Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić

Ocena: 4.25 (4 głosów)

Przywykliśmy do interpretacji rasizmu jako zestawu stereotypów i uprzedzeń. Przemysław Wielgosz proponuje znacznie głębszą analizę tego zjawiska, poszukując jego korzeni w długiej historii narodzin i ekspansji kapitalizmu. W fascynującej książce łączy dwie, rzadko rozpatrywane razem perspektywy: lokalną, odnosząca się do pańszczyzny i późniejszego ,,urasowienia" klasy ludowej w naszej części Europy, oraz globalną, związaną z rozwojem niewolnictwa i ,,wynalazkiem rasy" w basenie północnego Atlantyku. Poruszając się swobodnie między historią i współczesnością, odwołując się do badań z zakresu filozofii, socjologii i nauk ekonomicznych oraz - co przydaje książce nerwu - do znanych obrazów filmowych, autor pokazuje, jak kapitalizm ,,dzieli i rządzi", wytwarzając hierarchie i tożsamościowe przeciwieństwa, oraz jak antagonizuje grupy, które potencjalnie mogłyby mu się wspólnie przeciwstawić. W skali światowej rolę tę odgrywa, zdaniem autora, europocentryzm - w jego rozmaitych odsłonach i przebraniach: kradzieży historii, oświeceniowej filozofii, orientalizmu, kolonializmu i kulturalizmu.

Informacje dodatkowe o Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2021-11-02
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788366147928
Liczba stron: 332
Język oryginału: polski

Tagi: rasizm Rasy kapitalizm nauka

więcej

Kup książkę Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022,

Po takie książki jak Gra w rasy sięgam, żeby lepiej zrozumieć świat i procesy społeczne, które w nim zachodzą. W przypadku tej mam mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawe jest jak autor bardzo szeroko i niekonwencjonalnie traktuje pojęcie "rasy" (zgoła inaczej niż w tradycyjnym ujęciu), z drugiej sprowadza wszystkie nieszczęścia tego świata do dwóch zjawisk: kolonializmu i kapitalizmu. I o ile część dotycząca polityki kolonialnej Europy oraz jej niszczących skutków dla narodów podbitych jest dla mnie oczywista, to już potępianie bez żadnych hamulców kapitalizmu brzmi dla mnie nieco fanatycznie. Szczególnie, że praca Wielgosza opiera się na opisywaniu różnych mechanizmów, ale praktycznie nic nie mówi o tym, co ten kapitalizm miałoby zastąpić. Jest pod koniec wzmianka, że my sami jako ludzie powinniśmy się solidaryzować i występować przeciw, ale brzmi to wyjątkowo utopijnie. 

 

Podoba mi się krytyka europocentryzmu, narzuconej większości świata wyższości "kultury zachodu", a niestety jako Europa byliśmy raczej barbarzyńcami, którzy skutecznie zniszczyli dorobek o wiele lepiej rozwiniętych od nas państw. 

Link do opinii

Określiłabym ją jako książkę ciężką, jak i potrzebną. Momentami męcząca, zbyt męcząca. Zawierająca masę wiedzy dotyczącej kapitalizmu, podziałów... świata takiego jaki on jest. 

 

Czytając, zgadzałam się z autorem, z większością jego tez. Czasem pojawiała się myśl: przecież to takie oczywiste. Jak mogłam tego nie zauważać. 

 

Po lekturze czułam się źle. Jakoś tak zdołowana mnie ta pozycja...

 

Czytając, potrzebowałam od niej przerw. To nie jest książka, którą przeczytasz w kilka godzin. Na nią potrzebowałam kilku dni.

 

Na pewno warto ją przeczytać. 

Link do opinii

Książka zwróciła uwagę na wiele aspektów, o których nie miałam pojęcia. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, E-booki, Popularnonaukowe,
Inne książki autora
Koniec Europy jaką znamy
Przemysław Wielgosz0
Okładka ksiązki - Koniec Europy jaką znamy

Na niniejszą książkę składają się teksty publikowane w polskiej edycji "Le Monde diplomatique" w latach 2006-2013, które podejmują aktualne i najważniejsze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy