Wrocław, wiosna 1945 roku. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa pasierbicy znanej antyfaszystki. Doświadczony przez życie bohater przemierza bombardowane miasto, nieustannie narażając się na śmierć. Musi wybierać pomiędzy potrzebą wyjaśnienia sprawy a chęcią zapewnienia bezpieczeństwa żonie, pomiędzy ucieczką z Breslau a pozostaniem w mieście.
Festung Breslau to mistrzowsko skonstruowany kryminał, czerpiący z najlepszych tradycji gatunku, niebanalny i zaskakujący. Znakomity język współtworzy zagadkowy nastrój, trzymająca w napięciu intryga powoli odsłania przed czytelnikami swoje tajemnice, postacie są interesujące i niejednoznaczne. Krajewski z niezwykłą dokładnością kreśli obraz dawnego Wrocławia. Tym razem czytelnik prowadzony jest także przez podziemną część miasta, zamienionego przez Niemców w twierdzę.
Stali czytelnicy odnajdą w czwartej części cyklu to, co w nim najlepsze, dla nowych stanie się ona z pewnością początkiem lekturowej przygody.
Książka trzyma w napięciu do samego końca.
NDR 1, Radio MV
Krajewski w swoich powieściach odmalowuje obraz przedwojennego Breslau i w żywych, i w ciemnych barwach. Wkomponowuje wiele szczegółów kolorytu lokalnego, opisuje ulice i place, budowle i parki, knajpy i teatry. A jednak nie wszyscy Ślązacy rozpoznają w tym obrazie Breslau swojego dzieciństwa. Duża część akcji rozgrywa się w półświatku i przestępczym podziemiu miasta nad Odrą. Bohater Krajewskiego, elegancko ubrany radca kryminalny, a potem kapitan, jest właściwie antybohaterem - zapalonym tropicielem, którego ukształtowały liczne traumy, który za dużo pije, odwiedza burdele i który w imię sprawiedliwości chętnie sięga po niekonwencjonalne lub nawet całkiem nielegalne metody.
Der Westpreusse
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006-08-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 288
Język oryginału: polski
Świetna część. Rozgrywa się w dogorywającym Breslau z 1945 roku. Do opisania tej scenerii autor obrał konwencję apokaliptycznych filmów o świecie po katastrofie z lat 90'tych. Mamy więc świat naziemnej apokalpisy i podziemne tunele. Ludzie żyją jak szczury, świadomi końca świata takiego, jaki znali.
Akcja jest spójna z sobą, a postacie wyraziste. To jeden z najlepszych kryminałów retro wojennych, w mojej ocenie.
Koniec wojny, Breslau i wciągająca intryga. Jak zawsze u autora.
Tu karty rozdaje historia, a rozgrywa zemsta. 7 czerwca 1927. Dworzec kolejowy w Warszawie. Dziewiętnastoletni Borys Kowerda strzela do ambasadora ZSSR...
Książka, która stworzyła Mocka. Wrocław, maj 1933 roku. Wstrząsająca zbrodnia. Zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet. Tajemnicze zdanie napisane...
Przeczytane:2014-01-13,