Grobowa cisza, żałobny zgiełk w tłumaczeniu Anny Karpiuk to przejmujące grozą opowiadania o tęsknocie, zazdrości i śmierci. Trzynaście powiązanych ze sobą opowieści, które wciągają nas w spiralę świata, z którego trudno uciec. Historia, która zaczyna się niewinnie – od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, zabierze nas do pracowni kaletnika, szyjącego torbę na ludzkie serce, do ogródka pełnego marchewek w kształcie ludzkich dłoni i do muzeum tortur.
Grobowa cisza, żałoby zgiełk to powieść szkatułkowa, która zachwyca tym bardziej, im głębiej zaglądamy do misternej szkatuły, w której autorka układa swoje przerażająco piękne opowieści. Wystarczy tylko uchylić wieczko…
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-11-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 192
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Anna Karpiuk
Książka, która wprowadzi cię w stan ciągłego niepokoju. Świetnie napisany tomik opowiadań, w którym każda następna historia łączy się ze sobą w bardzo niekonwencjonalny, ale też przerażający sposób. Yoko Ogawa jest świetną pisarką, już nie mogę się doczekać aż złapię jej świeżo wydaną książkę "Podziemia pamięć. Anna Karpiuk doskonale przetłumaczyła japońską grozę na polskie warunki. Nic tylko polecać!!
Książka delikatna i subtelna a jednocześnie makabryczna i nieprzewidywalna.
To zbiór ciepłych, nastrojowych wręcz niekiedy intymnych a zarazem pełnych grozy i mroku opowiadań o tęsknocie, zazdrości, śmierci i niezdrowej fascynacji…
Autorka zaprosiła czytelnika w niezwykle hipnotyzujący i zaskakujący świat pozornie zwyczajnych, przeciętnych, może troszeczkę ekscentrycznych bohaterów. Poznajemy ich w różnych momentach życia, sytuacjach czy miejscach.
I to właśnie ci przeciętni bohaterowie budzą grozę, to co siedzi w ich głowach i sercach, ich mroczne myśli, żądze i pragnienie zemsty. To ludzie pełni lęków, tęsknot, niespełnienia i obsesji nad którymi nie potrafią zapanować a które często prowadzą do tragedii. Uczucia zazwyczaj głęboko skrywane autorka wyciąga na światło dzienne, subtelnie wali czytelnika obuchem w głowę i zmusza do przemyśleń.
Surowy i oszczędny język tworzy doskonały klimat a ulotne i delikatne niteczki łączą poszczególne historie, sytuacje i osoby.
Książka zachwyca, przeraża i hipnotyzuje. Zaskakuje przewrotnością i czasami absurdalnością. Warto przeczytać i to nie raz, żeby zrozumieć i dostrzec więcej. Polecam:)
Przeczytane:2023-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,
Niektóre opowiadania są wybitne. "Popłudnie w cukiernii" jest cudowne, niesmowicie pozytywne rozpoczęci książki. Niestety później nie jest tak dobrze. Część opowiadań ma wzbudzać w czytelniku po prostu szok. Przypominały mi one straszne historie, które czytało się w podstawówce, jednak dalej były one napisane ładnie. Lubię to jak ta autorka operuje słowami, więc ostatecznie nie żałuję.