Dobry ubek

Ocena: 6 (1 głosów)

Koniec II wojny światowej nie dla wszystkich oznaczał koniec walki. Partyzantom, którzy nie złożyli broni przyszło zmierzyć się z nowym okupantem i jego zwolennikami. Nie rezygnowali, choć mieli świadomość, że ich przyszłość, to śmierć w bitwie lub z rąk agentów bezpieki w celach.

Lato 1945 roku. W okolicach Przemyśla oddział majora Kosy zbrojnie przeciwstawia się nowemu ustrojowi. Zadanie rozprawienia się z partyzantami otrzymuje kapitan Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Lesław Wolski. Ambitny kabewiak nie cofnie się przed niczym by dopaść osławionego bandytę.

Rozpoczyna się akcja o kryptonimie „Dobry Ubek”, w której zmierzą się dwaj godni siebie przeciwnicy. Jednak najważniejszą rolę w tej walce odegra mężczyzna o pseudonimie „Trup”.

Powieść "Dobry ubek" to druga po "Piekło odzyskane" część cyklu "Niezłomni", opisujący historie ludzi żyjących w powojennej rzeczywistości. Zagubionych i niepewnych
przyszłości, wciąż przeżywających wojenną traumę, różnie pojmujących pojęcia patriotyzmu i wolności, jednak z żelazną konsekwencją dążących do osiągnięcia wytyczonych celów.

Grzegorz Majewski urodził się w 1980 roku w Trzciance. Studia dziennikarskie ukończył w Poznaniu, a obecnie mieszka w Wejherowie. Jest wnukiem Żelisława Majewskiego, partyzanta AK działającego pod pseudonimami „Demon” i „Żbik”, który po wojnie został jednym z pierwszych leśniczych na terenach Pomorza Zachodniego.

Informacje dodatkowe o Dobry ubek:

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2017-09-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65310-73-6
Liczba stron: 270

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dobry ubek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dobry ubek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2017-10-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017,

W lipcu 2015 roku ukazała się w naszym kraju powieść pt. "Piekło odzyskane", autorstwa Grzegorza Majewskiego. Powieść, stanowiąca sobą pierwszą odsłonę cyklu "Niezłomni", przedstawiającego w niezwykle barwny i widowiskowy sposób dzieje naszej ojczyzny w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to miejsce jednego wroga i okupanta zajął drugi, tym razem przybyły ze Wschodu. Ta wojenno - przygodowa opowieść spotkała się bardzo ciepłym przyjęciem czytelników, którzy z wielką niecierpliwością oczekiwali na kolejną część cyklu. I oto dziś mamy okazję ziścić ów życzenie, za sprawą premiery powieści "Dobry ubek", która to ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Erica.

 

 Książka ta oferuje nam sobą zupełnie nową historię, spotkanie z nieznanymi dotąd postaciami, jak i również w mej ocenie o wiele bardziej mroczne spojrzenie na to, co działo się w tamtych latach w naszym kraju. Oto wraz z fabułą opowieści trafiamy w okolice powojennego Przemyśla roku 1945, gdzie to zbrojny oddział partyzancki pod dowództwem majora "Kosy", nie złożył broni i wciąż prowadzi walkę o wolną Polskę, tym razem przeciwko siłom UB. Zadanie pojmania partyzanckiego przywódcy i rozbicia jego oddziału przypada młodemu i bezwzględnemu w swych działaniach kapitanowi KBW - Lesławowi Wolskiemu, który nie cofnie się przed największym bestialstwem, by osiągnąć ów cel. Rozpoczyna się akcja pod kryptonimem "Dobry ubek", której główną postacią stanie się pewien niezwykle doświadczony przez losy były partyzant - Leon Sarmacki "Trup" - człowiek gotowy na wszystko, w imię zemsty...

 

 Najnowsze dzieło Grzegorza Majewskiego raz jeszcze zabiera nas w ten ponury, dramatyczny i jakże bolesny czas powojennej Polski, gdzie to partyzancka walka o wolność ojczyzny, oznaczała de facto odwleczony w czasie wyrok śmierci. Wraz ze stronami tej książki wkraczamy w życie dzielnych, oddanych bez reszty ojczyźnie, bohaterskich żołnierzy, jak i również stajemy obok przedstawicieli nowej władzy, którzy za lepsze życie i przychylność sowieckiego okupanta, gotowi byli zabijać własnych rodaków, w tym również i bezbronnych cywili. Tym samym doświadczymy tu brawurowych akcji zbrojnych, misternej gry wywiadowczej Urzędu Bezpieczeństwa, jak i też wielu poruszających oraz wzruszających scen z życia tych, którzy ponieśli największa ofiarę w imię honoru, sprawiedliwości i zemsty na wrogach ojczyzny...

 

 Fabuła powieści prezentuje się tu bardzo intrygująco, barwnie i inteligentnie, prowadząc nas przez każdy z rozdziałów w iście spektakularnym stylu. Oto pierwsze strony zapoznają nas z tą ponurą, powojenną rzeczywistością, jak i z bohaterami tej historii, stojącymi po obu stronach barykady. Potem następuje niezwykle widowiskowy, ale też i porażający swoim okrucieństwem punkt zwrotny w opowieści, który do terminuje postawy, zachowania i decyzje kluczowych postaci tego wojennego dramatu. Postaci, na czele z Leonem Sarmackim, który daje się wciągnąć w niezwykle śmiałą, ale też i ryzykowną grę, której końcowy wynik nie może przynieść ocalenia, a jedynie zemstę. Od tej chwili rozpoczyna się podwójna gra wywiadowcza, wypełniona kłamstwem, pozorami, ryzykiem, jak i też spektakularnymi scenami walki z bronią w ręku. W międzyczasie pojawia się także miejsce na dramatyczną miłość, zaś całość wieńczy bardzo efektowny i gorzki finał.

 

 Bardzo silną stroną tej opowieści są jej bohaterowie, którzy jawią się nam tu w niezwykle barwny, jak i też realistyczny sposób. Po jednej stronie mamy wspominanego już Leona "Trupa" Sarmackiego - byłego partyzanta, który za sprawą tragicznego wydarzenia w swoim życiu, raz jeszcze staje do walki. To bezlitosny zabójca, doskonały żołnierz i honorowy człowiek, który w najważniejszym momencie dokonuje słusznego wyboru. Obok niego kluczową rolę odgrywa tu poszukiwany i znienawidzony przez nową władzę partyzancki dowódca - major "Kosa", czyli wielki bohater, patriota i dbający o swoich żołnierzy, a także o miejscową ludność, człowiek. Mądry, opanowany, prawy i sprawiedliwy w swym działaniu, ale także i bezlitosny dla tych, którzy zdradzili swój kraj. I wreszcie trzeci z kluczowych bohaterów - ubecki kapitan Lesław Wolski - obdarty z odczuć i emocji karierowicz, który dosłownie "po trupach" wspina ku wyższym stołkom w wojskowej hierarchii, nie bacząc na los niewinnych ludzi. Tych troje bohaterów odgrywa tu pierwsze skrzypce, choć nie mniej efektownie prezentują się tu także postacie z drugiego planu, m.in. w osobach członków partyzanckiego oddziału majora "Kosy".

 

  Duże słowa uznania należą się tu autorowi za kreację literackiego świata, jaki to możemy podziwiać na kartach tej opowieści. Otóż poznamy tu ciężkie partyzanckie życie z jednej strony, z drugiej zaś wcale nie lepszą codzienność zwykłych ludzi ówczesnej Polski, którzy niezależnie od tego czy mieszkali na wsi, czy w wielkim mieście, nieustannie obawiali się inwigilacji, prowokacji i bezprawia władzy. To również niezwykle barwna okazja wejrzenia w egzystencję wojskowej i politycznej władzy na regionalnym szczeblu, gdzie to często niewykształceni ludzie decydowali o wszystkim, łącznie z życiem i śmiercią. To bolesny, trudny, ale i ze wszech miar prawdziwy obraz tamtych czasów, które to stanowią jedną z najtragiczniejszych i najmroczniejszych kart naszej polskiej historii...

 

 Lektura "Dobrego ubeka" niesie sobą doskonałą zabawę czytelniczą, stojącą na wysokim poziomie rozrywkę, moc akcji, przygody i emocji. Jednocześnie jednak książka ta skłania nas także do refleksji nad losem naszego kraju i tych oto ludzi, którzy wbrew wszystkim okolicznościom postanowili zachować się dobrze, walcząc z bronią w ręku o wolność ojczyzny. Myślę, że powieść ta stanowi tym samym również i wyraz uznania, podziękowania oraz hołd dla tamtych bohaterów, o których to nigdy nie możemy zapomnieć. I naprawdę wspaniałą rzeczą jest to, iż za sprawą literatury akcji można odwoływać się także do tak ważnych i cennych wartości jak honor, patriotyzm, sprawiedliwość..., o których to chyba dziś niestety nazbyt często zapominamy...

 

 Powieść Grzegorza Majewskiego, to ekscytująca, emocjonująca i sprawnie napisana książka z pogranicza literatury historycznej, wojennej i sensacyjnej, która to z pewnością usatysfakcjonuje w pełni wszystkich miłośników tych gatunków. Intrygująca fabuła, logiczny układ zdarzeń, barwni bohaterowie i realistyczny obraz Polski roku 1945 - oto co czeka nas na stronach lektury tej powieści, do poznania której to gorąco zachęcam!

Link do opinii
Inne książki autora
Piekło odzyskane
Grzegorz Majewski0
Okładka ksiązki - Piekło odzyskane

Po zakończeniu II wojny światowej nie wszyscy pragnęli spokojnego życia. Czerwiec 1945 roku. Do Wałcza przybywa grupa leśników z zadaniem zagospodarowania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy