Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki

Ocena: 5 (1 głosów)

W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, oprócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma,  spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książka była w przeszłości.

Niektórzy dziennikarze i bibliotekarze, podobnie jak entuzjaści kompaktów, uważają, że pojawienie się e-booków oznacza totalną rewolucję. Być może popularność e-booków rzeczywiście rośnie, być może drukowane książki rzeczywiście znikną (tak jak gliniane tabliczki babilońskie i zwoje papirusów starożytnego Egiptu, które dawno temu przestały być używane). Wszelkimi środkami przekonuje się nas, że przyszłe książki będą wyłącznie elektroniczne; pewne jest jednak to, że przez minione ponad 10 000 lat ludzkość rozwinęła sposoby przechowywania i przekazywania informacji, które głęboko zakorzeniły się w naszej podświadomości.

W tomie tym autorzy prezentują 100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najróżniejszym tematom, które dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, które miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniale ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego wiele tysięcy lat dążenia ludzkości do przekazywania idei i wiedzy.

W wyborze autorzy kierowali się zasadą, by pokazać największą różnorodność książek: w rozmaitych formach i stylach, także w postaci sznurków (kipu) czy też pisane na kościach, korze lub liściach palmowych, a także słynne tabliczki gliniane, zwoje  papirusowe i welinowe lub papierowe, lepiej znane w Europie bądź Ameryce Północnej. Prezentują książki charakterystyczne dla poszczególnego rodzaju, choć niekoniecznie te najbardziej oczywiste.

Polskie edytorstwo prezentowane jest tu przez wydane konspiracyjnie podczas okupacji niemieckiej Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Na okładce zaś pokazano Złoty Kodeks Gnieźnieński - faksymile XI-wiecznego ewangeliarza. Natomiast najstarsze zabytki  polskiego piśmiennictwa przedstawia w pięknym eseju Bogdan Klukowski. 

Informacje dodatkowe o Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2015-09-15
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788321349077
Liczba stron: 288

więcej

Kup książkę Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki - opinie o książce

To, że kocham czytać, nie jest żadną tajemnicą, ale przyznam szczerze, że o historii książki, a także o książkach sprzed wielu lat, mało co wiedziałam. Owszem jeszcze w podstawówce uczyło się o papirusach, a dziadek opowiadał mi o tabliczkach do pisania, jednak to były dość ogólne informację. Dziś chciałabym Wam pokazać książkę, dzięki której dowiedziałam się bardzo dużo o nich.

Nie jest to pozycja, w której znajdziemy wiedzę „podręcznikową”, a zupełnie coś innego. Znajdziemy w niej 100 książek pochodzących z całego świata, z różnej tematyki i każda jest omówiona. Mnie osobiście to zaciekawiło i to nawet bardzo. Wszystko jest napisane ciekawie, a jednocześnie jasno i zrozumiale.

Ogromną zaletą książki ją piękne ilustracje. Już dla nich warto ją nabyć. Jest ich dużo, na każdej stronie, zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają, aby po nią sięgać.

„Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki” to książka, która spełniła moje oczekiwania i pozwoliła poznać historię książki, a także różne książki z różnych epok. Moim zdaniem warto po nią sięgnąć i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy