Dalsze losy kobiet z rodziny, której korzenie sięgają drewnianej chaty w sercu Puszczy Białej. Stanisława, Marianna, Nadzieja kto jeszcze pojawi się w ich życiu?
Ta część sagi rozgrywa się w latach 1973 1980 w małym mazurskim Mrągowie i okolicach. Tłem opowieści są prawdziwe wydarzenia, przewijają się autentyczne postaci. Kobiety, które chcą przeżyć swoje życie jak najbliżej natury, zostają wrzucone w ciężkie realia PRL. Kolejki, kryzys, trudności ze zdobyciem wszystkiego i lęk przed tym, co i komu można powiedzieć.
Czy można zaufać komuś innemu, niż członkom własnej rodziny?
W życiu Marianny pojawia się jasny promień od śmierci męża, działacza partyjnego samodzielnie stawiała czoła codzienności. Czy po tylu latach umie jeszcze kochać? Czy potrafi podzielić swoje życie na dwoje?
Akuszerka z Sensburga, Ziele Marianny i Dom na Wygonie to opowieści o trzech kobietach bardzo różnych, a jednak tak samo silnych poprzez związek z Naturą.
Jak ona - przetrwają każdy czas i zrobią wiele, by iść własną drogą.
Autorka zapowiada kontynuację cyklu.
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2021-07-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 390
Bardzo lekko się czyta. Prawdziwa literatura piękna, rozpływałam się momentami w fotelu.
"Dom na Wygonie" to trzecia część sagi. Wcześniejsze książki to "Akuszerka z Sensburga" i "Ziele Marianny." Akcja powieści dzieje się w latach 1973-1981. Kończy się pamiętnym wydarzeniem z 13 grudnia 1981 roku, ogłoszeniem stanu wojennego. Autorka opisała życie kobiet na tle prawdziwych wydarzeń społecznych i politycznych, jakie miały miejsce w tym czasie w Polsce. Każdy kto żył w tym czasie pamięta brak produktów w sklepach, ogromne kolejki i kartki na podstawowe produkty. Ogromnym problemem było zdobycie materiałów budowlanych. Jestem zauroczona stylem pisarskim autorki, malowniczymi opisami przyrody, przyrządzanych i spożywanych dań. Ma się wrażenie obecności wśród bohaterek powieści, czuje się jak smakują dania przyrządzane przez Jana Lengowskiego. Bohaterki powieści to rodzinne, pełne empatii dla najbliższych, ale także dla wszystkich, którym potrzebna była pomoc. Polubilam je, chociaż nie do końca akceptuję decyzję Marianny o nie wychodzeniu za mąż, co nie zakończyło się dla niej dobrze.
W książce Prowincja pełna smaków Katarzyna Enerlich prowadzi nas drogami i bezdrożami polskiej prowincji, proponując skosztować jej smaków. Pisze o ludziach...
Katarzyna Enerlich prowadzi nas w swój świat prowincji, ale nie historią z powieści, a zbiorem opowieści. Takie właśnie opowieści przekazywali sobie...