Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Holokaust zarówno dzieci żydowskich, jak i polskich, był tak samo potworną zbrodnią wojenną.

Za tę tezę prof. Richard C. Lukas był i nagradzany, i piętnowany.

W swojej książce opisuje wojenne losy dzieci polskich i żydowskich. Bazując na zebranych świadectwach oraz zestawiając fakty i statystyki, ukazuje tragiczny los młodych ludzi tak samo skazanych na eksterminację. Może z innych przyczyn, może realizowaną inaczej, ale zdecydowanie w jednym celu: likwidacji perspektyw rozwoju narodu - tak żydowskiego, jak polskiego.

W kolejnych rozdziałach przygląda się rozmaitym aspektom życia dzieci podczas wojny: w trakcie niemieckiej napaści, podczas deportacji, w obozach koncentracyjnych, poddanych germanizacji, działających w ruchu oporu, ukrywających się. Na koniec proponuje swoiste rozliczenie z postwojennej perspektywy.

Równie wstrząsające są dalsze losy ,,wojennych" dzieci. Wiele z nich zostało bardzo okaleczonych - przez trudne doświadczenia, utratę domu, bliskich, ale też przez pranie mózgu w ramach germanizacji. Po wojnie musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości komunistycznej Polski czy uwarunkowań emigracji.

Książka otrzymała Literacką Nagrodę im. Janusza Korczaka przyznaną przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu (1994).

Richard C. Lukas (ur. 1937) jest amerykańskim historykiem polskiego pochodzenia. W swych publikacjach zajmuje się głównie wojennymi dziejami Polski, okupacją hitlerowską Polski oraz relacjami polsko-żydowskimi. Jego słynna książka ,,Zapomniany Holokaust", dotycząca tragicznych losów Polaków w czasie II wojny światowej, napotkała krytykę środowisk żydowskich za zrównanie wojennych doświadczeń Polaków i Żydów. Podobna sytuacja miała miejsce po publikacji ,,Dziecięcego płaczu", kiedy prof. Lukas otrzymał Literacką Nagrodę im. Janusza Korczaka.

Profesor Lukas był wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Technologicznym Tennessee i Uniwersytecie Południowej Florydy. Mieszka w Tampie na Florydzie.

Informacje dodatkowe o Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-11-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788376747309
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: Did the Children Cry: Hitler

więcej

Kup książkę Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Wierząc w biologiczne podstawy podziału ras ludzkich Niemcy odróżniali nadludzi i podludzi. Nadludźmi byli oczywiście Niemcy, a Polacy, inni Słowianie, Cyganie i Żydzi - rasami gorszymi. 


Więcej

Wielka akcja deportacyjna Żydów i likwidacja gett zaczęła się wczesnym latem 1942 roku. Niemcy prowadzili te nieludzkie działania przez kolejne dwa lata. Inaczej niż w przypadku poprzednich deportacji, teraz Żydzi przewożeni byli do obozów koncentracyjnych i zagłady, gdzie Niemcy mordowali swoje ofiary głównie trującym gazem. Małe dzieci i ich matki, razem z ludźmi starymi i chorymi, były pierwszymi ofiarami okrutnego programu selekcji w tych obozach. Hitlerowcy czasami oszczędzali starsze dzieci i dorosłe kobiety, które wyglądały na tyle zdrowo, aby pracować, dopóki nie uśmierci ich głód, wycieńczenie lub, odroczony wcześniej gaz. Były też setki dzieci, które zostały wybrane nie do komór gazowych, ale do medycznych eksperymentów. Mało żydowskich dzieci przetrwało "Ostateczne rozwiązanie",  jak Niemcy nazywali eufemistycznie ludobójstwo Żydów.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945 - opinie o książce

Kolejna mocna, wstrząsająca lektura nie należąca do łatwych. Ogrom cierpień, głodu, zabójstw i to dzieci tym bardziej przeraża. Niewinne ofiary wojny- dzieci. Warto zapoznać się z tą książką.

"NIGDY NIE MIEĆ DZIECIŃSTWA BYŁO UDRĘKĄ I CIERPIENIEM OD POCZĄTKU ISTNIENIA CZŁOWIEKA"

Link do opinii
Avatar użytkownika - ada9003
ada9003
Przeczytane:2020-03-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Książka całkiem ciekawa, zresztą jak wszystkie w tej tematyce. Jednak informacje podawane były bardzo ogólnikowo, często autor zaczynał opisywać historię o konkretnej osobie która bardzo mnie ciekawiła a po kilku suchych informacjach już przechodził do kolejnego wątku. Wolałabym żeby opisanych przypadków było mniej, ale za to bardziej rozwinięte. Tak więc jeśli kogoś interesują fakty w postaci liczebności dzieci w gettach, ilości zamordowanych w poszczególnych miastach itp to będzie zadowolony bo tego jest bardzo dużo. 

Link do opinii

Od kiedy pamiętam zawsze z ogromnym zainteresowaniem sięgałam po książki o tematyce drugiej wojny światowej. Kiedyś nie przepadałam za czytaniem lektur, zwłaszcza tych szkolnych, lecz jeżeli chodziło o latach zimnej wojny, to na lekcjach języka polskiego słuchałam z ciekawością, a jednocześnie z przerażeniem. Do dziś, gdy mam okazję przeczytania czegoś nowego ukazującego lata 1939-1945, to po prostu siadam i czytam, tak jak kiedyś siadałam i słuchałam, gdy moja świętej pamięci babcia opowiadała mi swoją historię. Gdy wybuchła wojna, miała ona zaledwie pięć lat. Siadałyśmy w kuchni, a ona wracała wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Opowiadała niewiele, może niewiele pamiętała, a może chciała mnie oszczędzić, gdyż sama jeszcze wtedy nie byłam na tyle dojrzała, by poznać tak okrutną prawdę o tamtych czasach. Wiem jedno, ona straciła rodziców, rodzeństwo zostało wywiezione, a ona sama, pięcioletnia dziewczynka, została pozostawiona na pastwę losu...I gdy czytałam książkę Richarda C. Lukasa, cały czas miałam obraz mojej ukochanej babci i zastanawiałam się, co ona przeżyła. Jedno jest pewne to był koszmar dla tych dzieci, dla niewinnych dziewczynek i chłopców, którzy zbyt szybko utracili dzieciństwo.

Książka już od samego początku przykuwa uwagę czytelnika. Nie da się ukryć, tytuł jest mocny i nie da się przejść obok niego obojętnie. Czy nie mam racji? Ja bynajmniej nie mogłam. Musiałam tę książkę mieć, przeczytać, aby móc dowiedzieć się czegoś więcej. Temat wojny, to temat wyjątkowo trudny, bolesny i taki, który się przeżywa, a w nocy śnią się koszmary. Pomimo tego, ja nie potrafię przejść obojętnie obok tej literatury. Tej wojny nie powinno się zapomnieć, ona się wydarzyła i nasze pokolenia również powinny o niej usłyszeć. Nie wolno tuszować tego co się działo w Polsce pod koniec lat trzydziestych i na początku lat czterdziestych. Oczywiście na świecie było wiele innych wojen, wojny nadal trwają, lecz dziś skupiam się na konkretnych latach i to one tym razem mają być głównym tematem. Chcąc opisać co czuję i co czułam podczas czytania, dosłownie brakuje mi słów. Wiele emocji we mnie wzbudziła, lecz tymi najbardziej widocznymi był smutek, ból, wzruszenie i niedowierzanie, że człowiek człowiekowi zgotował taki los. Tym razem są to dzieci, które nikomu nic nie zrobiły, były niewinne, którym odebrano nie tylko dzieciństwo, lecz także wiele z nich utraciło rodziców, dom w którym czuli się bezpiecznie, rodzeństwo i podstawowe dobra, które były potrzebne do przeżycia. Odebrano im radość, powody do uśmiechu, a dostarczono im strach, ból, cierpienie, głód i śmierć, która towarzyszyła w tym czasie każdego dnia.

Dla kogo jest ta książka? Oczywiście dla wszystkich, którzy lubią sięgać po literaturę historyczną, dla tych których ona ciekawi, a przede wszystkich dla tych, którzy nie potrafią przejść obojętnie obok tytułu, który już tylko od patrzenia na niego wywołuje dreszcze na ciele.

Gdy zapytasz się mnie czy płakałam czytając, odpowiem, że niejedna łza mi poleciała. Gdy zapytasz się mnie, co mną najbardziej wstrząsnęło, odpowiem: wszystko. Nie potrafiłabym wybrać pomiędzy jednym cierpieniem, a drugim, bo każde z nich było czymś, co nazywamy koszmarem, a ten koszmar przeżyli w prawdziwym życiu, prawdziwi ludzie, którymi byli nasi przodkowie.

Autor książki do napisania tej lektury wykorzystał wiele źródeł informacji. Na końcu książki znajduje się index, lecz tuż przed nim widnieje bibliografia, a tam miejsca, bądź źródła materiałów archiwalnych ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, z Polski, wywiadów i korespondencji, filmów dokumentalnych, prac naukowych i innych dokumentów oraz dokumentów i historii oficjalnych, pamiętników, autobiografii, wspomnień, gazety codziennych, czasopism i innych.

 

biblioteczkamoni.blogspot.co.uk

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy