,,Pionierska praca o stosunkach radziecko-fińskich" - Norman M. Naimark.
Dramatyczna i bardzo aktualna opowieść o nieudanym najeździe Związku Radzieckiego na Finlandię w roku 1939 oraz o późniejszych latach wojen i napiętych stosunków.
W listopadzie 1939 roku wojska Stalina zaatakowały Finlandię. W konflikcie, który stał się znany jako wojna zimowa, cała potęga Armii Czerwonej runęła na małą północną republikę. Jednak pomimo przytłaczającej przewagi militarnej Sowieci ponieśli ciężkie straty i nie zdołali opanować kraju.
W tej przełomowej pracy Kimmo Rentola kreśli obraz epokowych zmian w stosunkach radziecko-fińskich. Od wojny zimowej, wyjścia Finów z II wojny światowej w 1944 roku, po planowany przez Sowietów w 1948 roku zamachu stanu i zimnowojenne rozgrywki Moskwy. W jaki sposób Finlandia ocalała i przetrwała w skrajnie niekorzystnych warunkach, mierząc się z zakusami politycznymi i terytorialnymi Stalina.?
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-09-24
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: How Finland Survived Stalin: From Winter War to Cold War, 1939-1950
Przeczytane:2024-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Finlandia kontra Stalin. Od wojny zimowej do zimnej wojny 1939-1950" to bardzo ciekawa lektura, która napisana jest przystępnym językiem. Czytało mi się ją doskonale, nie miałam trudności w jej odbiorze. Przeczytałam ją w kilka dni.
To książka przedstawiająca relację Finlandii i ZSRR. Nie przeczytamy tutaj zbyt wiele o działaniach wojennych, są one bardziej jaki taki zarys, tło, wprowadzenie w sytuację. Tytuł ten opowiada o historii politycznej. Choć uwielbiam czytać o taktyce, działaniach armii i byłam trochę rozczarowana, że książka raczej pomija takie aspekty to i tak bardzo spodobała mi się jej treść. Jest bardzo interesująca.
Nie miałam zbyt dużej wiedzy na temat Finlandii zanim sięgnęłam po ten tytuł. Można powiedzieć, że wiedziałam gdzie ona leży, była w przeszłości częścią Szwecji i że w czasie II wojny światowej toczyła się tam wojna zimowa. Tym bardziej zaciekawiła mnie zawartość tej lektury. Dowiedziałam się z niej wiele.
Przeczytamy tutaj głównie o polityce, dyplomacji czy działaniach wywiadowczych. Książka ta opowiada o kluczowych wydarzeniach jak oczywiście o wojnie zimowej, planowanym zamachu stanu, wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Autor przedstawia skutki i refleksje danych wydarzeń i ich znaczenie w historii Finów.
Znajdziemy tutaj również trochę informacji o Polakach i Polsce. Te wątki polskie trochę się przeplatają w historii Finlandii. Nie wiem jak wy, ale ja bardzo lubię czytać o historii naszego narodu, szczególnie kiedy mowa o historii innych państw i te informacje są bardziej poboczne, że jakoś gdzieś zaznaczyliśmy się w historii innych nacji.
Jesli lubicie czytać książki historyczne, albo po prostu ciekawią Was losy tego północnego kraju, bardzo polecam Wam sięgnąć po ten tytuł. Na pewno nie będziecie żałować!