które z drugiej strony pozwoliły ukształtować świat jaki obecnie znamy i sprzyjały rozwojowi. To dzięki naszym przodkom i ich wędrówkom jesteśmy tym kim jesteśmy.

?Jednym słowem książka super. Bardzo mi się podobała i chociaż początkowo jest trochę naukowego słownictwa, to jednak wszystko opisane jest w sposób ciekawy i łatwy, zrozumiały dla każdego i nie trzeba być miłośnikiem biologii by temat ogarnąć.

?Książka to nie tylko ciekawa lektura dla tych, którzy lubią genetykę, lecz również tych, którzy fascynują się historią.

?Migracje trwają cały czas. Genetyka wciąż brnie do przodu. Jestem ciekawa jaki to wszystko będzie miało skutek w przyszłości, jak dalej będzie ewoluował człowiek i jakie zmiany będą zachodzić.

?Książkę polecam. Warto poznać swoją historię i to skąd pochodzimy i jakie zagadki skrywa nasz genom.

Kiedyś usłyszałam takie powiedzenie:
,,Kto raz zapakuje walizki,już nigdy ich nie rozpakuje"

Lubimy podróżować,przemieszczać się z miejsca na miejsce,poznawać nowe kraje.
Czasami tylko na chwilę,a czasem na wiele lat.
I kto by pomyślał,że mamy to zapisane w genach! ?

Autorzy tej zacnej książki postarają się odpowiedzieć na nurtujące nas od wielu lat pytania: skąd pochodzimy i kim jesteśmy?
zabierając do początków ludzkości i wyjaśniając jak dzięki nowoczesnym badaniom DNA można prześledzić wędrówkę praczłowieka.
Dlaczego,przybierając wyprostowaną postawę,postanowił on opuścić Afrykę i wyruszył do Europy i Azji.

Bardzo mi się ta książka podobała!
Co ja mówię.
Ja byłam nią zachwycona!
Genetyka bowiem,to jedyny rozdział biologii,którym byłam naprawdę zaintrygowana i z którego miałam same dobre oceny.
Dlatego wiedzę z tej książki chłonęłam jak przysłowiowa ,,gąbka" i jeśli Wy też chcecie wiedzieć czemu europejczycy utracili czarną barwę skóry i kilka innych ciekawostek,to zapraszam do lektury!!!

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski