Fakty i mity genetyki nowotworów

Ocena: 5.25 (4 głosów)

CO KRYJĄ NASZE GENY?

Czym są nowotwory? I dlaczego mogą wszystko?

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór?

Co NIE leczy raka, czyli suplementy diety, pseudomedycyna i rewelacje z internetu.

Jak zapobiegać chorobie i jak ją wcześnie wykrywać?

Czym jest medycyna personalizowana i dlaczego jest tak ważna?

Dr Paula Dobosz zaprasza czytelnika do świata pełnego tajemnic i zagadek, ale też dotyczącego każdego z nas.

Pokazuje świat medycyny personalizowanej, która jest rewolucyjnym przewrotem, zwłaszcza w onkologii.

Dr Paula Dobosz specjalizuje się w genetyce i genomice nowotworów, bada w szczególności aspekty związane z immunoonkologią i diagnostyką całogenomową. Absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Cambridge University.

Autorka bloga Fakty i Mity Genetyki.

Informacje dodatkowe o Fakty i mity genetyki nowotworów:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382805697
Liczba stron: 448
Język oryginału: polski

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Fakty i mity genetyki nowotworów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Fakty i mity genetyki nowotworów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Patka96x
Patka96x
Przeczytane:2024-01-07,

akty i mity genetyki nowotworów

Kochani o tej książce po prostu nie wiem co mam napisać.

Niektóre informacje czy nawet opisane historie są trudne i bardzo smutne.
Z tej książki można się dużo dowiedzieć o nowotworach, genach, medycynie. Na pewno niektóre informacje wywołają chwilowy szok 😲.
Znajdziemy też w niej strony internetowe, z których pochodzą poszczególne informacje czy ilustracje.

W książce znajdziemy odpowiedzi, na pytania tj. co to są geny. Co one kryją, czym są nowotwory, czy da się je wyleczyć. Dlaczego medycyna jest ważna. Czy nawet jak zapobiegać Tym choroba.

Ja sięgnęłam po tę książkę z ciekawości i nie żałuję czasu, który spędziłam przy niej. Dowiedziałam się sporo, a jeszcze więcej zamierzam się dowodzić.

Polecam Wam ogromnie tę pozycję.

Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz ❤️.

Współpraca reklamowa, barterowa 🙂.

Link do opinii

Choroby nowotworowe, potocznie nazywane rakiem, występują powszechnie i stanowią poważny problem społeczny. Nie jest to żadna nowość, bo nękały również ludzi w przeszłości. W krajach rozwiniętych są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Nie wybierają na swoje ofiary żadnego przedziału wiekowego, ale wcześnie wykryte i odpowiednio leczone nie muszą być wyrokiem. Mimo wszystko z powodu nowotworu umiera prawie co czwarta zdiagnozowana osoba. I jak się nie bać?

Co kryją nasze geny? Czym są nowotwory? I dlaczego mogą wszystko? Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór? Co NIE leczy raka, czyli suplementy diety, pseudomedycyna i rewelacje z internetu. Jak zapobiegać chorobie i jak ją wcześnie wykrywać? Czym jest medycyna personalizowana i dlaczego jest tak ważna? [1]

 

To tylko kilka zagadnień i pytań, na które znajdziecie odpowiedzi w książce Fakty i mity genetyki nowotworów. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to trochę naukowo, ale nie obawiajcie się, bo czyta się tę książkę z ogromnym zainteresowaniem. A jeśli ktoś nie potrafi wyjść ze strefy swojego komfortu, to może sobie dawkować tę wiedzę w mniejszych ilościach. Osobiście nie znam chyba osoby, która nie miałaby wśród swoich krewnych bądź znajomych kogoś chorego na nowotwór, więc sądzę, że temat jest jak najbardziej aktualny i powinien stać się źródłem uwagi wielu z nas. Dr Paula Dobosz specjalizująca się w genetyce i genomice nowotworów, badająca aspekty związane z immunoonkologią i diagnostyką całogenową pokazuje nam świat świat medycyny personalizowanej, rewolucyjnej w onkologii. Zaprasza do świata pełnego zagadek i tajemnic dotyczącego, niestety, każdego z nas.

 

Nowotwór to bardzo dynamiczna struktura, która wczoraj była inna, niż jest dzisiaj, a jutro może już nie przypominać guza sprzed kilku dni. To właśnie dlatego czas ma tak wielkie znaczenie, a każde badania błyskawicznie tracą na aktualności. Nie tylko te, które wykonujemy w szpitalu naszym pacjentom - ale i te naukowe (...) [2]

 

Wiem, że nie jest to pozycja obowiązkowa, ale gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę publikację, bo naprawdę warto wiedzieć więcej. A dodatkowo dowiedzieć się od osoby, która kocha to, co robi jest zdecydowanie plusem. Nawet tak zaczyna się książka: Uwielbiam nowotwory. A skoro się przyznałam, możecie mnie zlinczować - że jak to, nowotwory są przecież złe i okropne, uwielbienie dla nich jest karygodne.[3]to, że Paula Dobosz wielbi to, co robi i nowotwory ją fascynują, książka którą mam w swoich rękach, a którą i wy możecie przeczytać, jest równie fascynująca i można się z niej dowiedzieć wielu naprawdę ciekawych i istotnych zagadnień dotyczących chorób nowotworowych. A najważniejsze jest to, że wiedzą swoją dzieli się w sposób profesjonalny i całkowicie czytelny oraz zrozumiały dla każdego zwykłego zjadacza chleba.

 

Fakty i mity genetyki nowotworów straszą tylko tytułem. To niezmiernie interesująca lektura i polecam ją każdemu, bo przecież dotyczy nas wszystkich, tylko może jeszcze o tym nie wiemy.

Link do opinii

Nowotwór nie zna litości, niestety miałam okazję się o tym przekonać, patrząc, jak zabiera mi bliskie osoby. Co prawda minęło od tego już kilka lat, jednak wspomnienia, a także ból nie zatarły się ani trochę. To właśnie był powód, że chciałam przeczytać tę książkę. Kiedy to wszystko się działo nie było na to czasu, nie miałam do tego głowy. Teraz poczułam potrzebę poznania wroga bliżej.

Autorką książki jest Dr Paula Dobosz, która specjalizuje się w genetyce i genomice nowotworów. Absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Cambridge University. Prowadzi również bloga Fakty i Mity Genetyki. Jednym słowem jest osobą, która wie naprawdę dużo na ten temat.

Co znajdziemy w książce? Naprawdę bardzo dużo na temat nowotworów. Dowiemy się o profilaktyce, o przyczynach zachorowań, diagnostyce, leczeniu i wiele, wiele więcej. Po przeczytaniu książki nie widzę najmniejszej potrzeby szukania dalej jakichś informacji.
Zdecydowanie zaletą jest to, że autorka napisała wszystko w taki sposób, że osoba taka jak ja potrafiła wszystko zrozumieć. Nie jestem związana z medycyną, a więc nie są mi znane pojęcia medyczne itp. W książce wszystko wyjaśnione jest w sposób prosty, dokładny, tak że nie musimy się domyślać, o co chodzi.

Nowotwór to temat trudny, bolesny szczególnie dla osób, które w jakiś sposób go bliżej poznały. Warto dowiedzieć się o nim więcej, a dzięki książce możemy to zrobić w dość prosty sposób. Ze swojej strony zdecydowanie polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-06-11, Ocena: 6, Przeczytałam,

Wcale mnie nie dziwi, że autorka jest bardzo zafascynowana nowotworami. Każdy z nas czymś się bardzo interesuje i nie każdego może ciekawić to samo. Jednak dzięki takim ludziom jak ona, możemy być wyleczeni z choroby, która zagraża naszemu życiu. Według niej, najlepsze co możemy zrobić, to przechodzić profilaktyczne badania. Wielu ludzi bowiem zgłasza się na wizytę dumni, że przez dziesiąt lat tego nie robili. Później okazuje się, że przychodzą zbyt późno na leczenie. Autorka zaznacza, że nie należy wtedy winić za wszystko lekarzy, gdyż to nie ich wina, że my zbyt późno się u nich zjawiliśmy. Szacuje się, że co druga osoba na świecie umiera na nowotwór. Ona opisuje wszystko lekkim stylem, aż czyta się książkę z przejęciem. Opowiada o różnych metodach leczenia i tym, że na każdego z nas te same leki mogą zadziałać inaczej. Ja sama po sobie wiem, że jedna dawka antybiotyku na mnie nie działa. Muszę wziąć dwa razy większą niż inny człowiek, gdyż dopiero wtedy choroba u mnie się cofa. W tym wypadku byłaby to bardzo cenna informacja dla lekarza prowadzącego. Dlatego zaczęto stosować medycynę personalizowaną, czyli indywidualną dla każdego pacjenta. Z książki dowiemy się, że nowotwór powstaje w wyniku nabywania pewnych mutacji. Są to mutacje somatyczne, czyli takie, które powstają w trakcie naszego życia. Jednak są i germinalne, czyli takie, które dziedziczymy po przodkach. Te, które powstają w trakcie życia są zbierane przez pewien okres czasu i mamy ich naprawdę bardzo dużo, choć o tym nie wiemy. Poznamy też przykłady nowotworów i ich przebieg w różnym przedziale wiekowym. Najgorsze jest to, że nowotwór jest wyjątkowy, gdyż może zrobić wszystko, co tylko zapragnie. Mamy tu wymienione ich cechy, które mnie nieco przeraziły:-( Autorka stara się nam wszystko dokładnie wytłumaczyć. Wpierw czytamy to lekarskim żargonem, a później dokładnie nam tłumaczy o co chodzi. Przykrą informacją dla mnie było to, że komórki nowotworowe mogą zmusić nawet te zdrowe, by dzieliły się będąc już chorymi. Czy zapragną same wytwarzać mutacje, czy będą kazały innym to robić, to już zależy tylko od nich. Są królem, który rządzi i nie ma na nich rady. By czytający się nie znudził medycznymi terminami, które warto jednak byśmy znali, na podstawie szyszki i sosny tłumaczy nam czym jest genom, a czym gen. Na stronie 72 będzie do tego ilustracja. Następnie dowiemy się czego możemy unikać, by komórki nie przekształcały się w nowotworowe. Konkrety ze strony 82. Autorka również obala wszelkie mity związane z przechodzeniem chorób w wieku dziecięcym, a także informacje o tym, że witaminy nie tylko można przedawkować, ale że i można od nich umrzeć.
Jakie są metody leczenia nowotworów, czy istnieje lek na raka, dlaczego wyleczone nowotwory powracają i jakie są metody medycyny personalizowanej? Do tego niewielka ilość obrazków, wykresów i co się zmieniło w ostatnich latach w medycynie. Przyznam, że każdego z nas może zainteresować coś innego, jednak niezrozumienie i nie przeczytanie jej od początku, czyli podstaw, niewiele nam pomoże w walce z tym przeciwnikiem. To poradnik ku przestrodze, wyleczeniu, dbaniu o siebie i nakłanianiu nas do zdrowego trybu życia, oraz aktywności fizycznej. Nie ćwiczy się bowiem tylko po to, aby schudnąć, ale i po to, by nasz organizm umiał się bronić przed chorobami. Nasze komórki są jak ludzie. Jeśli jesteś w ruchu, potrafisz się bronić przed wrogiem. Jeśli nic ci się nie chce i jesz niezdrowo, to i złe mutacje się namnażają prowadząc do ciężkich chorób. Wtedy już nie nasze ciało jest winne, że choruje, tylko niestety my sami.
To bardzo wartościowa książka, którą warto zachować na zawsze!

Link do opinii
Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Współpraca barterowa z wydawnictwem Filia Na Faktach.


Autorka rozpoczyna książkę wyznaniem, że uwielbia nowotwory. Chyba lepiej porozmawiać z lekarzem, którego interesuje to, czym się zajmuje, niż z takim, który chowa się w kącie albo załamuje ręce? Po lekturze uwierzycie, że ciężko się jej dziwić. Ci mali bioterroryści są przerażający i fascynujący jednocześnie.


Komórki nowotworowe mogą wszystko - rozkazywać, hamować, mutować, adaptować się, ukrywać, atakować. Naukowcy wciąż nie wiedzą o nich wszystkiego, więc jak w takim wypadku skutecznie leczyć pacjenta? Co wywołuje "wilka z lasu" i czy mamy na to jakiś wpływ? Czy lepsza jest medycyna personalizowana czy podążanie za utartymi schematami leczenia?


Miałam nosa, że to będzie wciągająca lektura i nie pomyliłam się. Nie ma się co bać ciężkiej treści, książka jest napisana prostym językiem. Myślę, że każdy z chętnych czytelników byłby w stanie ją zrozumieć, nawet ci, którzy już zdążyli zapomnieć, co się działo na lekcjach biologii. Autorka za każdym razem starała się znaleźć odpowiednie metafory, aby trudne pojęcia wyjaśnić jak najprościej.


Materiał jest uporządkowany, przytaczane przykłady ciekawe, niektóre tytuły rozdziałów podane z przymrużeniem oka ("Suplementy diety, pseudomedycyna i rewelacje z internetu", "Gdy coś idzie nie tak - nawrót choroby", "Diagnostyka genomowa - to nie bułka z masłem"). Zwyczajnie dobrze się to czyta i można dowiedzieć się mnóstwa nowych rzeczy. 


Polecam absolutnie każdemu. Jeśli temat jest dla ciebie za ciężki, dawkuj sobie regularnie małe rozdziały. Co drugi lub trzeci z nas prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się ze swoim własnym nowotworem, więc chyba warto poznać i zrozumieć wroga jak najlepiej?

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy