Dom, którego nie ma. Dlaczego dorosłe dzieci zrywają więzi z rodzicami i jak odbudować wzajemne relacje

Ocena: 5 (1 głosów)

Decyzja dorosłych dzieci o zerwaniu więzi z rodzicami to jedno z najbardziej dezorientujących i bolesnych doświadczeń.

Mówi się często, że rodzice dostali to, na co zasłużyli, bądź że są ofiarą roszczeniowych dorosłych dzieci zrzucających na nich winę za wszelkie niepowodzenia. W rzeczywistości powody rozstania z rodzicami są znacznie bardziej złożone i zróżnicowane.

Dr Joshua Coleman, uznany psycholog i jednocześnie ojciec, którego córka zerwała z nim kontakty na kilka lat, ma szczególne kwalifikacje do doradzania rodzicom, jak mają sobie radzić w tych trudnych momentach życia. Nie tylko łagodzi poczucie wstydu, winy czy smutku, ale także pomaga rodzicom lepiej zrozumieć sposoby myślenia dorosłych dzieci. Przedstawia także strategie umożliwiające uzdrowienie i odbudowę wzajemnych relacji.

Odrzucenie rodziców to temat bardzo złożony i delikatny, jednak dr Coleman radzi sobie z nim doskonale, co zawdzięcza wnikliwemu i empatycznemu zrozumieniu zarówno rodziców, jak i ich dorosłych dzieci.

Joshua Coleman

Jest psychologiem, prowadzi prywatną praktykę, jest też członkiem Council on TemporaryFamilies. Jest częstym gościem w National Public Radio i programie Today, współpracuje z The New York Times, The Wall StreetJournal, The Atlantic, Chicago Tribune oraz innymi wydawnictwami. Często występuje na konferencjach, ma też w dorobku wykłady na Harvardzie, Weill CornellDepartment of Psychiatry oraz w wielu innych instytucjach naukowych. Wraz z historyczką Stephanie Coontz współredagował siedem internetowych woluminów UnconventionalWisdome: News YouCanUse, kompendium cennych badań nad współczesną rodziną. Ma troje dzieci i nastoletniego wnuka, mieszka z żoną w San Francisco Bay Area. W wolnym czasie pisze muzykę dla telewizji, m.in. do takich programów, jak KeepingUp with the Kardashians, Zabójcza broń, Chicago fire, Chicago PD, Longmire, Niepokorni, RuPaul'sDrug Race i wielu innych.

Informacje dodatkowe o Dom, którego nie ma. Dlaczego dorosłe dzieci zrywają więzi z rodzicami i jak odbudować wzajemne relacje:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2023-04-26
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788381324533
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Rules of Estrangement

Tagi: Rodzina i zdrowie

więcej

Kup książkę Dom, którego nie ma. Dlaczego dorosłe dzieci zrywają więzi z rodzicami i jak odbudować wzajemne relacje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom, którego nie ma. Dlaczego dorosłe dzieci zrywają więzi z rodzicami i jak odbudować wzajemne relacje - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2023-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Dom, którego nie ma. Dlaczego dorosłe dzieci zrywają więzi z rodzicami i jak odbudować wzajemne relacje" autorstwa Joshua Coleman.

Jak wiecie ja nie sięgam po poradniki, ale...

Relacje dziecko-rodzic są dla mnie bardzo ważne...

Moi Synowie niesamowicie szybko dorastają...

I jak każda matka... chcę im towarzyszyć w drodze przez życie.

,,Dom, którego nie ma. Dlaczego dorosłe dzieci zrywają więzi z rodzicami i jak odbudować wzajemne relacje" to książka, która była dla mnie jak kubeł lodowatej wody... subtelna okładka i wstrząsająca treść.

Czytanie o sytuacji, w której dorosłe dzieci nie mają kontaktu z rodzicem/rodzicami przez lata jest poruszająca. Wizja zerowego kontaktu w życiu dziecka, które składa przysięgę małżeńską/ staje się rodzicem/ odnosi sukcesy/ upada pod ciężarem porażek... jest wstrząsająca.

A takie sytuacje są i powinniśmy je umieć zrozumieć, umieć wesprzeć ludzi borykających się z tym problemem... ale również mieć świadomość genezy problemu. Jak mówi Autor ,,Z zawodowego doświadczenia wiem, że zrozumienie społecznych przyczyn wyobcowania łagodzi towarzyszące rodzicom poczucie samotności, winy i wstydu."

Często ludzie mierzący się z problemem wyobcowania to osoby, które postrzegamy jako te, które ,,z uwagą wsłuchiwali się w marzenia dzieci, by móc zapewnić im najbezpieczniejszą drogę do szczęśliwego, pełnego sukcesów życia. Na ich codzienną dietę składały się: zamartwianie się, poczucie winy, strach, niedobory snu i nadmiar kofeiny, a wszystko po to, by stać się absolutnie-najdoskonalszym-z-rodziców - oto cel, jaki im przyświecał od chwili, gdy dziecko przyszło na świat."

To poradnik, który w każdym rozdziale prezentuje studium przypadku, porady i wiele emocji. Te historie zawierają bolesną prawdę. Nie każda opisana rodzina znajduje drogę do porozumienia... jednak są przypadki, które dają nadzieję i odbudowują wiarę.

Gorąco polecam, bo książka zawiera również wnikliwą analizę zmieniającego się społeczeństwa i nową wizję społeczną ,,jednostki" oraz ,,rodziny".

We współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło.

Ja pozostaję z myślą:

,,Bazując na wielu latach doświadczeń, stwierdzam, że reakcja rodziców na sugestię, że powinni spróbować otworzyć się na to, co czują ich dzieci i jakie stawiają zarzuty - nawet jeśli ich własne odczucia i obserwacje są diametralnie różne - ma kluczowe znaczenie."

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy