Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Kronika niezwykłej potęgi dynastii Guccich i jej równie niezwykłego upadku.

W 1993 roku ta luksusowa marka znalazła się na skraju bankructwa, do czego przyczyniły się złe decyzje Maurizia Gucciego i jego zamiłowanie do ekstrawagancji. Dwa lata później Maurizio został zastrzelony w drodze do biura. Za zorganizowanie morderstwa skazano jego byłą żonę Patrizię Reggiani Martinelli. Dostała 29 lat więzienia.

Czy Patrizia zleciła zabójstwo, ponieważ wydatki Maurizia wymknęły się spod kontroli? Czy zrobiła to, ponieważ czarujący eks zamierzał poślubić swoją kochankę Paolę Franchi? A może w ogóle tego nie zrobiła?

Historia Guccich to historia blichtru, przepychu i intryg, historia powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. To wielkie nazwiska: Tom Ford, Sophia Loren, Jackie Kennedy Onassis, Domenico De Sole, Pierre Cardin, Chiara Mastroianni, Yves Saint Laurent. To także stolice świata mody: Mediolan, Florencja, Nowy Jork i Paryż. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty rodu Guccich. To wartka opowieść o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii.

Uznana przez ,,The Economist" za jedną z najlepszych książek roku.

Moda nigdy dotąd nie była tak dramatyczna - ani groźna. Saga o trzech pokoleniach Guccich rozpoczyna się od opisu morderstwa przypominającego egzekucję, a później zagłębia się w świat jednej z najpopularniejszych marek naszych czasów. Znawczyni mody Sara Forden opowiada o tym, jak kilku zachłannych, skłóconych członków rodu Guccich utraciło kontrolę nad imperium.

Teri Agins, redaktorka działu mody w ,,The Wall Street Journal"

Forden miesza rodzinną tragedię ze światem wyższej finansjery, serwując smakowitą i złożoną historię. To książka o biznesie, którą czyta się jak powieść.

,,The Economist"

Blichtr, chciwość, seks, moda i ekskluzywna galanteria skórzana - czego więcej można chcieć?

Michael Gross, autor książki Model

Wnikliwa kronika narodzin i upadku firmy. Autorka pokazuje, że nawet wielkie, dobrze prosperujące rodzinne biznesy nie mogą przetrwać bez profesjonalnego zarządzania i zewnętrznego kapitału.

,,The Wall Street Journal"

Wielowątkowa opowieść Forden prześwietla sekrety rodziny i targające nią zacięte spory, wychwytuje detale i świetnie odmalowuje sylwetki postaci. Forden bierze Gucciego pod lupę i ukazuje prawdziwy obraz firmy.

,,International Herald Tribune"

Sara Gay Forden przez ponad piętnaście lat zajmowała się z Mediolanu włoskim przemysłem modowym, opisując losy wielu marek, w tym Gucci, Armani, Versace, Prada i Ferragamo. Obecnie pracuje w Waszyngtonie w Bloomberg News, kierując zespołem zajmującym się lobbingiem i wyzwaniami, przed którymi stoją duże firmy technologiczne, takie jak Amazon, Facebook i Google.

Informacje dodatkowe o Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-05-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366863040
Liczba stron: 472
Tytuł oryginału: The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

więcej

Kup książkę Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku - opinie o książce

To książka z kategorii "ja takich książek nie czytam", a jednak bardzo mi się podobała. Nawet nie potrafię określić, co mnie skłoniło, żeby po nią sięgnąć, bo to zupełnie nie moje klimaty. Poza mnóstwem faktów potraktowałam tę historię jak rodzinną sagę i z tego punktu widzenia była naprawdę ciekawa. Mnóstwo intryg, miłości i zawiedzenia, mnóstwo żalu i zazdrości, lojalność i jej brak, no ale wiadomo, tam gra się toczyła o duże pieniądze. Mimo wszystko, mimo warstwy materialnej bohaterowie i tak pozostali ludźmi, w każdym odcieniu człowieczeństwa, ze wszystkimi wadami i zaletami. Autorka ma lekkie pióro, więc opowieść jest potoczysta, wszystko razem jest spójne i bardzo dobrze się czyta. I chociaż świat opisany na kartach książki nie należy do kręgu moich zainteresowań, potrafiłam przeżyć wzloty i upadki zgodnie z wydarzeniami, co nawet dla mnie samej było niemałym zaskoczeniem. "dom Gucci" to książka godna uwagi i nie trzeba wcale interesować się światem w niej opisanym, żeby czerpać przyjemność z lektury. Warto.

Link do opinii

Dom Gucii to książka o modzie, rodzinie, interakcjach miedzyludzkich, biznesie, przepychu, sławie, a w końcu o popełnionym morderstwie. 

Początek ma ciężki ale jeśli przez niego przebrniemy będzie łatwiej. W pewnych momentach książka się dłuży, ma za dużo opisów drobiazgowych, bardzo dużo bohaterów. Ale są też rozdziały, które wręcz nie pozwalają książki odłożyć. Ciekawe, choć w małej ilości, dialogi. Szczegóły z życia Guccich. 

Autorka musiała włożyć naprawdę ogrom pracy żeby powstała książka z takim detalami. 

Osobiście ciężko mi się ją czytało w momentach gdy autorka w szybkim tempie i co chwilę przeskakiwała między datami. 

Nie interesuje się modą ani światem z nią związanym, ale według mnie książka ciekawa, ciekawie przedstawiona, może trochę za długa ale dla fanów mody będzie to wisienka na torcie. Przyznam, że książka poszerzyła trochę moją i tak okrojoną wiedzę jeśli chodzi o świat mody i jego funkcjonowanie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - EroticBooksLover
EroticBooksLover
Przeczytane:2024-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy