Harcerki z Ravensbruck

Ocena: 5 (2 głosów)

Reporterska opowieść o jedynej funkcjonującej w czasie II wojny światowej drużyny harcerskiej w obozie koncentracyjnym. To był fenomen na skalę światową. Drużyna powstała w 1941 r. Tworzyły ją więźniarki Ravensbruck, w większości przedwojenne harcerki. Odbywały się regularne zbiórki. Harcerki pomagały innym więźniarkom, chorym i ,,królikom".

Drużyna miała swój sztandar - znaleziony w czasie sortowania rzeczy nowoprzybyłych do obozu proporzec 13 warszawskiej drużyny harcerskiej. Drużynę tworzyło 7 zastępów, działały w nich aż do wyzwolenia w sumie 102 osoby. Te, które przeżyły, tworzyły do końca swych dni "drużynę" bardzo bliskich sobie osób, połączonych niewymazywalnymi wspomnieniami...

Informacje dodatkowe o Harcerki z Ravensbruck:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788311158962
Liczba stron: 520

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Harcerki z Ravensbruck

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Harcerki z Ravensbruck - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-03-11, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Obóz koncentracyjny w Ravencbrück istniał w latach 1938-1945. Trafiały tam kobiety, głównie za przewinienia polityczne, ale także za prostytucję i inne wykroczenia, za które karą było więzienie KL. W obozie zgromadzono około 132 tysiące kobiet wielu narodowości, między innymi Polki, Rosjanki, Żydówki, Niemki.

 

Tematem przewodnim książki są harcerki z Ravencbrück. Kobiety organizowały w obozie jednostki o różnych nazwach, aby razem, w trudnym nazistowskim środowisku, poczuć się częścią wspólnoty. Osoby, które znalazły w nich miejsce, przed wojną były harcerkami dłużej lub krócej oraz takie, które z harcerstwem nie miały nigdy nic wspólnego. Kobiety, zgodnie z zasadami skautów, niosły starszym oraz słabszym pomoc, w postaci dodatkowego pożywienia, przeniesieniu czegoś cięższego, organizowania cieplejszej odzieży oraz dodawania otuchy.

 

Autorka ukazuje nam życiorysy kilkudziesięciu kobiet, które swoją odwagą i determinacją pomogły przeżyć obozowe katusze w Ravencbrück. Wykazywały się one niezwykłą odwagą i człowieczeństwem, którego w tamtych czasach było tak mało… Potrafiły poświęcić się dla drugiej osoby, oddać swoje racje żywnościowe, choć same nie były w najlepszej kondycji. Tajna Drużyna Harcerska „Mury” założona przez trzy niezłomne kobiety, podzielona była na siedem zastępów i realizowała przedwojenne zasady skautingu.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy