Ekscentrycy

Excentrycy Włodzimierza Kowalewskiego, jednego z najciekawszych prozaików polskich Ciechocinek, koniec lat pięćdziesiątych. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy – przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej – która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Przed wojną grał na transatlantykach. Zakłada swingowy big band i zaskakująco szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim – młodzi bikiniarze z przygrywającego na potańcówkach zespołu, gardzący muzyką stroiciel fortepianów, który w każdym pisarzu widzi pederastę, dystyngowany doktor Vogt – klarnecista-amator, milicjant, który przed wojną był trębaczem…

Do złożonego z miejscowych dziwaków big bandu dołączają Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Fabian i Modesta zostają kochankami. „Król i królowa swingu”, dwa barwne ptaki, żyją razem, zmagając się z trudną rzeczywistością tamtych lat.

Pewnego dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim.

Poruszająca powieść, w której liryzm splata się z ironią, a melancholia z groteską. O złamanych przez wojnę ludziach, o muzyce, granej na przekór ponurej rzeczywistości – i o złudzeniach.

Informacje dodatkowe o Ekscentrycy:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2007-05-31
ISBN: 978-83-65282-07-1

Kup książkę Ekscentrycy

Ekscentrycy - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, polskie czytanie,
Lata 50-te XX-tego wieku. Ciechocinek.Fabian Apanowicz, swingowy muzyk, wraca z Anglii do kraju, gdzie zamieszkuje u swojej siostry. Bardzo zgrabnie opowiedziana historia życia sanatoryjno- muzycznego tamtych lat. Miło się czyta, ale to wszystko.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016, powieści,
Fabian, którego zawierucha historyczna ochroniła przed ujrzeniem Polski ,,nie całkiem'' wolnej, nagle postanawia wrócić do kraju. Wszyscy pukają się w głowy bo to czas że wielu oddałoby wiele żeby z niej uciec. On jednak wraca by grać muzykę. To co zastaje w Polsce wcale nie przeraża go tak bardzo jak myślała siostra. Udaje mu się stworzyć zespół. Nagle okazuje się że wiele osób w jego otoczeniu to muzycy. Namawia siostrę by zaśpiewała trochę to powrót do lat młodości i kiedy już cała historia i okolica muzyką płynie... okazuje się kto ma władzę. I nagle przestaje być wiadomo kto jest kim! Świetny obraz lęków społecznych, władzy, a opisy muzyki po prostu słychać POLECAM!
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski