Najwybitniejszy współczesny pisarz afrykański
Literatura afrykańska jest nie do pomyślenia bez dzieł Chinuy Achebe. Jego pasja, inteligencja i przenikliwość są wprost niezrównane!.
Toni Morrison, laureatka Nagrody Nobla
We wszystkich siedemnastu znakomicie napisanych tekstach tego tomu dominuje pełen charakterystycznego umiaru i wrażliwy na niuanse głos Chinuy Achebe.
W przedmowie autor opowiada o historycznej wizycie w rodzinnej Nigerii z okazji pięćdziesiątej rocznicy ukazania się Wszystko rozpada się, samochodowej katastrofie sprzed dwudziestu lat i symbolicznym wymiarze wyboru Baracka Obamy na prezydenta USA. Z kolei w tytułowym eseju maluje żywy obraz dorastania w kolonialnej Nigerii oraz życia w miejscu pośrednim, przywołując zarówno pogodne wspomnienia lektur ze szkoły średniej, jak i bolesne aspekty brytyjskich rządów. W Prawdziwym imieniu zastanawia się nad diasporą Afroamerykanów, by - przywołując wypowiedzi Langstona Hughesa i Jamesa Baldwina - skoncentrować się nad wagą pytania: skąd przychodzisz. Skomplikowane problemy polityki i historii afrykańskiej pojawiają się w esejach Czym dla mnie jest Nigeria?, Zszargane imię Afryki oraz Polityka i politycy języka w literaturze afrykańskiej. Swe niezwykłe życie rodzinne Achebe opisuje w szkicach Mój tata i ja oraz Moje córki, gdzie przedstawia wpływ chrześcijańskich misjonarzy na jego ojca oraz kulturowy szok, jakim było wychowywanie w USA brązowych dzieci.
Ujmująco osobisty, zdyscyplinowany myślowo i bardzo głęboki zbiór esejów Edukacja dziecka pod brytyjskim nadzorem to nieodzowne uzupełnienie beletrystycznych dzieł wielkiego afrykańskiego mistrza.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-03-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 184
Uznawana za najważniejszą powieść afrykańską w 2008 roku obchodziła swoje 50. urodziny. Przełożona na 45 języków przyniosła światową sławę autorowi, który...
"Nie jest już łatwo" to przejmujący obraz ludzkiego upadku. Obi, młody Nigeryjczyk, który wraca statkiem do ojczyzny po odbytych w Anglii studiach, jest...
Chcę przeczytać,