Dzieła sztuki w poezji

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Dzieła sztuki w poezji to zaproszenie w podróż do barwnej krainy sztuki i poezji. W książce autorka prezentuje obrazy, rzeźby, budowle oraz poświęcone im wiersze, którym towarzyszy komentarz interpretacja i analiza. Publikacja kierowana głównie do uczniów i nauczycieli języka polskiego, szczególnie dla maturzystów.

Informacje dodatkowe o Dzieła sztuki w poezji:

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2017-12-04
Kategoria: Inne
ISBN: 9788365952400
Liczba stron: 96

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dzieła sztuki w poezji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieła sztuki w poezji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Dzieła sztuki w poezji” to książka, która chyba nawet największych niedowiarków przekona, że poezja i sztuka wcale nie muszą być nudne – wręcz przeciwnie: mogą fascynować, zachwycać i intrygować, bo pełne są zagadek, tajemnic, symboli i głębi. To idealna książka dla:

1.      Miłośników poezji;

2.      Miłośników sztuki;

3.      Osób lubiących dostrzegać powiązania między różnymi dziedzinami sztuki;

4.      Maturzystów;

5.      Licealistów;

6.      Wszystkich, którzy mają problemy z analizą i interpretacją wierszy;

7.      Miłośników pięknie wydanych książek;

8.      Tych, którzy chcieliby wiedzieć więcej na temat sztuki i poezji.

Jest świetna zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poznawaniem dzieł sztuki i ich odbicia w literaturze, jak i znawców, którzy mają ochotę utrwalić i uporządkować swoją wiedzę.

Jedyną wadą tej książki jest zbyt mała objętość: omówiono tylko 15 dzieł sztuki i powiązanych z nimi wierszy, ale zostało to zrobione w tak szczegółowy sposób, że jest to godne podziwu. A przy tym – Dorota Nosowska potrafi bardzo ciekawie opowiadać o dziełach sztuki i wspaniale prezentuje syntezę sztuk. Książka nie ogranicza się tylko do omówienia obrazu czy rzeźby i zainspirowanego nią wiersza – dostajemy znacznie więcej: kontekst kulturowy i historyczny, symbolikę dzieł, ich odbiór, sposób przedstawienia, użyte środki artystyczne, przypisanie do stylu i epoki, a także sylwetki twórców. No i oczywiście: przepiękne reprodukcje oraz pełne teksty. A wszystko to podane na ekskluzywnym, błyszczącym papierze, w przepięknej formie i wspaniałej szacie, z mnóstwem kolorowych fotografii świetnej jakości, oczywiście – w twardej oprawie. Tak powinno się zawsze wydawać książki o sztuce!

Znajdziemy tutaj analizę następujących dzieł: Nike z Samotraki (wiersz „Nike” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej); Matka Boska Włodzimierska (wiersz „Jej twarz” T. Kubiaka); katedra Notre Dame w Paryżu (wiersz „Notre Dame” J. Przybosia); Madonna z Krużlowej (wiersz pod tym samym tytułem J. Harasymowicza); Miniatury braci Limbourg (wiersz „Miniatura średniowieczna” W. Szymborskiej); Mona Liza – Leonardo da Vinci (wiersz „Mona Liza” Z. Herberta); Pejzaż ze spadającym Ikarem – Pieter Bruegl Starszy (wiersz „Prawa i obowiązki” T. Różewicza); Dwie małpy – Pieter Bruegl Starszy (wiersz „Dwie małpy Bruegla” W. Szymborskiej); Lekcja anatomii doktora Tulpa – Rembrandt (wiersz „Lekcja anatomii” S. Grochowiaka); Trzy Gracje – Rubens (wiersz „Kobiety Rubensa” W. Szymborskiej); Mleczarka – Vermeer (wiersz „Vermeer” W. Szymborskiej); dzieła holenderskich twórców (wiersz „Malarze Holandii” A. Zagajewskiego); Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale – Wańkowicz (wiersz „Ajudah” A. Mickiewicza); Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki – J. Matejko (wiersz „Urszula Kochanowska” B. Leśmiana); pomnik Fryderyka Chopina (wiersz „Zniszczenie pomnika Chopina w Warszawie” L. Staffa).

To książka do delektowania się – a nie do pochłonięcia w jeden dzień. Warto się nad nią zastanowić, przemyśleć, zagłębić w przekaz, a nawet spróbować polemizować ze sposobem interpretacji autorki. Bo dzięki tej książce dostajemy narzędzia, które pomogą nam we własnych badaniach i odkryciach. Polecam!

Link do opinii
Inne książki autora
Encyklopedia szkolna A-Z. Liceum
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Encyklopedia szkolna A-Z. Liceum

Encyklopedia została opracowana przez nauczycieli oraz przez specjalistów z krakowskiego ośrodka akademickiego. Zawiera 10 tys. haseł. Prezentuje całokształt...

Chile & Easter Island (Chile i Wyspa Wielkanocna). Przewodnik Lonely Planet
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Chile & Easter Island (Chile i Wyspa Wielkanocna). Przewodnik Lonely Planet

Chile is nature on a colossal scale, but travel here is surprisingly easy if you dont rush it. Lonely Planet will get you to the heart of Chile Easter...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy