Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły

Kanadyjski bestseller nareszcie w Polsce! Przejmująca saga o polskich uchodźcach, którzy w Kanadzie odbudowują swoje życie.

Kraków, rok 1939. Rodzeństwo Pawulskich – Jerzy, Elżbieta i Jan – cieszy się młodością, nieświadome zbliżającej się katastrofy. Wkrótce II wojna światowa ściąga na Europę mrok tak nieprzenikniony, że nawet ptaki zdają się milknąć. Jan i Elżbieta, a następnie Jerzy, pokonują Atlantyk i przedostają się do Kanady. Wyrwani z rodzinnych stron, mierzą się z całkiem nowym, obcym i oszałamiającym światem. Dla nich życie dopiero się zaczyna...

Dzieci stamtąd to pełen dramatyzmu i emocji fresk rodzinny osadzony w czasach wojennej migracji. To książka niepozbawiona delikatnego humoru oraz wzruszających obrazów tego, co utracone.

Arlette Cousture – znana kanadyjska pisarka, autorka bestsellera Filles de Caleb (Córki Kaleba). Na podstawie Dzieci stamtąd powstał serial, który w Kanadzie cieszy się wielką popularnością.

Dzieci stamtąd to opowieść o zawirowaniach historii, o przeciwnościach losu, ale przede wszystkim o sile miłości, przyjaźni i ogromnej woli życia.

- dr hab. Joanna Warmuzińska-Rogóż, quebecystka, Uniwersytet Śląski

Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Monika Katarzyna Chojnowska

Kup książkę Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły

Dzieci stamtąd. Nawet ptaki umilkły - opinie o książce

Saga rodzinną opowiadająca o polskiej rodzinie Pawulskich z Krakowa, których poznajemy w przededniu II wojny światowej i śledzimy ich losy przez czas  wojny, tułaczkę, aż do powolnego zakorzeniania się w Kanadzie.

Pierwsza część obejmuje  okres II Wojny Światowej w Polsce,  wkroczenie Armii Radzieckiej, ruch oporu, tajne komplety i krakowski „Sonderaktion", Syberię i łagry  mylnie nazywane przez autorkę obozami koncentracyjnymi, aresztowania przez gestapo, rozstrzelania i łapanki, szmuglowanie żywności, formowanie armii Andersa i bitwę pod Monte Cassino.

czytając nie można oprzeć się wrażeniu, że w tej  materii historycznej autorka porusza się jakoś  niezręcznie, jakby nie do końca znała i czuła klimat ówczesnych czasów.

Część kanadyjska czytała się już  mi się lepiej.

Powieść generalnie bardzo fajna, ukazująca ciekawą część życia wielu naszych rodaków a nieczęsto również bliskich nam  osób. Niestety pozostaje pewien niedosyt.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789