Freddie Mercury. Biografia

Freddie Mercury urodził się trzy razy.

Pierwszy: jako Farrokh Bulsara.

Drugi: jako Freddie.

I trzeci: jako legenda.

Ilustrowana biografia lidera zespołu Queen, jednej z największych ikon popkultury.

Któż z nas nie śpiewał na cały głos I Want To Break Free? Albo nie odgrywał z całym zaangażowaniem Bohemian Rapsody?

Za tymi piosenkami, które stały się częścią historii muzyki i wielu historii osobistych, stoi jeden człowiek: Freddie Mercury. Ze swymi wąsami, żółtą marynarką i charakterystycznym głosem, lider Queenu jest ikoną dla pokolenia, które tańczyło przy jego wpadających w ucho melodiach, a potem opłakiwało jego śmierć w 1991 roku.

Ale kim był Freddie? Jaka jest jego historia? W tej ilustrowanej biografii Alfonso Casas podąża śladami Freddiego od Tanzanii, w której się urodził, po Wielką Brytanię, gdzie zmarł i stał się nieśmiertelny śpiewając Show Must Go On.

Informacje dodatkowe o Freddie Mercury. Biografia:

Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Freddie Mercury. Una biografia

Kup książkę Freddie Mercury. Biografia

Freddie Mercury. Biografia - opinie o książce

Chyba nikomu nie trzeba mówić, kim był Freddie Mercury? Kiedy tylko zobaczyłam tę pięknie wydaną książkę — wiedziałam, że musi być moja! Od lat namiętnie słucham Queen, Freddiego kocham miłością dozgonną, a film „Bohemian Rhapsody” jeszcze umocnił moje uwielbienie do niego. Czy książka spełniła moje oczekiwania?

Freddie Mercury — narodziny gwiazdy

Historia Freddiego podana jest nam w bardzo przystępny sposób. Mimo wielu faktów, zawartych w książce, są one opisane tak, że nie sposób się pogubić. Śledzimy losy Freddiego od dzieciństwa spędzonego w Zanzibarze, gdzie jeszcze jako Farrokh Bulsara uczy się, dorasta i zaczyna pierwsze przygody z muzyką. Po przeniesieniu się z rodziną do Anglii — kontynuuje „romans” z muzyką, który szybko staje się jego jedyną prawdziwą miłością. Dołącza do zespołu, i szybko forsuje zmianę jego nazwy na Queen. Tworzy piosenki, które każdy z nas niejednokrotnie śpiewał i wspólnie pną się na szczyt. Jednym z przełomowych momentów staje się powstanie Bohemian Rhapsody, utworu, który mimo niewyobrażalnej wręcz długości staje się hitem. Tak powstaje legenda, która towarzyszy nam do dziś.

Kiedy Freddie dowiedział się o chorobie — długo milczał, później wiedzieli o niej nieliczni. Starał się tworzyć do samego końca, a zaledwie miesiąc przed jego śmiercią ukazuje się utwór o jakże wymownym tytule:  The Show Must Go On. Freddie dopiero tuż przed śmiercią wydał oficjalne oświadczenie, dotyczące jego choroby.

Graficzna wtopa?

Czyta się bardzo przyjemnie, no i szybko, bo chociaż — teoretycznie — książka ma 130-kilka stron, to większość wnętrza zajmują piękne grafiki. Ba! Piękne, to za mało powiedziane — wydanie tej książki to małe dzieło sztuki. O treści napisałam już powyżej: historia Freddiego podana jest w bardzo przystępny sposób. Zawarto wszystkie najważniejsze informacje, choć oczywiste jest, że znaczna część z nich została potraktowana pobieżnie, zaledwie wspomniana. Przy tak niewielkiej objętości książki nie można się spodziewać niczego innego. Freddie Mercury to jednak bardziej album do oglądania niż książka do czytania.

Jednak do paru graficznych szczegółów muszę się przyczepić. W sumie to do jednego, lecz istotnego. Na niektórych stronach dobór kolorów jest tak kiepski, że czytać trzeba z nosem w książce. Dla mnie to trochę nieprzemyślane, zwłaszcza że np. w wielu z tych miejsc jest na tyle wolnej przestrzeni, że spokojnie można by zwiększyć trochę font, co zdecydowanie ułatwiłoby czytanie. Wystarczyłaby też często niewielka korekta kolorów, zwiększenie kontrastu i od razu byłoby o wiele lepiej.

Całościowo oceniam jednak na plus i nie żałuję zakupu.

„Freddie Mercury. Biografia” to kolejna cudowna książką od wydawnictwa Młody Book. Tym razem skupia się na jednej z największych ikon muzyki. Bo przyznać się, kto chociaż raz nie słyszał muzyki Queen? Kto nie sprzątał domu do „I want to break free”, nie próbował śpiewać sam całego „Bohemian Rhapsody” albo nie biegał słuchając „Don't stop me now”? No dobra, przynajmniej ja to robię!
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w których poznajemy losy Freddiego od jego narodzin aż do śmierci. Jednak kluczowe w poprzednim zdaniu jest słowo „krótkie” - są one naprawdę treściwe. Nie znajdziecie w tej książce zbyt szczegółów czy nowych faktów o życiu ikony muzyki. Książka skupia się na najważniejszych wydarzeniach z życia artysty, które nie będą niespodzianką dla fana Freddiego. Ale z drugiej strony to nawet lepiej, jest taka uboga w fakty z życia gwiazdy. Nie ma dzięki temu intymnych szczegółów, które Freddie ukrywał i to oddaje na swój sposób hołd artyście.
Ale raczej nie dla informacji kupuje się tą biografię, ale dla rysunków. Jeju, ale one są cudowne! Przedtem odkładałam czytanie tej pozycji na później, bo nie chciałam jej zaczynać. Ale nie dlatego, że by mnie nudziła czy coś w tym stylu, ale dlatego, że nie chciałam mieć tej wspaniałej przygody za sobą. Więc jak już w końcu zaczęłam to nie mogłam się napatrzyć na te cudowne ilustracje. Wciąż wracałam do tych, które zachwyciły mnie bardziej, a mało ich nie było. Tym sposobem książki za szybko to jak nie przeczytałam.
Chyba nie muszę dodawać, że polecam? Pozycja obowiązkowa dla fanów Queen oraz dla srok okładkowych.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Who Wants To Live Forever"? Pewnie znalazłoby się wielu takich, którzy by chcieli.

Queen i Freddie Mercury wywarli wpływ na wielu z nas. Kto nie śpiewał "We Are The Champions" na imprezach sportowych, "Show Must Go On" gdy coś się kończyło, a życie toczyło się dalej.

Freddie zmarł gdy byłam w liceum, całą lekcję polskiego poświęciliśmy rozmowom o nim i jego muzyce, dzięki naszej wychowawczyni, która również była fanką Queen.

Biografia zdecydowanie nie jest zwykłą, nudną historią życia wokalisty Queen. Już samo to, że Freddie zawsze był osobą barwną, nietuzinkową, łamiącą konwenanse i przekraczającą bariery, czyni ją fascynującą.

Ponadto od pierwszej strony zachwycają ilustracje hiszpańskiego rysownika Alfonso Casasa, który część historii przedstawił w formie komiksu.

To kompendium wiedzy o wokaliście Queen, pozostałych członkach zespołu i ich wspólnej ścieżce kariery podane w pięknej i oryginalnej graficznie formie.

Zajrzyjcie koniecznie, aż chce się czytać i oglądać, słuchając największych przebojów Queen, z którymi wiąże się tak wiele wspomnień.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski