reklama

Dlaczego się szczepimy?. Wirusy, bakterie i epidemie

Wydawałoby się, że po ponad dwóch wiekach stosowania szczepionek, można stwierdzić bez żadnych wątpliwości, jakim są znakomitym orężem w walce z chorobami. Niestety rosnące w siłę ruchy antyszczepionkowe z uporem i bezwzględnie próbują zdyskredytować ugruntowaną wiedzę, oskarżając szczepienia o wszystko, co najgorsze. Począwszy od trucia i zabijania dzieci, przez powodowanie nieuleczalnych i ciężkich chorób, aż po rzekomy wpływ na zmianę orientacji seksualnej.

Tymczasem opinia nauki o szczepionkach jest jednoznacznie pozytywna. Działają bardzo efektywnie, a ich stosowanie jest bezpieczne.

Dr Ewa Krawczyk zebrała całą niezbędną wiedzę na temat powstania, historii i dobroczynnego działania szczepionek na zdrowie jednostek, jak i populacji. Dlaczego się szczepimy to nieoceniona pozycja, która pozwoli wam prowadzić rzeczowe dyskusję z antyszczepionkowcami, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości w sprawie szczepień i szczepionek.

Informacje dodatkowe o Dlaczego się szczepimy?. Wirusy, bakterie i epidemie:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2021-06-14
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Rodzina i zdrowie bóg

Kup książkę Dlaczego się szczepimy?. Wirusy, bakterie i epidemie

Dlaczego się szczepimy?. Wirusy, bakterie i epidemie - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

W przypadku tak ważnego tematu, jakim są szczepienia, warto zwrócić uwagę na to, że autorka (Ewa Krawczyk) jest biolożką, doktorem nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i specjalistką w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Jest też członkinią Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych. Przedmiotem jej zainteresowań są m.in. mechanizmy nowotworzenia komórek ssaków.

Na kartach książki autorka odpowiada na wiele nurtujących nas (szczególnie obecnie) pytań, np.:
- Czym są szczepionki?
- Czy szczepienia wpływają na płodność?
- Czy szczepionki chronią przed rakiem?
- Dlaczego czasem jedna szczepionka chroni nas przed kilkoma chorobami, a innym razem przeciw jednemu wirusowi podaje się dwie szczepionki?
- Jak skuteczne są szczepienia?
- Czy szczepienia są bezpieczne?
- Jak rozmawiać z przeciwnikami szczepień?
- Czym jest NOP?
Dowiadujemy się wiele na temat szczepień przeciwko COVID-19, ale sporo treści dotyczy również tężca, krztuśca, ospy itp.
Wszystko podane jest w sposób jasny i klarowny. Autorka nie pomija trudnych dla środowiska naukowego momentów. Podejmuje temat publikacji "badań" Wakefielda, które do dziś są pożywką dla ruchów antyszczepionkowych.

Świetną równowagą dla bardzo poważnego i ważnego (a dla niektórych wręcz nudnego) tematu są humorystyczne ilustracje stworzone przez Andrzej Rysuje. Autor rozprawia się w formie obrazkowej z niezwykle popularnymi teoriami przeciwników szczepień. Przekaz ilustracji jest bardzo wymowny i podkreśla, z jak absurdalnymi teoriami muszą się mierzyć ci, którzy stawiają sobie za zadanie popularyzację nauki, a także walkę z dezinformacją.

Niektórym może przeszkadzać brak bezpośrednich odnośników do tekstów źródłowych, ale w zamian za to autorka serwuje literaturę pogrupowaną według kolejnych rozdziałów.

Moim zdaniem każdy, kto interesuje się tematyką zdrowotną i chce świadomie podejmować decyzje powinien sięgnąć po tę pozycję. Jest ona źródłem wiedzy dla przyszłych oraz obecnych rodziców, ponieważ dzięki niej mogą rozumieć, dlaczego szczepienia są tak ważne, a korzyści z nich płynące mają odbicie na sprawności, zdrowiu i przyszłości ich pociech. Również osoby kochające podróże znajdą coś dla siebie, ponieważ autorka zwraca uwagę na szczepienia przed podróżami oraz na szczepienia stosowane lokalne. W spisie wybranych źródeł internetowych jest m.in. link do strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie są zamieszczone informacje dla podróżujących na temat mikrobiologicznych (i nie tylko) zagrożeń w danym kraju.

"(...) zdarzają się - i są głośni - pracownicy ochrony zdrowia będący jednocześnie przeciwnikami szczepień. Jest to sytuacja skandaliczna. Władze uczelni medycznych i jednostek kształcących profesjonalistów w dziedzinie ochrony zdrowia powinny zwrócić uwagę na ten problem i być może włączyć obowiązkowe kursy na temat szczepień, wraz z egzaminami, dla wszystkich studentów doktorantów, a także osób robiących specjalizacje."
Zgadzacie się z autorką?

Książka jest napisana dość naukowym językiem, ale tak, że laik też zrozumie. Autorka opisuje historię powstania pierwszych szczepionek, tłumaczy jak działają poszczególne szczepionki, wyjaśnia dlaczego są potrzebne, co sprawia, że są bezpieczne, jakie jest ryzyko ich stosowania, a jakie zaprzestania stosowania. Przekazuje dużo wiedzy, wyjaśnia różne wątpliwości, uspokaja, porusza również kwestie ruchu antyszczepionkowców. Uważam, że to ważna i potrzebna pozycja. Poleciłabym do przeczytania każdemu kto miałby wątpliwości związane z tym czy na jakieś choroby szczepić siebie albo na przykład swoje dziecko.

Plagi świata. Czy człowiek przetrwa kolejną pandemię?
Ewa Krawczyk0
Okładka ksiązki - Plagi świata. Czy człowiek przetrwa kolejną pandemię?

Dżuma, ospa prawdziwa, cholera, wąglik - te plagi pozbawiły życia miliony ludzi... Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, że choroby zakaźne nie należą...

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć
Ewa Krawczyk0
Okładka ksiązki - Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć

Koronawirus? Potrzebujemy rzetelnej wiedzy i praktycznych porad. Dr nauk medycznych Ewa Krawczyk odpowiada na wszystkie istotne pytania: W...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung