Henryk i Kato

Ocena: 4 (1 głosów)
Gesty, których się wstydzimy, słowa, które przychodzą za późno, uczucia, które tłumimy... Czy istnieje jakiś ratunek, coś, co nadałoby sens naszej egzystencji? Gdzie szukać wytchnienia od beznadziejnej jałowości dnia codziennego? W Bogu? W bliskości innego człowieka? Czy szczęście jest osiągalne, czy to tylko złudne, efemeryczne odbicie naszych marzeń? Iris Murdoch poprzez historię dwojga przyjaciół, którzy spotykają się po latach, próbuje odpowiedzieć na tych kilka podstawowych pytań nurtujących człowieka od zarania jego dziejów. biblionetka.pl

Informacje dodatkowe o Henryk i Kato:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1982 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8306006720
Liczba stron: 398

więcej

Kup książkę Henryk i Kato

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Henryk i Kato - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-04-25, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Po pierwszym spotkaniu z prozą Murdoch wiem jedno: to jest jedna z tych autorek, która czytelników bardzo podzieli. Jedni będą zachwyceni, drudzy całkowicie ją odrzucą.
By uciąć wszelkie domysły napiszę,że ja znalazłam się w tej pierwszej grupie już po kilkunastu stronach lektury, chociaż zamknęłam ja z refleksją, że "właściwie, to nic się nie działo". "Henryk i Kato" nie ma spektakularnej fabuły, trudno jednoznacznie określić tez gatunek, chociaż zdecydowanie najbliżej mu do obyczaju romansującego niekiedy z psychologia, niekiedy z farsą, a innym razem z kryminałem. A wszystko po to, by na kanwie przypowieści o synu marnotrawnym spróbować odpowiedzieć na pytanie: na ile o sobie samych stanowimy my, na ile kształtują nas oczekiwania innych i jaką rolę mamy do odegrania?

Henryk i Kato to zaprzyjaźnieni ze sobą potomkowie dwóch sąsiadujących rodzin, tzw. posiadaczy ziemskich. Każdy z nich podejmuje próbę uwolnienia się z oczekiwań, jakie nakładają na nich ich rodziny - Kato, wbrew ojcu - ateiście, zostaje księdzem, a Henryk ucieka do Ameryki, gdzie prowadzi dość osobliwe życie uczuciowe. Spotykają się ponownie, gdy w wypadku samochodowym ginie brat Henryka, zmuszając go do powrotu do posiadłości swych rodziców, a przedziwna "Misja" Katona bankrutuje, zmuszając do powrotu do domu.
Murdoch świetnie portretuje swoich bohaterów, każdemu poświęcając należycie dużo miejsca.W dużej mierze - portretują się sami - w kapitalnych dialogach czy monologach. Nie sa też jednoznaczni: Katon jednocześnie jest i nie jest księdzem, Henryk jest i nie jest dziedzicem majątku, Stefania jest i nie jest femme fatale, Collette jest i nie jest bohaterką romansu. Sprawia to, że właściwie do końca nie wiemy, jaką rolę odegra każda z postaci.
Powieść Murdoch bywa też dość teatralna - zachowania bohaterów niekiedy wydają się celowo przerysowane, by nieco odrealnić całą opowieść, by przybiliżyć ja do formy przypowieści? Zaś humorystyczny rys farsy mieszczańskiej nadaje książce relacja Henryk-Collette-Stefania...Bardzo, bardzo udana to, moim zdaniem, mieszanka literacka - nieoczywista i nieszablonowa. Lubię to!

Link do opinii
Inne książki autora
Zielony rycerz
Iris Murdoch0
Okładka ksiązki - Zielony rycerz

Spokojne życie grupki londyńskich przyjaciół zakłóca seria dramatycznych wydarzeń. Lucas Graffe, historyk, z natury odludek, zabija w obronie własnej człowieka...

Czarny książę
Iris Murdoch0
Okładka ksiązki - Czarny książę

Powieść Iris Murdoch można by scharakteryzować następująco: środowisko inteligenckie, konflikty wewnątrzrodzinne, człowiek pośród rzeczy i na tle określonego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy