Gazprom. Rosyjska broń

Gazprom - rosyjski państwowy koncern kontrolujący 16% udokumentowanych rezerw gazu na świecie. Największy wydobywca, od którego uzależniona jest energetyka całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Niebezpieczna broń w rosyjskiej polityce międzynarodowej. Co tak naprawdę wiemy o Gazpromie? Jak doszło do powstania swoistego państwa w państwie zatrudniającego blisko trzysta tysięcy osób? Dwaj rosyjscy dziennikarze przeprowadzili wnikliwe śledztwo. Rezultaty zostały opisane w książce (w formie reportaży, wywiadów, zestawień statystycznych itp.). Gazprom: historia powstania; metody działania, sylwetki czołowych postaci koncernu a zarazem wpływowych person sceny politycznej. Opis walki o wpływy w gazowym imperium to jednocześnie opisy walk stronnictw o władzę w Federacji Rosyjskiej. Jak Gazprom wspiera reżim Łukaszenki na Białorusi i czego żąda w zamian? Jaką rolę odegrały działania koncernu podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie? Jak wygląda sprawa Gazociągu Północnego? Autorzy opisując Gazprom sięgają głębiej, nie pomijają również uwarunkowań historycznych i społecznych Rosji. Wszystkie te aspekty pozwalają spojrzeć na zagadnienie z różnych stron. Wydaje się, że nic nie może zagrozić pozycji Gazpromu. A jednak Borys Niemcow (lider Partii Sił Prawicowych) w zamykającej książkę rozmowie podważa twierdzenia o jego ekonomicznej potędze. Ten zależny od państwa rosyjski koncern pokrywa ćwierć europejskiego zapotrzebowania na gaz. Podejmuje próbę opanowania rynku energetycznego w Europie kontynentalnej, co stanowi probierz jego ambicji w ekspansji na Zachód.?The Daily Telegraph?Walerij Paniuszkin (ur. 1969) ? rosyjski dziennikarz, pisarz i reżyser. Ukończył Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Moskwie. Przez dziesięć lat był korespondentem specjalnym rosyjskiego dziennika ?Kommiersant?. Pracuje w gazecie ?Wiedomosti? i ?Esquire?, a ponadto prowadzi swoją rubrykę w portalu gazeta.ru. Laureat najważniejszej rosyjskiej nagrody dziennikarskiej ?Zołotoje piero Rossii? 2004. Autor książki Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy (2005, wyd. pol. 2006). Michaił Zygar? (ur. 1981) ? rosyjski dziennikarz, korespondent m.in. wpływowego moskiewskiego dziennika ?Kommiersant?. Autor zbioru reportaży poświęconych aktualnym zagadnieniom polityki międzynarodowej, Wojna i mif (2007).

Informacje dodatkowe o Gazprom. Rosyjska broń:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Polityka

Gazprom. Rosyjska broń - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2012-12-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo dobra książka, zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek