Dziewczyńskie bajki na dobranoc

Ocena: 5 (3 głosów)
Niniejsza antologia w całości poświęcona jest baśniom. Nie przypominamy tu jednak szczegółowo znanych historii, lecz przedstawiamy opowiadania, które powstały dzięki naszym wspomnieniom o słodkich, choć nieco mdłych księżniczkach, o złych macochach, czarodziejskich przedmiotach, wróżkach i przedziwnych zwierzętach. Dziewczyńskie bajki na dobranoc są pisarskim owocem przetworzenia tego, co baśniowe, na użytek współczesnych odbiorców. Zmierzenie się z baśniami było pewnym wyzwaniem, ponieważ wymagało od autorek antologii odkrycia tajników starych opowieści - po to, by móc w nich rozdzielić to, co dobre i uzdrawiające, od tego, co toksyczne. Szukając wśród fantastycznych symboli i niedomówień, pisarki spotykały się ze współczesnymi Dziewczynkami z zapałkami, zaglądały w serca, wyciskając z nich okruchy lodu, budziły Śpiące Królewny, przeganiały złe wilki, nie godziły się być Kopciuszkami ani Brzydkimi Kaczątkami. Swoimi opowieściami wyznaczyły drogowskazy do pokonania niełatwej wędrówki poprzez baśniowe krainy, w której największym balastem bywała samotność. Inni autorzy: Justyna Jaworska, Grażyna Plebanek, Natalia Bobrowska, Teresa Zofia Pietruska-Mrożek, Agnieszka Drotkiewicz, Beata Rudzińska, Maria Bereźnicka-Przyłęcka, Anna Dziewit, Edyta Szałek, Ewa Urszula Maciejewska, Wioletta Sobieraj, Jovanka Tomaszewska, Marta Łosiak, Marta Pawlik, Marzena Usarek, Kamila Waleszkiewicz, Zofia Soliłło.

Informacje dodatkowe o Dziewczyńskie bajki na dobranoc:

Wydawnictwo: AMEA
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-924658-5-0
Liczba stron: 336

więcej

Kup książkę Dziewczyńskie bajki na dobranoc

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczyńskie bajki na dobranoc - opinie o książce

Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
,,Dziewczyńskie bajki na dobranoc" to antologia klasycznych baśni, przedstawionych w zupełnie innym wymiarze. Lektura tego zbioru zachęca do przypomnienia sobie historii stworzonych przez braci Grimm, Charlesa Perraulta czy Hansa Christiana Andersena. Osiemnaście pisarek zmierzyło się z symboliką znanych z dzieciństwa opowieści, by przedstawić je w zupełnie innym świetle. Wśród autorek można znaleźć między innymi Edytę Szałek, Joannę M. Chmielewską, Beatę Rudzińską, Wiolettę Sobieraj i Zofię Soliłło. Osadzenie bohaterek w ryzach nowoczesnego świata sprawiło, że pozytywne bajeczki stały się wręcz anty-bajkami. Autorkom udało się pokazać różnicę między dziecięcym a dorosłym postrzeganiem rzeczywistości. Kontrast bywa ostry i bezwzględny. Tak więc podczas czytania nie upajamy się jedynie piękną i pozytywną fabułą. Wręcz przeciwnie, przełykamy dławiący smutkiem żal i rozczarowanie. Musimy pogodzić się z rozstaniami bez powrotów, anoreksją i bezpłodnością. Mimo to w opowiadaniach nie brakuje magii ani humoru. Różnorodność spostrzeżeń pisarek i ich wielopoziomowa wyobraźnia owocuje książką ciekawą, nieprostolinijną. Zaskakujące momenty skłaniają do refleksji. Książka powstała z myślą o kobietach i dla kobiet. Poznajemy drugie oblicze Kopciuszka, Śpiącej Królewny, jak również Dziewczynki z zapałkami i Brzydkiego Kaczątka. Czytając, rozmyślamy o kobiecych rolach życiowych, o ramach, w których są osadzone. Nie ma w nich miejsca na ckliwość i rozczulanie. Przy tak silnym pędzie ku nowoczesności marzenia są potrzebne tak samo jak bajanie. Dodają sił, a odrobina naiwności wskrzesza wiarę w to, że będzie lepiej. Należy wspomnieć, że książce towarzyszą obrazy, które w tajemniczy sposób wydobywają esencję z każdej baśni. Wyczarowane zostały przez Ewę Aksienionek, autorkę pierwszego z opowiadań. Na pierwszy rzut oka już sama okładka zaskakuje. Przedstawia Czerwonego Kapturka leżącego na sianie z pistoletem w ręce. To takie dziewczęce zobrazowanie dojrzałości, gdzie niewinność skryła się pod kapeluszem, a świadomość kobiecości ubrana jest w halkę. Ta książka naprawdę zaskakuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monidecor
monidecor
Ocena: 4, Czytam,
Kto z z nas nie czytał w dzieciństwie bajek? To one zabierały nas w niezwykły świat księżniczek, smoków, stworów i pokazywały niezwykłe historie z happyendem. Niektóre z nas brały sobie to do serca i w dorosłe życie wchodziły z wizją, że może istnieć ksiażę na białym koniu i porwać nas do zamku gdzie będziemy żyli długo i szczęśliwie. "dziewczyńskie bajki na dobranoc" przedstawiają współczesne przełożenie znanych i lubianych z dzieciństwa bajek na obecne realia. To zbiór opowieści osiemnastu autorek które pozwoliły sobie zinterpetować po swojemu znane bajki takie jak kopciuszek, czerwony kapturek czy calineczka. Niektóre z tych interpretacji prawie wcale nie przypominaja swoich oryginałów. Niektóre z nich są pełne symboliki trudnej do odczytania i moga byc niezrozumiałe dla czytelnika. Jednak wiele z nich czyta się z zapartym tchem i pozostaje w pamięci. Próbowałam tą ksiażkę czytać sobie na dobranoc (jak tytuł podpowiada) po jednym opowiadaniu, ale tak mnie wciągnęła że czytałam też w ciągu dnia po kilka opowiadań. Warto wspomnieć nieco o autorkach. Znajdziecie tutaj opowiadania m.in. Grażyny Plebanek, Agnieszki Drotkiewicz, Joanny M. Chmielewskiej, Anny Dziewit, Justyny Jaworskiej oraz wielu innych mądrych i zdolnych kobiet. Dodam jeszcze , ze książka jest opatrzona ciekawymi fotografiami autorstwa Ewy Aksienionek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aska19946
aska19946
Przeczytane:2015-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-19, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy