Druga ojczyzna. Polskie dzieci tułacze w Indiach

Ocena: 5 (1 głosów)

Gdy wojska radzieckie wkroczyły do ​​Polski, tysiące obywateli deportowano do obozów pracy przymusowej w ZSRR. W roku 1941 Stalin wydał zgodę, by osierocone polskie dzieci wyjechały ze Związku Radzieckiego. Poruszony ich tragicznym losem Maharadża z Nawangaru, Jam Saheb Digvijaysinghji, otworzył drzwi swego stanu i w Balachadi, nieopodal swojej letniej rezydencji, stworzył im nowy dom. Powiedział dzieciom: "Nie uważajcie się za sieroty. Jesteście teraz Nawanagaryjczykami, ja jestem Bapu, ojciec wszystkich mieszkańców Nawanagaru, w tym również i wasz". W książce „Druga Ojczyzna” znajdujemy fascynujący opis indyjskich losów tych młodych uchodźców wzbogacony o szczegóły ze źródeł archiwalnych, opowieści oraz listów i wspomnień. Książka Anuradhy Bhattacharjee to poruszająca historia polskich sierot przygarniętych przez maharadżę o wielkim sercu.

Informacje dodatkowe o Druga ojczyzna. Polskie dzieci tułacze w Indiach:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2014-09-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788371778872
Liczba stron: 348

więcej

Kup książkę Druga ojczyzna. Polskie dzieci tułacze w Indiach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Druga ojczyzna. Polskie dzieci tułacze w Indiach - opinie o książce

Bardzo ciekawa historia polskich sierot, które zostały przygarnięte przez maharadżę Jam Saheb Digvijaysinhji w Balachadi w Indiach. 

Przyjmując ich pod swój dach macharadża  powiedział: 

"NIE UWAŻAJCIE SIĘ ZA SIEROTY. JESTEŚCIE TERAZ NAWANAGARYJCZYKAMI, JA JESTEM BAPU, OJCIEC WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW NAWANAGARU, W TYM RÓWNIEŻ I WASZ." 

 

Z terenów zwanych Kresami ludność cywilna została zapędzona do wagonów bydlęcych i wywieziona przez NKWD na Syberię i do Kazachstanu. Po "amnestii" w 1941 roku Stalin wydał zgodę, by osierocone dzieci wyjechały ze Związku Radzieckiego. 

 

Wywózki odbywały się w czterech etapach:

1. 9-10 lutego 1940

2. 13-14 kwietnia 1940

3. Maj-lipiec 1940

4. Maj-czerwiec 1941

 

INDIE, choć w tamtych czasach nie były suwerenne ani zamożne, stały się pierwszym krajem na świecie, który zaproponował pomoc i przyjął do siebie polskich tułaczy...

 

Już wcześniej Indie były punktem tranzytowym np. dla Żydów uciekających z hitlerowskich Niemiec, Polski i z innych regionów Europy jeszcze przed rokiem 1940. 

 

"...Polacy nie tylko cierpieli z powodu HOLOKAUSTU, który dotknął głównie Żydów pod hitlerowską okupacją, ale też zostali zdziesiątkowani pod rządami Związku Radzieckiego, który wziął na celownik polską inteligencję, niezależnie od przekonań religijnych czy pochodzenia rasowego..."

 

"Obozy hitlerowskie i radzieckie budowano mniej więcej w tym samym czasie. Hitler wiedział o istnieniu obozów radzieckich, a Stalin o Holokauście. Na głębszym poziomie te dwa systemy były do siebie bardzo podobne."

 

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy