Reportaż uhonorowany w 2017 roku Nagrodą Pulitzera.
Dotąd rozmowy o biedzie skupiały się na bezrobociu, pomocy społecznej i przepełnionych więzieniach. Matthew Desmond, socjolog Uniwersytetu Harvarda, postanowił uzupełnić ten obraz o problemy mieszkaniowe tych, którzy wydają na czynsz prawie całą pensję, a czasem więcej, przez co wpadają w spiralę długów. Tętniące życiem i wrażliwością opisy ukazują jeden z najbardziej pierwotnych lęków - przed brakiem bezpieczeństwa.
Eksmitowani to niemal powieściowy, intymny portret ośmiu rodzin, które sięgnęły dna. Aby lepiej je poznać, Desmond zamieszkał na ponad rok w Milwaukee na osiedlu przyczep kempingowych, a później w schronisku w centrum miasta. Przesiadywał na salach sądowych, pomagał w przeprowadzkach, pomieszkiwał w pustostanach. Kłócił się, chodził do kościoła, opiekował się dziećmi. Był świadkiem rozmów z właścicielami mieszkań i widział zarówno niezwykłe akty dobroci, jak i straszliwą znieczulicę.
Desmond - posługując się osobistymi świadectwami i twardymi danymi - dowodzi, że eksmisje nie są efektem ubóstwa, ale jego przyczyną. W scenach pełnych nadziei i rozpaczy pokazuje, jak kluczowy jest dom. Eksmitowani to reportaż pełen troski i człowieczeństwa, który przypomina, dlaczego gdy nie ma domu, nie może też być niczego innego.
Niesamowita... Desmond ustanowił nowe standardy pisania o biedzie.
Barbara Ehrenreich, autorka Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć
Ta książka lepiej pozwoliła mi zrozumieć, co to znaczy być biednym w naszym kraju niż wszystko, co przeczytałem wcześniej... Jest piękna, skłania do myślenia i nie sposób jej zapomnieć.
Bill Gates
Przeczytawszy Eksmitowanych, uświadomisz sobie, że nie da się poważnie rozmawiać o biedzie, nie mówiąc o problemach mieszkaniowych... Ta książka jest wybitnie dobra i w żaden sposób nie da się jej zignorować.
Jennifer Senior, ,,New York Times"
Mój Boże, ta książka obnaża amerykańską biedę! Miażdży, wywołuje wściekłość. Trzeba ją przeczytać.
Roxane Gay, autorka Histeryczek
Mroczne lustro amerykańskiej klasy średniej i jej obsesji na punkcie nieruchomości. Desmond obnaża funkcjonowanie najuboższej części rynku, na którym eksmisje stały się kolejnym elementem lukratywnego modelu biznesowego.
Jennifer Schuessler, ,,New York Times"
Kunsztownie napisany, dokładnie udokumentowany opis życia na marginesie. Matthew Desmond daje głos tym, których w ostatnich dziesięcioleciach haniebnie ignorowano - albo, co gorsze, demonizowano.
,,The Boston Globe"
Matthew Desmond - profesor socjologii na uniwersytecie w Princeton. Autor czterech książek. Za Eksmitowanych uhonorowany Nagrodą Pulitzera w 2017 roku i kilkunastoma najważniejszymi nagrodami za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury faktu. Jest głównym badaczem w grupie The Eviction Lab zajmującej się eksmisjami. Jego badania skupiają się na kwestiach ubóstwa, życia w mieście, niepewności mieszkaniowej, polityki publicznej, nierówności rasowych i etnografii. Otrzymał stypendium ,,Geniuszów" Fundacji MacArthura i stale współpracuje z ,,New York Times Magazine". W 2016 roku znalazł się na liście Politico 50 jako jedna z pięćdziesięciu osób mających największy wpływ na debatą polityczną w USA.
Bestseller ,,New York Timesa"
Laureat kilkunastu najważniejszych nagród za wybitne osiągnięcia w literaturze faktu
The New York Times Book Review o The Boston Globe o The Washington Post o NPR o Entertainment Weekly o The New Yorker o Bloomberg o Esquire o Buzzfeed o Fortune o San Francisco Chronicle Amazon o Barnes and Noble Review o Apple o Library Journal
Jedna z ulubionych książek Prezydenta Baracka Obamy
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: Evicted: Poverty and Profit in the American City
Chcę przeczytać,