Dziennik 1944-1947

Ocena: 0 (0 głosów)

Po raz pierwszy w Polsce IV tom ,,Dziennika" Anais Nin!

Zasadnicze tematy ,,Dziennika" - jaźń, kobiecość, nerwica, wolność, związki, zbieżność sztuki z życiem - to również najistotniejsze wątki w bogactwie materii tego tomu. I znowu przedsięwzięcia i reakcje Anais Nin często wykazują cechy prorocze. Jej czułki, podobnie jak radar każdego prawdziwego artysty, wykrywają i odnotowują to, co w danym momencie jest ledwo dostrzegane (...).

Znowu, czerpiąc z własnego doświadczenia, mówi o naszym rosnącym izolowaniu się, braku więzi: ,,teraz, gdy żyjemy w szybszym, bardziej powierzchownym rytmie, gdy zdaje się nam, że mamy styczność z większą liczbą ludzi, ludów, krajów. Zwiedzeni tą iluzją mylnie sądzimy, że utrzymujemy głęboką więź z osobami, które mamy na wyciągnięcie ręki. W tych niebezpiecznych czasach mechaniczne głosy, radia, telefony, zastępują intymną zażyłość, a mniemanie, że jesteśmy w łączności z milionami, sprawia, iż nasze poczucie bliskości z drugim człowiekiem staje się coraz uboższe, nasza wizja bliźniego zaś coraz bardziej ograniczona".
I właśnie dziś, gdy mamy możliwość natychmiastowego odtworzenia każdego zdarzenia i dostęp do wszelkiej komunikacji elektronicznej, te uwagi Anais Nin, które, wedle dzisiejszych norm, poczyniła w innej epoce, wydają się niezwykle trafne i bardzo ,,na czasie".
Ze Wstępu

Tom czwarty niesie najbogatsze treści z dotychczas opublikowanych. Czytelnik odkrywa w nim Anais Nin w rozkwicie twórczej weny. (...) poznajemy przeżycia, których zasadniczym rysem jest bunt przeciw powierzchownemu ,,realizmowi" na rzecz rzeczywistości wewnętrznych, emocjonalnych krajobrazów.
,,Washington Post"

Podobnie jak Proust i Gide, Anais Nin przyjrzała się życiu poszczególnych ludzi i ich otoczeniu, po czym sportretowała bohaterów, targanych sprzecznościami, ujmując ich pod kątem własnej wrażliwości. Krótko mówiąc, tworzy powieść w formie systematycznie prowadzonego dziennika. To jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć we współczesnym pisarstwie.
,,The Nation"

Anais Nin (1913 - 1977) - francuska pisarka. W latach 20. i 30. uczestniczyła w życiu artystycznej bohemy Paryża. Słynna jest historia trójkąta miłosnego między Anais i poznanymi w 1931 roku w Paryżu Henrym Millerem i jego żoną June.

Informacje dodatkowe o Dziennik 1944-1947:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-09-09
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788379610341
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Dziennik 1944-1947

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziennik 1944-1947 - opinie o książce

Inne książki autora
Małe ptaszki
Anais Nin0
Okładka ksiązki - Małe ptaszki

Wyrafinowane i zmysłowe ,,Małe ptaszki" to niezapomniana podróż do pełnego tajemnic świata erotyki. Od malowniczych miasteczek Normandii po mroczne...

Dziennik 1931-1934
Anais Nin0
Okładka ksiązki - Dziennik 1931-1934

Jeden z najsłynniejszych pamiętników XX wieku. Anais Nin opisuje dogłębnie, i czasami z zaskakującą szczerością, swe związki, przyjaciół i znajomych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy