Dziewczynka z zamkniętego miasta. Wspomnienia z getta warszawskiego to pierwsze świadectwo historyczne wydane przez Fundację Ośrodka KARTA z myślą o młodszych czytelnikach. Z perspektywy przeżyć Autorki, wtedy dziecka, pokazane są: II wojna światowa, losy Żydów polskich, getto warszawskie, powstanie warszawskie i pierwsze lata powojenne. W opowieści nie ma drastycznych obrazów, jest za to wiele dziecięcych emocji i doświadczeń, takich jak strach, samotność, głód, ale też przykładów siły i wytrwałości bohaterki. To opowieść o dziewczynce, która mimo koszmaru Zagłady, utraty rodziców i prawie całej rodziny – poradziła sobie, przetrwała i jako osoba dorosła opowiedziała o tym wszystkim w przystępny sposób.
Po wojnie Larissa Cain wyjechała na stałe do Francji, gdzie pracowała jako ortodontka, a z czasem poświęciła się pisaniu książek dla dorosłych i dla młodzieży, których bohaterami są Polacy. To jest jej pierwsza książka dla dzieci przetłumaczona na język polski.
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2024 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 107
To wspomnienie o wyjątkowej postaci, jaką była Irena Adamowicz. W książce opisane są jej losy w okupowanej przez Niemców Polsce, której udziela...
Przeczytane:2025-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2025, 2025, 52 książki 2025, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2025, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2025 roku, 26 książek 2025, 12 książek 2025, Ebook 2025, Legimi 2025, Ośrodek Karta, Reportaż 2025, 8/10,
" [...] Opowiadam wam tę historię w imieniu wszystkich dzieci, które nie przeżyły wojny. [...]"
Larissa Cain przeżyła II wojnę światową. Postanowiła napisać książkę o swoim życiu, w czasie drugiej wojny światowej i krótko po niej. Zobaczcie, jak zapamiętała ten nieludzki okres. Warto tutaj zwrócić uwagę na fragmenty z jej osobistego pamiętnika. Opisuje w nim, to co aktualnie przeżywała.
Podczas drugiej wojny światowej autorka straciła prawie całą swoją rodzinę. Czujecie jej ból, strach i przerażenie?
Larissa Crain swoją historię kieruje głównie do dzieci, ponieważ podczas wybuchu wojny miała zaledwie siedem lat.
Plusem tej książki są czarno białe fotografie. Warto się im przyjrzeć z bliska.
Ta książka zawiera w sobie mnóstwo emocji. Każde słowo dociera prosto do serca i wywołuje łzy. Serce się ściska, a rozum nie ogarniam tego okrucieństwa. Przed czytaniem warto przygotować sobie chusteczki.
Uważam, że każdy, kto interesuje się drugą wojną światową, powinien przeczytać ten pamiętnik/ reportaż.
Larissa Cain jest żydówką i nie wstydzi się swojego pochodzenia. Urodziła się 08.10.1932 roku w Sosnowcu. Była naocznym świadkiem okrutnych i niewybaczalnych zbrodni na swoim narodzie.
Książka "Dziewczynka z zamkniętego miasta. Wspomnienia z getta warszawskiego" ma zaledwie 107 stron, także można ją przeczytać w ciągu jednego popołudnia.