Jedna z najbardziej skandalizujących pisarek lat 60. XX wieku stworzyła niebanalną historię o ośmiu Amerykankach, które wkraczają wielkimi krokami w dorosłe i w pełni samodzielne życie.
Kay i jej przyjaciółki miały wszystko to, co każda młoda dama mieć powinna. Były piękne, młode, posiadały odpowiedni status, pieniądze, dobre wykształcenie a świat leżał u ich stóp. Jednak ich wejście w dorosłość przypadło na czasy Wielkiego Kryzysu, w obliczu którego zmieniały się nie tylko światowe rynki finansowe, ale także całe społeczeństwa. Na oczach młodych absolwentek prestiżowej szkoły Vassar dokonywała się rewolucja światopoglądowa. Dobre maniery i odpowiednie otoczenie, które w przeszłości wystarczały w zupełności do odniesienia licznych sukcesów, w obliczu takich zmian nie wystarczały już do rozwiązywania prawdziwych dylematów adeptów dorosłości. Grupa to powieść o porzuceniu szkolnych ideałów przez amerykańską klasę średnią lat 30.
Autorka oprócz niezwykle barwnych bohaterek stworzyła doskonały obraz zmieniającej się Ameryki. Z reporterskim zacięciem oddała to o czym mówiły zamożne dzielnice Nowego Jorku w latach 30. i jakimi ludźmi byli ich mieszkańcy.
The Group rapidly became a book that everyone read without wanting to admit it. (,,Grupa" szybko stała się książką, którą każdy czytał, ale nikt nie chciał się do tego przyznać)
The Guardian
Dla wszystkich, którzy kochają czytać o Ameryce z czasów jej niewinności, kryzysu gospodarczego lat 30stych, dla tych, co kochają stare filmy Hollywood i klimat tamtych lat - to zdecydowanie obowiązkowa lektura, która zachwyca od pierwszych stron.
Monika Sjoholm- blog Kronika błękitnej biblioteczki
Mary McCarthy (1912-1989)- amerykańska krytyczka literacka oraz teatralna, działaczka polityczna i pisarka sławę zyskała głównie dzięki swoim powieściom obyczajowym o mieszkańcach Nowego Jorku. McCarthy jest jedną z tych autorek, których ciężkie dzieciństwo (wczesne osierocenie, przemoc opiekunów i konserwatywne wychowanie) odbija się na późniejszej twórczości. Większość z jej powieści jest wręcz nasycona licznymi wątkami autobiograficznymi, w szczególności zaś Wspomnienia z lat katolickiej młodości (1957; pol. wyd. 1968), gdzie opisuje losy dziewczynki, która jest bita i wychowywana przez konserwatywnego wuja. Nawet w Grupie (1963; pol. wyd. 1985), pozornie prostej historii młodych, dobrze wykształconych kobiet wchodzących w dorosłe życie, główni bohaterowie przypominają realnych znajomych pisarki. Kontrowersje związane z poruszaniem w tej książce kwestii związanych z seksem sprawiły, iż książka przez dwa lata utrzymywała się na szczytach list bestsellerów New York Timesa, w ciągu trzech lat od premiery została zekranizowana, a o samych poglądach McCarthy pisano i szeroko dyskutowano. Autorka poza łamaniem licznych tematów tabu, była bardzo zaangażowana politycznie, nie ukrywała uwielbienia do Lwa Trockiego czy głośnego sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Ze swoich licznych podróży zagranicznych m.in. do Wietnamu, Hanoi czy Florencji stworzyła kilkanaście opowiadań i reportaży.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-04-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 576
The Stones of Florence and Venice Observed are wonderfully vivid and perceptive descriptions of two great Italian cities, told through their history and...
Chcę przeczytać,