reklama

Droga wolna

Kim jestem? Kim chcę być? Takie pytania stawia sobie Jacek, za którego do tej pory decydowała żona. Ale teraz, kiedy odeszła, przyszedł czas, by mężczyzna sam znalazł kilka ważnych odpowiedzi. Odszukał tożsamość zagubioną gdzieś w głębi kapci, w zakamarkach wysiedzianego fotela.

,,Droga Wolna" to opowieść o mężczyźnie, który w wieku czterdziestu lat zaczyna od nowa. Próbuje odzyskać godność, radość i marzenia, ale też wolność, bo choć niewierna Wioletta bez litości go porzuciła, to wcale nie ma zamiaru pozwolić mu odejść.

Czy Jackowi uda się wyrwać z jej szponów? Szanse na zrealizowanie tego zadania zwiększa dziarska staruszka - Maria Dunaj, emerytowana właścicielka biura matrymonialnego. Choć zostały jej już tylko resztki zdrowia, to ma jeszcze dość siły, żeby na odchodne wywrócić wszystko do góry nogami...

Informacje dodatkowe o Droga wolna:

Wydawnictwo: Dlaczemu
Data wydania: 2023-05-31

Kup książkę Droga wolna

Droga wolna - opinie o książce

Dziś debiut. Ale JAKI debiut 😍!!! Książka w której przepadłam od pierwszych zdań. Książka, która sprawiła, że bolała mnie szczęka od ciągłego uśmiechu. I książka, która idealnie wpasowała się w moje poczucie humoru. Autor swoją lekkością pisania, stworzył genialną obyczajówkę z domieszką komedii mimo, że historia wbrew pozorom nie jest śmieszna. Nie brak tu ironii i sarkazmu. Nie brak tu bohaterów, których się uwielbia. Jednych bardziej, drugich mniej, ale jednak.

On, kierowca taksówki, świeżo porzucony przez żonę za którą szalał odkąd tylko sięga pamięcią. Ona manipulantka, karierowiczka, niewierna żona, która postanawia ułożyć sobie życie z młodszym mężczyzną- swoim szefem. Znacie to? Nieee... Zapewniam, że nie znacie bo jest jeszcze Maria, babeczka która nieźle tu namiesza 😄.

Ja jestem oczarowana, jestem totalnie kupiona więc ogłaszam się wielką fanką tej lektury, ale też autora, który już na pierwszy rzut oka wzbudza sympatię a rozmowa z nim tylko potwierdza, że to przesympatyczny człowiek. Z resztą lećcie na jego internety, bo tam jest zdecydowanie za mało obserwatorów. Przy okazji zobaczycie jaką autor posiada wesołą ,uśmiechnietą gromadkę -zapewne swoje największe fanki 😃 przy których moje uwielbienie to pikuś 😄.

Ja z tego miejsca dziękuję Małgosi @ogrod.ksiazek , że poleciła mi ten tytuł. To był świetnie spędzony czas ! Dawno nie czytałam książki, która wychodzi ponad skalę przy ocenianiu i tak jak Małgosia pisze o niej, że to "mistrzostwo" tak ja potwierdzam. O tej książce jest tu ZA MAŁO. Jest ZA CICHO! I żywię głęboką nadzieję, że to się wkrótce zmieni. Ja wręcz nalegam byście przeczytali ten debiut i zaręczam, że nie będziecie dowierzać, że jest to pierwsza książka autora.

Macieju ja wiem, że się powtarzam, ja wiem, że Ty już wiesz...,że obie z Małgosią byłybyśmy przeszczęśliwe i zaszczycone gdybyśmy mogły objąć patronatem Twoją kolejną powieść, na którą niecierpliwie czekamy 🤤🤤.

"Droga wolna" trafia do mojej topki roku
bo to totalny HIT.

Kim chcieliście zostać w przyszłości, jak byliście dziećmi? Niektórym pewnie udało się zrealizować swoje marzenia, jednak na pewno są jeszcze tacy, którzy mimo swojego dojrzałego wieku, ciągle szukają swojej drogi życiowej. Tak więc dzisiaj opowiem Wam o pewnej debiutanckiej książce, jaką jest "Droga wolna" Macieja Czujko, w której sytuacje życiowe zmuszają do tego, aby zacząć wszystko od nowa. Zatem zapraszam na recenzję!

Jacek jest czterdziestoletnim mężczyzną, którego zostawiła żona. Do tej pory to Wiola decydowała o jego życiu, jednak teraz już po jej odejściu, musi on zacząć wszystko od nowa. Postanawia zmienić swoje życie, zastanawiając się nad tym, kim chce być, a także próbuje odzyskać swoją godność, radość i marzenia. Czy Jacek po odejściu żony odnajdzie siebie na nowo i będzie szczęśliwy?

Niestety podczas szukania swojej drogi życiowej Jacek napotyka pewne przeszkody w postaci już wkrótce byłej żony, która ciągle daje o sobie znać... Na szczęście w realizacji swoich marzeń mężczyznę wspiera Maria, czyli poznana niedawno staruszka. Czy mimo swoich lat i już słabego zdrowia, uda jej się wywrócić życie Jacka do góry nogami w pozytywny sposób?

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są dość długie, ale duża ilość dialogów pełnych śmiesznych tekstów sprawiła, że tę książkę czytało mi się szybko i przyjemnie. Fabuła książki, jak dla mnie jej ciekawa i bardzo życiowa. Jacek, czyli główny bohater powieści, jako zwyczajny człowiek zaczyna wszystko od nowa. Mimo toksycznego małżeństwa, a później bolesnego rozstania z żoną, ciągle się nie poddaje i szuka swojego szczęścia. Tak więc książka ta mówi o tym, że nawet w wieku 40 lat można jeszcze być szczęśliwym człowiekiem, robiąc to, co sprawia największą radość. Czytanie tej książki umilali mi również inni barwni bohaterowie, tacy jak Wiola, która swoim zachowaniem irytowała i jednocześnie rozśmieszała. Dążyła do swojego celu za wszelką cenę, przez co było wiele zabawnych sytuacji. Jednak szybko się przekonała, że bogactwo, którego tak pragnęła, nie przyniosło jej szczęścia. Kolejną barwną postacią, która dużo wniosła do tej książki, była pani Maria, która jako emerytowana właścicielka biura matrymonialnego, swoimi mądrymi rozmowami pomagała Jackowi odnaleźć swoją drogę życiową. Mimo tego, że miała już 80 lat, była bardzo sprytna i dążyła do tego, żeby w nietypowy sposób wyswatać Jacka ze swoją lekarką. Miała ona również swoje tajemnice, o których mało kto wiedział... Mimo wielu zabawnych sytuacji były też smutne wątki, po których przychodziły szczęśliwe chwile. Jak przystało na komedię, ogólnie jest to wesoła książka, podczas której czytania można się pośmiać.

"Droga wolna" jest bardzo ciekawą powieścią zaliczaną komedii, z którą można bardzo miło spędzić czas. Oprócz tego daje ona nadzieję na to, że zawsze można zacząć wszystko od nowa i nigdy nie jest za późno na realizację swoich marzeń. Tak więc bardzo polecam Wam tę książkę jeśli szukacie zabawnej i jednocześnie bardzo wartościowej lektury. Myślę, że z pewnością poprawi Wam ona humor.

Jest Jacek, dojrzały mężczyzna, Wioletta, przez dwa t i pani Maria, kobieta o wielkim sercu. I nie, nie jest to książka o miłosnym trójkącie, to powieść o chęci odnalezienia siebie. Choć ta chęć przyszła z konieczności, a nie z wolnego wyboru (słownik mi tu podpowiadał wybiegu?).

Fabuła zdawałoby się tak prosta, a tak wciągająca, tak emocjonująca i po prostu fenomenalna!!!

Narracja się zmienia, daje perspektywę z innego punktu widzenia, zagłębia nas w postacie, w opowieść. Choćbyśmy się opierali to nie potrafimy pozostać obojętni.

Do tego czysta perełka, czyli humor? jak ja kocham taką ironię, jak ja uwielbiam taki sarkazm. Tej książce nie będzie w stanie się oprzeć nawet @good_books_coffee która na obyczajówki ma długie zęby.

Jacka, głównego bohatera, uwielbiam ? to postać, która pozostanie w mej głowie na zawsze? Zresztą ja tę książkę uwielbiam ? to dla mnie najlepsze odkrycie tego roku ?

Dziękuję @zielona_glowa_kt i @ksiazki_kawa_i_kwiatki , że napisałyście o tej powieści, przy okazji skutecznie mnie kusząc do sięgnięcia po nią.

Ta trudna historia, podana w lekki, niebanalny sposób i okraszona doskonałym humorem trafia do mojej topki tego roku. Wersja papierowa musi trafić na półkę ? bo ja chcę jeszcze do niej wrócić ? Nobo może warto dodać, że ta powieść jest debiutem Autora!!! Trudno w to uwierzyć, jest doskonała!!!

Razem z @an.onim2414 sporo o tej powieści dyskutowałyśmy i obie jesteśmy pełne zachwytu. @maciejczujko_pisarz jak będzie kolejna książka to zgłaszamy się jako patronki. Takim powieściom, takim autorom chcemy kibicować.

Przepraszam z góry, ale o tą książką będę trochę spamować.

Ode mnie 11/10 ? mistrzostwo!!!

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-06-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

"DROGA wolna" autorstwa Macieja Czujko to debiutancka powieść, która zapewnia czytelnikowi niepowtarzalny klimat i niezwykle wyrazistych bohaterów. Ta lekka i zabawna powieść obyczajowa skupia się na życiu poczciwego Jacka, który zostaje porzucony przez żonę Wiolettę na rzecz młodszego i bogatszego mężczyzny. Jednak to, co wyróżnia tę książkę spośród innych tego gatunku, to fakt, że historia jest przedstawiona z męskiej perspektywy, co jest rzadko spotykane i wpływa bardzo sympatycznie na czytelnika.

Jacek, po rozstaniu się z żoną, próbuje poukładać sobie życie na nowo. Jako taksówkarz, podczas jednego z kursów, poznaje panią Marię, która potrzebuje pomocy, a on bez wahania jej ją udziela. Z biegiem czasu, Jacek i pani Maria zaprzyjaźniają się, a ona również stara się pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Emerytka, mająca doświadczenie w pracy w biurze matrymonialnym, udziela Jackowi cennych rad w sprawach uczuciowych.

Czy Jacek odnajdzie się w nowym życiu?
Czy można zacząć wszystko od nowa w wieku czterdziestu lat?
Powieść porusza temat, który może zdarzyć się każdemu z nas. Przez prostotę i autentyczność bohaterów, łatwo można się utożsamić z ich przeżyciami i odczuć emocje, które towarzyszą im na ich drodze.

Maciej Czujko jako debiutant udowadnia swoje pisarskie umiejętności, tworząc powieść, która jest zarówno pełna humoru, jak i refleksji. Jego styl pisania jest przystępny i lekki, co sprawia, że lektura książki staje się przyjemnym doświadczeniem. Autor doskonale balansuje między momentami humorystycznymi a głębszymi przemyśleniami, co nadaje powieści niezwykłej równowagi.

"DROGA wolna" to historia, która angażuje czytelnika od pierwszych stron i trzyma go w napięciu do samego końca. Historia Jacka jest pełna życia, ciepła i optymizmu, jednocześnie poruszając tematy uniwersalne dla wielu osób. Osobiście polecam przeczytanie tej książki wszystkim, którzy szukają lekkiej, ale nie pustej rozrywki oraz chcą odnaleźć się w historii bohatera, który stawia czoła przeciwnością losu.

Avatar użytkownika - Oktawia_czyta
Oktawia_czyta
Przeczytane:2023-06-10, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

? Wsiadłam w auto z rodziną, otworzyłam książkę i wyruszyłam w drogę z bohaterami. Mijałam ludzi, takich jak ja, zwykłych z przyziemnymi problemami. Tak, właśnie o takich ludziach mało jest książek, więc nie mogłam się oderwać. Żadna mafia, żadne playboye, żadni multimilionerzy. Dodatkowo narratorem jest mężczyzna, który dał się stłamsić swojej kobiecie, więc dla mnie było jeszcze bardziej intrygująco.

Postać Marii była dla mnie kolejnym świetnym letnim powiewem. Rozejrzyjcie się kiedyś wokół. Może macie starsza sąsiadkę, której można było by pomóc przynieść zakupy, a może do babci idźcie na plotki o ich latach młodości ?

Książka niesie samo życie. Odkrywanie  własnego ja, podążanie za sobą. Za swoimi marzeniami, za odwagą. I bardzo podobało mi się, jak autor poprowadził głównego bohatera.

Tego było mi trzeba.

Ja polecam!

Debiut Macieja Czujko to powieść obyczajowa z niespieszną akcją, prezentująca codzienne życie zwykłego mężczyzny, jego wzloty i upadki, a także podejmowane decyzje i ich konsekwencje.

Jacek jest taksówkarzem i mężem Wioletty, dynamicznej i ukierunkowanej głównie na siebie kobiety. Jest również ojczymem Mai, którą bardzo kocha i wychowuje jak własną córkę. Jego życie było do bólu zwyczajne i szare, dopóki nie wkroczył w nie cały zestaw negatywnych emocji. Motorem zmian stała się decyzja Wioli o porzuceniu męża po piętnastu latach pożycia. Kobieta zamieniła znany świat na ekscytującego młodszego mężczyznę, który w dodatku był jej szefem. Życie nabrało intensywniejszych barw, ale tylko dla Wioletty, która pieniądze i luksus traktowała jak artykuły zdecydowanie pierwszej potrzeby. Jacek radził sobie w tej sytuacji znacznie gorzej. Sam nie wiedział, czy jest mu lepiej, czy raczej gorzej. W okolicach czterdziestki trudno zaczynać wszystko od nowa. Z myślami biła się również Maja, która mimo swoich dziewiętnastu lat zupełnie nie wiedziała, jak się zachować w tej sytuacji i przy którym z rodziców zostać. Podsumowując, każdy miał swoje dylematy.

Równolegle z wątkiem rodzinnych perypetii Jacka obserwujemy jego znajomość z niejaką Marią Dunaj, staruszką, której taksówkarz robi zakupy i wozi do lekarza lub na cmentarz, a przy okazji ucina sobie z seniorką wielce pouczające pogawędki. Bardzo przypadła mi do gustu ta bohaterka i z niecierpliwością wyczekiwałam scen z nią w roli głównej. Maria okazała się bardzo interesującą postacią, byłą właścicielką biura matrymonialnego, której życie nie rozpieszczało. Jak potoczy się ta znajomość?

Pierwsze strony powieści przerzuciłam z myślą, że to kolejna powieść o życiu i zmianach w nim zachodzących, jednak z każdym kolejnym rozdziałem akcja stawała się bardziej wciągająca. Autor pisze bardzo przyjemnym językiem, z wyczuciem chwili, prostotą i humorem. Słodko-gorzka historia Jacka to opowieść wbrew pozorom lekka, w sam raz na jesienny wieczór.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung