Opowieść o najpotężniejszej władczyni starożytnego świata i historia jednego z największych i najtragiczniej zakończonych romansów w dziejach.
Czy można pogodzić zakazaną miłość z lojalnością i powinnościami wobec dynastii?
Hatszepsut - żona, matka, kapłanka, mistrzyni strategii politycznych, doskonale funkcjonująca w świecie męskich reguł gry, silna, a równocześnie wrażliwa i pełna ideałów mądra kobieta. Przez egiptologów bywa nazywana pierwszą feministką w historii. Poznajemy drogę, którą przeszła, zanim założyła męski strój, przypięła rytualną sztuczną brodę i została nie, jak większość jej poprzedniczek, małżonką władcy, ale samodzielnie rządzącym potężnym faraonem, pod którego rządami Egipt stał się potęgą.
Autorka wprowadza nas w fascynujący świat kapłanów Amona i kapłanek Hathor, mistycznych rytuałów i potężnej magii. Przyglądamy się budowie świątyni Hatszepsut i największych na świecie obelisków, bierzemy udział w wyprawach handlowych i wojnach, razem z bohaterami powieści przeżywamy ich radości i kryzysy, poznajemy bogów sprzed 3500 lat. Funkcjonujemy w świecie wspierających się, niezwykle silnych kobiet, powiązanych ponadczasowymi więzami.
Wszystkie postacie występujące w powieści są autentyczne, a prezentowane fakty były konsultowane z egiptologami i ekspertami z całego świata.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2021-07-14
Kategoria: Romans
ISBN:
Liczba stron: 416
Fascynująca podróż w głąb antycznego świata silnych kobiet. Opowieść o Nefretete - małżonce faraona, ikonie piękna starożytności, której...
Czy jesteśmy świadkami końca starej i początku nowej ery? Zakazane ewangelie - jaką zawierały wiedzę, że na setki lat je ukryto? Kto i dlaczego to zrobił...
Przeczytane:2023-11-19,
Za sprawą książki Ewy Kassali ?Hatszepsut? przeniosłam się do starożytnego Egiptu i poznałam silną kobietę, która przywdziała nemes, hekę i nechachę (symbole władzy faraona) i sięgnęła po koronę tego potężnego państwa. Oczywiście, nie było jej łatwo przekonać kapłanów i najwyższych dostojników egipskich to tego pomysłu, ale dzięki niezwykłej sile charakteru, uporowi, bezkompromisowości Hatszepsut stała się jednym najpotężniejszych, egipskich faraonów.
Książka opisuje losy Hatszepsut od dzieciństwa do samego końca. Śledzimy jej dorastanie, wybory, rozterki związane z obietnicami danymi ojcu, trudną drogę do fotelu faraona. Widzimy, jak los jej nie oszczędzał, bo przeżyła utratę bliskich i przyjaciół, zdrady współpracowników i wiernych sług, doświadczyła dworskich intryg, osamotnienia i zagubienia. Poznajemy więc Hatszepsut z prywatnej strony - jako żonę, matkę a nawet kochankę. Trudna to była miłość, nieujawniona światu, zakazana. Jej wybranek miał ogromny wpływ i na władczynię i całe państwo. Niestety, ta miłość przyniosła poważne konsekwencje i dla samej Hatszepsut, o czym przekonała się pod koniec swoich rządów i co doprowadziło do wydania przez nią okrutnego wyroku. Bardzo dramatyczne było to zakończenie powieści.
Autorka, Ewa Kassala włożyła niewątpliwie wiele wysiłku w napisanie tej powieści, widać staranne przygotowanie merytoryczne, zgłębienie tematu, dbałość w ukazaniu szczegółów życia w starożytnym Egipcie. Zdumiała mnie ta wiedza na temat wierzeń, bóstw egipskich, a te dokładne opisy miejsc, zdarzeń, rytuałów, strojów, fryzur i zachwycających egzotyką potraw. Widać, że było to konsultowane z egiptologami, o czym sama autorka wspomina zresztą w posłowiu. Intrygująca fabuła i barwne postacie dopełniają tę powieść.
?Hatszepsut? została napisana językiem zrozumiałym, a ponadto z objaśnieniami trudnych, obcych dla nas słów, co ułatwiło lekturę książki. Dzięki tej książce poznałam fascynującą, wyjątkową władczynię, a przede wszystkim niepospolitą, niezwykłą kobietę. Tak, siła jest kobietą i jest w kobietach!