Filmowy Paryż

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Paryż - stolica Francji, centrum kultury, sztuki czy mody. Wielu urzeka i intryguje. Autor snuje opowieść o mieście, jego historii, dniu dzisiejszym. Czyni to odwołując się do kilkanastu filmów, począwszy od Kodu Da Vinci, przez Królową Margot i Marię Antoninę, po O północy w Paryżu, Amelię i Nietykalnych.

Przywołuje prawdziwe paryskie ikony: Édith Piaf, Victora Hugo, Ernesta Hemingway, Pablo Picasso, Gustave Eiffla, Coco Chanel, Georgesa Méliesa, Marcela Carné'a, Jeana-Luca Godarda, Romana Polańskiego, Volkera Schlöndorffa, a ostatnio Sofie Coppola czy Natalie Portman, najbardziej znane dzielnice: Montmartre, Belleville czy Dzielnicę Łacińską. Odwołanie do kina i filmu umożliwia "zwiedzanie i odkrywanie Paryża" w sposób odmienny do tradycyjnego.

Informacje dodatkowe o Filmowy Paryż:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2014-10-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7705-651-6
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Filmowy Paryż

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Filmowy Paryż - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Filmowy Paryż" - magia kina i miasta

 

Książka Michała Bąka to niezwykły przewodnik po filmowym Paryżu, który łączy w sobie film, literaturę i historię.

Paryż, stolica Francji, stolica mody i dobrego smaku, miasto artystów, bezcennych zabytków i wielbicieli dobrego jedzenia, romantyczne miasto, do którego lubią podróżować zakochani. W mieście tym rozgrywa się także wiele filmów, o których opowiada Michał Bąk w książce "Filmowy Paryż".

"Filmowy Paryż, czyli magia kina i miasta" to przewodnik po Paryżu napisany z perspektywy słynnych filmów, które rozgrywają się w tym mieście. Wśród nich znalazły się m.in. "Kod da Vinci", "Upiór w Operze", "O północy w Paryżu" oraz "Amelia". Książka została podzielona na dwie części - "Paryż, którego nie ma" oraz "Paryż, który pozostał".

Jak wspomina Michał Bąk we wstępie: kino stanowi tutaj pretekst do opowieści o mieście, które na przestrzeni kilkunastu wieków stało się nie tylko centrum Francji, ale i zajęło poczesne miejsce w historii świata.

Najbardziej interesowały mnie film "Amelia", który jest jednym z moich ulubionych. Podobno po jego obejrzeniu widzowie mówili, że nie wiedzieli, że Paryż może być taki piękny. Co więcej, ludzie tak pokochali Amelię, że zaczęli swoim córkom nadawać to imię. Turyści przybywali tłumnie, by zobaczyć kawiarnię, w której pracowała bohaterka grana przez Audrey Tautou. Istne szaleństwo. Do tego dochodzi muzyka, która potęguje klimat tego miejsca.

Zainteresował mnie także rozdział poświęcony filmowi "Diabeł ubiera się u Prady" w reżyserii Davida Frankela. Wprawdzie o samym filmie autor pisze niewiele, za to można dowiedzieć się więcej na temat mody i haute couture. Poznać najwybitniejszych projektantów i anegdoty z nimi związane.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest naprawdę interesująca. Trzeba przyznać, że Michał Bąk ma niesamowitą wiedzę nie tylko na temat filmów, lecz także samego Paryża i jego historii. Filmy są tylko pretekstem do podzielenia się nią z czytelnikami. Możemy przejść się wraz z nim uliczkami Paryża, zwiedzić m.in. Luwr, katedrę Notre Dame czy wieżę Eiffla. Możemy także poznać interesujące postaci takie jak Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzerald, Ludwik XVI i Maria Antonina.

Warto wspomnieć, że dużym walorem lektury są kadry z filmów oraz zdjęcia miejsc Paryża, o których mowa w danym rozdziale. Polecam ją miłośnikom francuskich filmów i Paryża.

Link do opinii
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Zbiór kilku subiektywnie wybranych filmów związanych z Paryżem, które stały się pretekstem do objaśnienia wątków historycznych w nich poruszonych, opisów postaci i miejsc, w których się toczą. Lektura ciekawa, jestem w lekkim niedosycie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - annia
annia
Przeczytane:2015-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,

Sam Paryż to także miasto wyjątkowe i ważne na mapie Europy - stolica mody, artystów, miejsce istotnych historycznych wydarzeń. Nie jest więc zaskakujące, że stał się on miejscem atrakcyjnym dla reżyserów nie tylko z Francji, ale z całego świata. Subiektywny przewodnik po Paryżu autorstwa Michała Bąka pozwala poczuć atmosferę tego miasta i poznać jego tajemnice. Ile to razy oglądając film skupiamy się na bohaterach i fabule nie zwracając uwagi na tło towarzyszące wydarzeniom?

Tytuł książki "Filmowy Paryż" może być dla niektórych mylący. Kino jest dla autora jedynie inspiracją do poruszenia wielu tematów historyczno-kulturowych. Kilkanaście tytułów, które wybrał Bąk stanowi punkt zaczepienia do przybliżenia czytelnikowi dziejów miasta od XVI wieku ("Dzwonnik z Notre Dame" czy "Królowa Margot") po czasy współczesne. O samych filmach jest tutaj mało, żeby nie powiedzieć, nic. We wstępie sam autor pisze, że: Kino stanowi tutaj pretekst do opowieści o mieście, które na przestrzeni kilkunastu wieków stało się nie tylko centrum Francji, ale i zajęło poczesne miejsce w historii świata.

I tak przy okazji "Dantona" w reżyserii Andrzeja Wajdy trafiamy w samo centrum Rewolucji Francuskiej, przy okazji filmu "Hugo i jego wynalazek" poznajemy początki kina, "Nietykalni" są tłem do poruszenia problemów emigrantów, zaś wspólnie z Amelią możemy odwiedzić zakamarki Montmartru.

Paryż potrafi być różnorodny. Romantyczny i przepełniony miłością, ponury i niebezpieczny, inspirujący i motywujący do działania. Autor ukazał tę różnorodność pokazując miasto z wielu stron, zarówno tych pięknych i pozytywnych, jak i tych nieco ciemniejszych (jak chociażby przywołanie "Nienawiści" w reż. Mathieu Kassovitza).

Całości towarzyszą przepiękne zdjęcia, które pozwalają zatopić się na chwilę w paryskich uliczkach i zniknąć całkowicie w świecie francuskiej stolicy. A potem tylko można zamarzyć o podróży i odwiedzeniu tych miejsc na żywo.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy