Skrócona wersja Drogi Króla jest dostępna w formie darmowego e-booka.
Pierwotnie była ona obmyślana w formie składanej harmonijki, która daje szerszy kontakt z sąsiadującymi stronami, co pozwala wyszukiwać powiązania odleglejsze niż dyktuje to zwykła książka, bezpośrednim wglądem w rozkładówkę. Harmonijka długości półtora metra jest jednak kłopotliwa w obsłudze i szybko rozpadnie się na osobne strony, dlatego trzeba było z pomysłu zrezygnować.
Wracam do książki – w odniesieniu do e-booka – zdecydowanie poszerzonej wersji Drogi Króla. Nie chcę dublować przygotowywanego do druku albumu SŁOWO i kwiat, ale w trakcie pracy nad Drogą Króla, doszedłem do wniosku, że warto choćby szkicowo przywrócić pamięć o Misterium Bożego Narodzenia i Paschy Pańskiej.
Sięgniemy do stworzenia człowieka. Dlaczego tak daleko? Warto sobie przypomnieć, że człowiek nie wymyślił sam siebie. To Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, aby obdarować go swoją bezinteresowną i bezgraniczną miłością. Dał mu też wolność, bo niewolników Bogu nie potrzeba. Szuka przyjaciół. Umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.
Po upadku, kiedy człowiek odkrył swoją nagość i zdezerterował w krzaki, Bóg okazał się jedynym odpowiedzialnym.
Nawiązał dialog z człowiekiem, wprowadził nieprzyjaźń między nim i wężem, który nakłonił człowieka do odrzucenia Boga, i dał człowiekowi obietnicę, że jego potomstwo pokona węża.
Wrócimy do Zwiastowania Pańskiego, zatem do początku ziemskiej drogi Króla.
Zaznaczymy kilka węzłowych punktów z Jego życia, ściśle związanych z Jego zasadniczą misją, w której zapowiedzi proroków otrzymują zaskakująco pełną realizację.
Podobnie jak w e-booku rzymskie cyfry zaznaczą miejsca, w które wchodzą tradycyjne stacje Drogi Krzyżowej.
Pójdziemy jednak nieco dalej śladami pierwszych kroków młodego Kościoła, posłanego na krańce ziemi, aż do dyskretnego zaznaczenia ponownego przyjścia Króla w chwale.
Kiedy jest się zanurzonym w liturgii całe lata, jak ryba w wodzie, to trudno się ograniczyć do oglądania pojedynczych kolorowych kamyczków mozaiki albo szkiełek witraża, raczej próbuje się ogarnąć całość (dość trudne dla rybki, która całe życie pływa w oceanie, widząc wszędzie wodę). W Bogu żyjemy, poruszamy się i jesteśmy (por. Dz 17,28),a pozostaje On dla nas ciągle nieogarniony, jak ocean dla rybki.
Sobie i czytelnikom życzę, aby wierność modlitwie i rozważaniu z biegiem roku liturgicznego całej drogi Chrystusa przez ziemię, otworzyła nas, podobnie, jak wierność tradycyjnej modlitwie otworzyła świętego Piotra.
Choć jako Żydowi zabronione mu było przychodzić do domu poganina, posłuszny pouczeniu Boga (na modlitwie),poszedł z Jafy do Cezarei, głosić Ewangelię setnikowi Korneliuszowi. Święty Piotr nasłuchał się od swoich za ten krok, ale bogatszy o to doświadczenie, utwierdził w Kościele misję świętego Pawła, Apostoła narodów / Hieronim St. Kreis OSB
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Data wydania: 2024-02-27
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 108
Język oryginału: polski
Autor dzieli się doświadczeniem zebranym przez kilka lat układania kwiatów w tynieckim kościele. Tom pierwszy składa się z trzech części: I - ukazuje...
Tom zamyka rozważanie tajemnic zbawienia wpisane w Rok Liturgiczny, doprowadzając je do uroczystości Chrystusa, Króla Wszechświata (34 niedziela...