reklama

Dom na pustkowiu

Obsypany wieloma nagrodami kryminał od 2006 roku nieprzerwanie królujący na niemieckich listach bestsellerów. Prawie milion sprzedanych egzemplarzy!! Na skraju lasu, daleko od wsi, mieszka zamożna rodzina Dannerów. Mieszkańcy domu na pustkowiu uchodzą za odludków i dziwaków, dlatego początkowo nikogo nie dziwi, gdy przestają się pokazywać we wsi, nie przychodzą na mszę i nie posyłają dzieci do szkoły. Dopiero po jakimś czasie ludzi zaczyna intrygować nagłe zniknięcie całej rodziny.

Informacje dodatkowe o Dom na pustkowiu:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7508-095-7

Kup książkę Dom na pustkowiu

Dom na pustkowiu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2017-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,
Narratorka opisuje w tej książce straszną zbrodnię jakiej dokonano na rodzinie zamieszkującej tytułowy dom na pustkowiu . Zabito całą rodzinę w prawdziwie bestialski sposób , nie oszczędzając nawet małych dzieci i młodej kobiety która akurat w ten właśnie dzień najęła się do pomocy w gospodarstwie u tej rodziny . Książka ma formę reportażową i opisową . Nie ma w niej dialogów . Jest reporterka która przyjeżdża do tej małej niemieckiej wioski , bo przeczytała o niej w prasie . A wcześniej była w niej tylko raz , jako mała dziewczynka na wakacjach i pamięta ją jako sielsko anielskie miejsce . Skąd więc taka straszna zbrodnia ? Kto to zrobił i dlaczego ? W trakcie przepytywań mieszkańców wioski na jaw wychodzą coraz to nowe fakty . Każdy z sąsiadów coś od siebie dorzuca , nie wyłączając nawet księdza i jego gospodyni . Okazuje się że rodzina z domu na pustkowiu kryształowa nie była . Wręcz odwrotnie , patologia goniła patologię . Ale to wciąż nie tłumaczy kto czuł się aż tak skrzywdzony przez tę rodzinę , by dopuścić się takiego czynu . Podsuwani są czytelnikowi wciąż nowi potencjalni zabójcy , przywołano nawet historię polskiej robotnicy przymusowej , która nie mogąc znieść okropnego traktowania , popełniła samobójstwo . Autorka prowokuje by się zastanowić , czy to może rodzina owej drobniutkiej , ciemnowłosej Polki dowiedziała się wszystkiego i przyjechała się zemścić , wszak minęło dopiero dziesięć lat od zakończenia wojny . Jednak takich podejrzanych jest znacznie więcej . Rodzina wszak nie miała w oczach wsi dobrej opinii . Czytając tę książkę miałam odczucie , jakbym siedziała w sądzie na rozprawie i słuchała zeznań świadków przepytywanych przez prokuratora . Nie przypominam sobie , bym kiedyś wcześniej czytała coś podobnego , rzecz jasna nie w treści , lecz napisanego w takiej formie jak '' Dom na pustkowiu '' . Była to dziwna forma , ale nie przeszkadzająca , dziwna też dlatego że jako kryminał sześciokrotny (tyle osób zostało zabitych) nie było w tej książce klasycznego śledztwa . To kawałek przeciętnej literatury , nie czułam napięcia towarzyszącego innym kryminałom , raczej lekką grozę że właśnie ten człowiek zdolny był do czegoś takiego . Bo oczywiście na końcu dowiadujemy się kto i dlaczego poważył się na taki bestialski czyn . Reasumując na kolana nie rzuca , ale czyta się nieźle .
Wstrząsająca i trzymająca w napięciu historia o morderstwie całej rodziny, nie mogłam się oderwać ani na chwilę.
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko