Droga 66

Drogę 66 nazywano kiedyś "główną ulicą Stanów Zjednoczonych". Była tematem piosenki Get Your Kicks on Route Sixty Six, którą śpiewali m.in. Nat King Cole, Rolling Stones i Depeche Mode. John Steinbeck nazwał ją Drogą Matką. Ta oddana do użytku w 1926 roku transkontynentalna szosa przechodzi przez osiem stanów i trzy strefy czasowe. W latach trzydziestych XX wieku tysiące farmerów podążały nią do Kalifornii wielki kryzys i burze pyłowe zmusiły ich do szukania nowej pracy i nowego domu, po II wojnie światowej wielu żołnierzy wracało nią do domu, a w latach pięćdziesiątych, gdy połączyła tak zwany Rdzawy Krąg ze Słonecznym Kręgiem, Drogą 66 wędrowała kolejna fala migracji.

Wszędzie powstawały restauracje, hotele i stacje benzynowe. W Springfield Ed Waldmire wymyślił słynną parówkę na patyku (Cozy Dog), a Alberta Logan otworzyła pierwszy na Drodze 66 hotel dla kolorowych - bo nie mogła pozwolić, żeby sławny muzyk Nat King Cole tułał się jak bezdomny.

Opuszczona przez podróżnych po 1985 roku, gdy została zastąpiona autostradą i oficjalnie skreślona z listy dróg krajowych, Droga 66 przeżywa dziś odrodzenie. Uznana za zabytek jest jedną z większych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Podróżując tą legendarną trasą, Dorota Warakomska patrzy na Amerykę oczami znawcy i przybysza. Zadaje pytania: Czy nadal działa american dream? Czy Ameryka rzeczywiście jest synonimem demokracji i wolności? Jacy są dzisiejsi Amerykanie? Jak żyją kobiety Ameryki: te młode i te stare, mieszkające w przyczepach na pustyni i w luksusowych willach Beverly Hills?

Droga 66 to spojrzenie na świat i Amerykę oczami ludzi zwykłych i niezwykłych, to próba wyjaśnienia fenomenu wolności w zestawieniu z konserwatyzmem Amerykanów.

"Podążając tym szlakiem, przejechałam ponad dwadzieścia tysięcy kilometrów. Na "66" spędziłam w sumie prawie pół roku. Często jeździłam zygzakiem, kierowałam się tam, gdzie mnie coś zaciekawiło. Po raz pierwszy włóczyłam się bez napiętych terminów. Byłam wolna jak ptak. Nie musiałam się spieszyć, mogłam swobodnie zmieniać plany, zatrzymywać się. Odkrywać miejsca niezwykłe, poznawać fascynujące osoby, rozmawiać bez końca. Szukać inspiracji, czerpać mądrość od ludzi dojrzałych, brać siłę od młodych.

Przekonałam się, że Droga 66 jak magnes przyciąga niebanalne i nietuzinkowe osobowości. I wyzwala w tych ludziach niesamowite pomysły, a także energię do ich zrealizowania. Wiele się nauczyłam podczas tej podróży. Przede wszystkim, by nie bać się robić tego, co się chce, czego się pragnie. I przekonałam się, że każde, nawet najbardziej zapyziałe miejsce, może okazać się najwspanialszym zwierciadłem świata." (fragment)

Informacje dodatkowe o Droga 66:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-04-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7414-584-8

Kup książkę Droga 66

"Życie nie polega na tym, by liczyć oddechy, ale by cieszyć się momentami zapierającymi dech".

Droga 66 - opinie o książce

Avatar użytkownika - wdowa86
wdowa86
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Podróżnicze,
W te wakacje odbyłam podróż po najsłynniejszej drodze ROUTE 66. Razem z panią Dorotą Warakomską nie spieszyłyśmy się nigdzie, korzystając z każdej okazji do rozmowy z ludźmi spotykanymi w trasie. A była to bardzo długa i ciekawa podróż obejmująca 8 stanów. W trakcie zahaczyłyśmy niemal o każdą polecaną atrakcję, która oddawała ducha tej historycznej drogi. Żałuję tylko, że nie dostałam tabliczki upamiętniającej ROUTE 66. Dotychczas jest to najlepsza pozycja jaką przeczytałam o Ameryce. Widać, że autorka dobrze się przygotowała do trasy i całkowicie w nią wchłonęła. Jak najbardziej polecam czytelnikom żądnym przygód w amerykańskim duchu, na razie tylko na kartach książki.
Autorka zabiera nas w podróż po USA jedną z najbardziej znanych (ostatnio przypomnianą dzięki filmowi Auta) dróg USA. Spotkania ze zwyczajnymi-niezwykłymi ludźmi. Czasem zaskakujące, czasem zabawne, czasem wzruszające, ale nigdy nie nudne. Dzięki tej podróży możemy lepiej poznać USA i jej mieszkańców.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Jestem ogromną fanką Drogi 66 a ta książka jest dla mnie niezwykle cenne, odkąd dowiedziałam się z niej tylu wspaniałych historii. Pani Dorota odwaliła kawał dobrej roboty spisując tak wiele inspirujących historii ludzi, którzy swoje życie związali ze starą i popękaną drogą, aby stopniowo ją odnawiać, i zostawić na niej cząstkę siebie.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 3, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku,
Droga 66 i reportaże o niej są ciekawa. Ale ludzkie dramaty i ostro rysowane reportaże to Rosja i Hugo-Bader niestety.
Co się stało z Ameryką
Dorota Warakomska0
Okładka ksiązki - Co się stało z Ameryką

Ostatnia kampania wyborcza obnażyła wszystkie problemy, słabości i lęki Ameryki Dorota Warakomska pokazuje je oczami zwykłych ludzi. Ta książka to...

Śmiało. Mów własnym glosem
Dorota Warakomska0
Okładka ksiązki - Śmiało. Mów własnym glosem

Dorota Warakomska zmieniła życie wielu kobiet, których kariera zawodowa i życie prywatne poszybowały wysoko. Przy okazji odkryła, że większość poradników...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski