W pięćsetną rocznicę sejmu polskiego ukazało się pierwsze wydanie tej książki, która w zamyśle zespołu autorów i wydawnictwa ma przedstawić całościowy zarys jego dziejów. Obecnie oddajemy w ręce Czytelników jej trzecie, poprawione wydanie.
W końcu stycznia 1493 r. zebrał się w Piotrkowie sejm walny Królestwa Polskiego, w którym obok zasiadających w radzie monarszej panów duchownych i świeckich zajęli, na stałe odtąd, miejsce posłowie delegowani przez sejmy ziemskie. Tak uformował się sejm złożony z senatu i izby poselskiej. Nie był to początek parlamentaryzmu polskiego, ale wejście sejmu w wiek dojrzały, gdzie izba poselska stała się reprezentacją narodu politycznego Królestwa, a po Unii Lubelskiej 1569 r. - Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Aż do schyłku XVIII w. był odtąd sejm głównym ośrodkiem życia politycznego, odzwierciedlając świetność, a potem kryzys i upadek państwa.
W dobie zaborów, gdy nie stało własnego sejmu, posłowie polscy w parlamentach zaborców toczyli walkę o prawa narodu polskiego. Zaprawieni w życiu parlamentarnym, wnieśli swoje doświadczenia w lutym 1919 r. do Sejmu Odrodzonej Rzeczypospolitej.
Szerzej zostały przedstawione dzieje najnowsze: sejm II Rzeczypospolitej, okres okupacji, czterdzieści pięć lat PRL, wreszcie ostatnia, od 1989 r. poczynając. Zwrócono tu szczególną uwagę na zagadnienia instytucjonalne i formy funkcjonowania instytucji parlamentarnych w kontekście zmiennej pozycji sejmu, czy form zastępczych reprezentacji narodowej, w złożonych i dramatycznych nieraz latach XX stulecia.
Wskazówki bibliograficzne na końcu każdego rozdziału ułatwią zainteresowanym sięgnięcie do opracowań szczegółowych.
Warszawa, w grudniu 2009 r.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 366
Język oryginału: polski
Publikacja zawiera teksty Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Obojga Narodów – w językach polskim, litewskim i angielskim – poprzedzone przez prof...