Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)

Ocena: 0 (0 głosów)
Państwa tworzone przez Krzyżowców w czasie ich wypraw są ciekawym zagadnieniem naukowym. Szczególnie interesujące wydaje się Królestwo Jerozolimskie, ze względu na całą symboliczną otoczkę tego szczególnego i dla chrześcijan i muzułman miasta. Przybywający tam rycerze tworzyli nową elitę społeczną, często awansując w porównaniu do poprzedniej roli, którą zajmowali na feudalnej drabinie. Problematyką elit władzy zajmuje się Marcin Sałański w swojej najnowszej pracy „Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)”
Kto tak naprawdę rządził tym niezwykłym krajem? Jak na elity Jerozolimy epoki Krzyżowców patrzyli najwięksi wielmoże? Kto należał do elity, a kto mógł jedynie marzyć o tym, by wejść w jej szeregi? Czy możni spełniali pokładane w nich nadzieje? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy e-book Sałańskiego.
- Moja praca wpisuje się w nurt naukowych rozważań na temat elity władzy Królestwa Jerozolimskiego. Kieruję ją do osób zajmujących się tym zagadnieniem naukowo i pasjonatów tematyki wypraw krzyżowych – tak autor opisuje swoją książkę. – Myślę, że dzięki niej rzucam nowe światło na problematykę elit władzy wśród Krzyżowców w Królestwie Jerozolimskim w latach 1174-1185 – okresie obfitych sporów wewnętrznych między nimi.

Podstawę pracy Marcina Sałańskiego stanowi słynna kronika Wilhelma z Tyru, a jej ważne uzupełnienie to refleksja z pogranicza socjologii i historii. Inspirowany pracami Gaetano Moski i Vilfredo Pareto, Sałański wielopłaszczyznowo przedstawia mechanizmy powstawania władzy w państwie stworzonym dla boskiej chwały. W swoim wywodzie śledzi rozkwit i upadek wielkich jednostek i całych możnowładczych rodów epoki Krzyżowców.

- Kronika Wilhelma z Tyru to ważne źródło do badania elity władzy Królestwa Jerozolimy. Dzięki niej możemy dowiedzieć się kim tak naprawdę byli krzyżowcy władający tym państwem, przedstawieni oczami współczesnego im intelektualisty – tłumaczy Sałański. – W swojej pracy poruszam tematykę walki stronnictw rycerskich i gier politycznych na dworze Baldwina IV Trędowatego w najdramatyczniejszym momencie dziejów tego państwa. Źródło nie mówi o tym wprost, więc staram się przybliżyć i wyjaśnić to zagadnienie.

Informacje dodatkowe o Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185):

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-10-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-934630-8-4
Liczba stron: 85

więcej

Kup książkę Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185) - opinie o książce

Inne książki autora
Wielcy polskiego średniowiecza
Marcin Sałański0
Okładka ksiązki - Wielcy polskiego średniowiecza

Kim byli wielcy polskiego średniowiecza? To ludzie, których biografie są niemal gotowymi scenariuszami fascynującego serialu telewizyjnego czy krwistej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy