reklama

Historia Ziemi. Od gwiezdnego pyłu do żyjącej planety

Robert M. Hazen, naukowiec z Carnegie Institution for Science i autor bestsellerów, w swoim radykalnie nowym ujęciu biografii Ziemi odkrywa, w jaki sposób koewolucja geosfery i biosfery - skał i materii ożywionej - ukształtowała naszą planetę w niepowtarzalny sposób, jako jedyną tego rodzaju w Układzie Słonecznym, jeśli nie w całym kosmosie.

Z wyobraźnią astrobiologa, perspektywą historyka i pasją, Hazen tłumaczy, jak zmiany na poziomie atomowym przekładają się na dramatyczne przeobrażenia Ziemi przez przeszło 4,5 miliarda lat jej istnienia. Przywołuje ekscytujące nowe odkrycia, by przedstawić w bogatych szczegółach kolejne przekształcenia naszej planety, od jej szybkiej rotacji w niemowlęctwie, kiedy Słońce wschodziło co pięć godzin, a Księżyc wypełniał 250 razy więcej nieba niż teraz, do skąpanej w morzu młodości, zanim powstały pierwsze kontynenty; od Wielkiego Utlenienia, które spowodowało, że Ziemia stała się czerwona, do działalności wulkanicznej, która zmieniła Ziemię i mogła być prawdziwym zabójcą dinozaurów. Dzięki teorii Hazena o koewolucji dowiadujemy się, w jaki sposób reakcje pomiędzy organicznymi cząsteczkami i kryształami skalnymi mogły przyczynić się do powstania pierwszych organizmów na Ziemi, które z kolei są odpowiedzialne za istnienie większości minerałów na naszej planecie, tysięcy różnych rodzajów kryształów, które nie mogłyby zaistnieć w świecie pozbawionym życia.

Hazen jest błyskotliwym i ciekawym przewodnikiem tej wielkiej podróży po powierzchni i wnętrzu naszej planety. Klarowna, wielowątkowa i stymulująca ,,Historia Ziemi" jest literaturą popularnonaukową najwyższej próby.

Robert M. Hazen jest profesorem nauk o Ziemi na George Mason University oraz wykładowcą w Carnegie Institution's Geophysical Laboratory.

Informacje dodatkowe o Historia Ziemi. Od gwiezdnego pyłu do żyjącej planety:

Historia Ziemi. Od gwiezdnego pyłu do żyjącej planety - opinie o książce

Symfonia C. Węgiel i ewolucja prawie wszystkiego
Robert M. Hazen0
Okładka ksiązki - Symfonia C. Węgiel i ewolucja prawie wszystkiego

Naszym drugim imieniem jest węgiel. Dosłownie, bo wszystkie istoty żyjące w jednej piątej składają się z tego pierwiastka. Więcej jest w nas tylko tlenu...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski