Do końca świata

Ocena: 5 (2 głosów)

To opowieść o miłości i różnych jej odcieniach. A może o stracie i jej oswajaniu? Na pewno o czymś istotnym. Niebanalna historia bycia i niebycia jednocześnie.
Kobieta uciekająca przed samotnością - i dwaj mężczyźni, z których każdy odmiennie postrzega miłość. Ojciec i syn uzupełniający się wzajemnie, tworzący racjonalną i emocjonalną całość, która niekiedy pęka pod ciężarem zdarzeń. Droga do pogodzenia się z faktem, że drugiego człowieka się nie ma, a jedynie można przy nim być, czasem jest długa i wyboista.

Tomasz Maruszewski - ur. w 1985 roku w Tarnowskich Górach, radca prawny, od czasu studiów związany z Warszawą. Zafascynowany mechanizmami społecznymi, nauką i własnymi dziećmi. Sfrustrowany zanikiem empatii w ludziach - właśnie to skłoniło go do napisania debiutanckiej powieści. Od najmłodszych lat nieodłącznie towarzyszy mu muzyka, dzięki której rozpoczął swoją przygodę ze sztuką. To ona i literatura są dla niego podstawowymi, przenikającymi się środkami wyrazu. Osobiście współtworzy kilka alternatywnych projektów muzycznych.

Informacje dodatkowe o Do końca świata:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-03-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381690089
Liczba stron: 256

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Do końca świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Do końca świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2019-05-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Miłość jest iluminacją

Wydawać by się mogło, że w temacie miłości napisano już wszystko. Najbardziej ograny ze wszystkich motywów, wałkowany aż do znudzenia, pojawił się w debiucie literackim Tomasza Maruszewskiego. Nie ukrywam – obawiałam się, że początkujący autor polegnie, a w jego powieści nie znajdzie się nic odkrywczego. Nic bardziej mylnego! "Do końca świata" zaskoczyła mnie wielokrotnie – językiem, rozwiązaniami fabularnymi a zwłaszcza niebanalnym ujęciem banalnego tematu.

Lubię popularny wśród młodych twórców naturalizm, kiedy otrzymuję soczysty kawał literatury z pazurem, ale efekt jest taki, że coraz rzadziej zdarza mi się trafić na coś co językowo będzie piękne, staranne, wysublimowane. Dojrzałość stylu Maruszewskiego jest naprawdę zachwycająca. Chociaż sama powieść krąży wokół tematu komputerów i konkretnego świata liczb i kodu, to jednak najważniejsze jej elementy zdają się być nieuchwytne. Z jednej strony mamy innowacyjne technologie, z drugiej nostalgię i potrzebę obecności drugiego człowieka. "Do końca świata" pokazuje wielką pułapkę, w jaką wpadają bohaterowie wierząc, że nowe wynalazki zastąpią im najbliższych. W rzeczywistości technologiczne nowinki boleśnie unaoczniają samotność bohaterów i ich poczucie straty.

Oprócz języka i zaskakujących elementów, których czytelnik nie spodziewa się w standardowej powieści obyczajowej zachwyca jej konstrukcja. Czytelnik “wchodzi” w historię, w momencie, gdy główny bohater, po wielu dniach marazmu i depresji, wstaje z łóżka, pozornie podejmując walkę o normalne życie. Nie wiemy dlaczego znalazł się w tak złej kondycji psychicznej – autor bardzo powoli odkrywa przed nami kolejne fakty, często igrając z czytelnikiem i podsuwając fałszywe tropy. Na dodatek dwa światy: eteryczny świat uczuć i świat technologii, zagrały ze sobą perfekcyjnie, bez jednego zgrzytu. Na niewielkie potknięcia trafiłam w dialogach, które czasem były niezręczne bądź nienaturalne (szczególnie rozmowy synów głównych bohaterów – choć przyznaję, to mógł być celowy zabieg). Jednak takie drobnostki w żaden sposób nie wpłynęły na mój odbiór powieści.

"Do końca świata" to jedna z piękniejszych i najbardziej zaskakujących historii miłosnych z jakimi się spotkałam. Zaskakująca językowo i fabularnie. Autor udowodnił, że nie istnieją tematy nudne i ograne, jeżeli ma się wystarczająco dużo umiejętności i talentu, by opowiedzieć o nich w nowy i intrygujący sposób.

Link do opinii
Inne książki autora
Pamięć autobiograficzna
Tomasz Maruszewski0
Okładka ksiązki - Pamięć autobiograficzna

Analiza pamięci autobiograficznej jest przykładem zmian, jakie dokonują się we współczesnej psychologii. Pamięć autobiograficzna należy do tych dziedzin...

Wrzaski
Tomasz Maruszewski0
Okładka ksiązki - Wrzaski

Wstrząsająca opowieść o wykluczeniu i wstydzie Dwuletnia Karolinka jest dla swojego ojca całym światem. Jednak Adam ma tajemnicę: skrawki życia, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy