Exabor

Ocena: 4 (1 głosów)

Zastanów się dwa razy nim wkroczysz do tego świata.

Romuald po śmierci żony wychowuje córkę samotnie, izolując ją od tego, co zdaje mu się najbardziej bolesne: świata zewnętrznego oraz prawdy o jej matce. Właśnie przez to Roksana wyrasta na wrażliwą i zamkniętą w sobie nastolatkę.

Po latach nauki w domu nadchodzi jednak czas ogromnej zmiany - dziewczyna już wkrótce ma zacząć chodzić do szkoły. Lęk przed nieznanym rośnie w niej z każdym dniem, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Dorośli non stop ją zawodzą, a dzieci nie potrafią niczego zrozumieć. Roksana zna tylko jedno miejsce, gdzie czuje się bezpieczna oraz akceptowana.

Exabor - niezwykła kraina, której nie ma na mapie. Miejsce bez wejścia i wyjścia, wymykające się ze zwykłych ram czasowych. Pewnego dnia Roksana postanawia zabrać do niego Huberta, jedynego rówieśnika, z którym znajduje wspólny język. Nie wie jeszcze, że ta pozornie baśniowa kraina, może wkrótce okazać się pułapką, z której nie uda im się wyzwolić...

Informacje dodatkowe o Exabor:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2024-08-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383733487
Liczba stron: 346
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Exabor

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Exabor - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2024-11-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

,,Exabor" to debiut literacki młodej autorki Patrycji Rydzińskiej. To powieść obyczajowa i fantastyka. Akcja dzieje się realnie we współczesnym świecie oraz w tajemniczej krainie Exabor. Główną bohaterką powieści jest Roksana, po śmierci matki wychowywana tylko przez ojca. Dziewczynka jest wrażliwa i cierpi na ataki paniki, co skutkowało do pewnego czasu nauczaniem domowym. Uczęszczanie do klasy piątej rozpoczyna w prywatnej szkole. Jest wyśmiewana i dręczona przez innych uczniów. Ma trudności z adaptacją do nowej rzeczywistości. ,,Uwierzyła, ż naprawdę jest zdziwaczała, że ludzie unikają jej jak zarazy." Ucieka na jawie i we śnie do wymyślonej krainy, którą jest tytułowy Exabor. Tu szuka wytchnienia i uspokojenia swoich lęków, tu wydaje się jej, że jest bezpieczna.  ,,Przede wszystkim musiała dociec, dlaczego śniąc, wiedziała, że tam jest jej dom." Do swojej wyśnionej krainy zabiera swojego przyjaciela Huberta, z którym dobrze się rozumie.

Autorka w swojej debiutanckiej powieści porusza wiele trudnych tematów, takich jak choroby psychiczne, anoreksja, bulimia, alkoholizm, nękanie  w szkole, śmierć bliskiej osoby, samotne tacierzyństwo i wiele innych.  Doskonale opisane jest zmaganie się psychiczne matki Roksany. ,,Nie mogę zadowolić się żadną rzeczą materialną ani niematerialną, miejscem ani osobą, choć próbuję ze wszystkich sił..." Widać, że autorka dobrze przygotowała się, aby poznać z czym zmagają się osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Ciekawy jest też wątek rodziny Estery, przebojowej kobiety zmagającej się z chorobą alkoholową męża. Bohaterowie są wyraziści, dobrze scharakteryzowani, każdy ma  jakieś swoje demony i problemy. Izabela  borykała się z anoreksją,  bulimią i brakiem akceptacji ze strony matki,  Roksana ma ataki paniki i czuje się nierozumiana przez otoczenie, jej ojciec przeżywa traumę po śmierci żony, Estera jest żoną alkoholika i nie jest mu w stanie pomóc mu. Zastosowana przez autorkę narracja trzecioplanowa pozwala lepiej zrozumieć bohaterów, ich myśli i rozterki. To książka pełna emocji, która skłania do refleksji i do wyrozumiałości dla osób z różnymi problemami. Polecam, udany debiut.

 

 

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy