Berlin, Cannes i Wenecja są w środowisku filmowym nazywane ,,potrójną koroną festiwali". Sukces podczas tych trzech wydarzeń to kinematograficzny hat trick. Nie każdy może dostać nagrodę, ale każdy może zwrócić na siebie uwagę. A to w świecie sztuki, biznesu i blichtru niemała wartość.
Ewa Szponar, która przez wiele lat obserwowała i opisywała najważniejsze festiwale filmowe, opowiada w książce ich historię, odkrywa niepisane zasady działania, dzieli się doświadczeniami ze spotkań z gwiazdami, wreszcie - pisze o polityce, która tym wszystkim rządzi. Pokazuje również, jak festiwal filmowy przestaje być wydarzeniem, a staje się pewnym sposobem na życie.
Fabryka splendoru to złożona i bogata opowieść o splocie kultury i biznesu, w którym sztuka jest tylko jednym z elementów. Zdawałoby się, że nie ma tu tajemnicy: parada gwiazd, rewia mody, gorące dyskusje o filmach i rytuał ich oglądania - a jednak jest w festiwalach coś nieprzemijającego, co rokrocznie ściąga na nie tysiące kinomanów, dziennikarzy, twórców i producentów: doświadczenie wspólnoty.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-09-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 264
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2022, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2022 roku, 12 książek 2022, 26 książek 2022, 52 książki 2022, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2021 roku, 12 książek 2021, 26 książek 2021, 52 książki 2021, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2021, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2021, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2022,
Ach...co to by była za frajda móc ubrać się w piękną, wieczorową suknię i przejść się po czerwonym dywanie, gdzie wszyscy na Twój widok klaszczą, a paparazzi robią zdjęcia...
Co wybierasz?
Cannes, Wenecję czy Berlin?
Każde miasto jest inne i na swój sposób wyjątkowe. W świecie filmowym nazywane koroną festiwali. Sukces odniesiony podczas któregoś z nich wyniesie Cię na szczyt. I nie jest ważne, czy zdobędziesz nagrodę. Ważne, abyś zwrócił na siebie uwagę. A to jest nie lada sztuką.
Autorka, która przez wiele lat obserwowała i opisywała festiwale, uchyla przed nami rąbka tajemnicy opowiadając najpierw historię początków festiwalu w każdym z miast, a potem zasady jego działania. Dowiemy się o nagrodach, jury i jak duży udział w tym wszystkim ma polityka. Pokazuje jak festiwale zmieniały się przez te wszystkie lata stając się powoli sposobem na życie.
Parada gwiazd, rewia mody, gorące dyskusje. Czy tylko to ściąga na festiwale filmowe tłumy?
Dowiecie się z tej pasjonującej lektury.
Ja polecam!