Diabelskie nasienie

Ocena: 5.25 (4 głosów)
Belfast, Irlandia Północna, grudzień 1956 roku. Trzy siostry, 6-letnia Loretta, 2-letnia Frances i 2-miesięczna Sinead, trafiają do sierocińca prowadzonego przez katolickie zakonnice – Ubogie Siostry z Nazaretu. Dziewczynki do schroniska oddaje ich własna matka. Dlaczego? Przyczyny tej decyzji nigdy nie staną się do końca jasne. To średnia z sióstr, Frances, zdecyduje się po latach opowiedzieć swoją historię. Dzieciństwo spędzone w Zakonnym Domu Nazaretańskim okazało się koszmarnym doświadczeniem. Okrucieństwo zakonnic, które znęcały się nad swoimi podopiecznymi, bijąc je i upokarzając psychicznie oraz cieleśnie, zdawało się nie mieć żadnych granic. Z biegiem lat również stosunki między wychowankami klasztoru stawały się coraz bardziej napięte. Eskalowała przemoc seniorek względem juniorek, a sierocińcem rządziło brutalne prawo pięści. W tych warunkach wiele dziewcząt marzyło o ucieczce. Także Frances podejmowała wielokrotne próby wyrwania się z więzienia, jakim był Zakonny Dom Nazaretański. Jednak za każdym razem usiłowania te kończyły się fiaskiem – żadna z dziewczyn nie miała dokąd uciec i, prędzej czy później, wpadała w ręce policji. Nawet podróże na piękną irlandzką wieś nie przynosiły ukojenia. Podczas cyklicznych wyjazdów na farmę rodziny Murphych – która przyjmowała Frances na czas weekendów i wakacji – dziewczynka regularnie padała ofiarą molestowania ze strony braci Toma i Barry’ego... Na mapie dzieciństwa Frances nie było bezpiecznego schronienia.

Informacje dodatkowe o Diabelskie nasienie:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2001-09-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-01-16745-5
Liczba stron: 284

więcej

Kup książkę Diabelskie nasienie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Diabelskie nasienie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki na 2013 rok,
Książka wstrząsająca, tym bardziej, że oparta na prawdziwych wydarzeniach. Nieraz poplynie łezka podczas czytania!
Link do opinii
Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek na 2013 rok,
Z trudem przeczytałam tę książkę, musiałam przerywać co parę stron. Podobną historię bowiem mogłabym opowiedzieć ja sama, z tą różnicą, że taki los zgotowały mi nie zakonniece, lecz wujostwo.
Link do opinii

W książce tej poznajemy autobiograficzną historię. Autorka opisuje swoje przeżycia w klasztorze Ubogich Sióstr z Nazaretu. I choć nazwa jaką posługują się owe zakonnice brzmi niewinnie i skromnie, to realia są zupełnie inne...
Frances jest środkowym dzieckiem. Mając dwa lata została razem z siostrami - sześcioletnią Lorettą i najmłodszą Sinead - oddana do klasztoru. Matka dzieci po prostu zawiozła je, wręczyła im list do matki przełożonej i odjechała we mgle. Pozostawione przed bramą klasztoru dziewczynki długo patrzyły za światłami auta, póki nie zniknęły na dobre...

 

Już pierwsza scena, którą streściłam powyżej przyprawia o ciarki i wzruszenie. Autorka opisuje tą sytuację w sposób dokładny, do tego stopnia, że czytelnik wręcz czuje tą chłodną stal bramy i widzi tę przejmującą mgłę. Opisy w tej książce są bardzo plastyczne, nawet jeśli są mroczne i przyprawiające nieraz o obrzydzenie. Autorka pokazuje obraz zakonnic - w nie najlepszym świetle. Tutaj są one stręczycielkami, katami, dręczycielkami. A przy tym ogromnymi hipokrytkami.

 

Ogólnie cała książka jest bardzo dobra. Interesująca od pierwszego rozdziału do samego końca. Kilka ostatnich rozdziałów jest bardzo dynamicznych i tak ciekawych że sama nie wiem kiedy pochłonęłam drugą połowę książki w całości.

 

Polecam tę książkę. Jest momentami bulwersująca i szokująca ale jednocześnie jest wzruszającym przykładem walki o wolność. Walki często będącej w cieniu ogromnego ryzyka...
Warto zapoznać się z historią autorki, która po wielu niepowodzeniach w końcu uzyskała to, o co tak walczyła od dzieciństwa - wolność, a także odnalazła przyjaciół, którzy jej w tym bardzo pomogli (przede wszystkim Patsy), zrozumieli ją i wspierali. Natomiast przy pomocy psychoterapeutki Frances zdołała przezwyciężyć demony przeszłości rozprawiając się z nimi między innymi przenosząc swoje przeżycia na papier. Dzięki temu mogliśmy poznać jej dramatyczna historię.

 

Jak wyglądało życie w klasztorze i jakimi sposobami próbowała wraz z siostrami ukrócić katusze? Z jakimi jeszcze (oprócz bicia i głodzenia) problemami musiała się borykać mała Frances? Jak wyglądało jej życie "po klasztorze"? Odpowiedzi na te i inne pytania: w książce.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2016-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Diebelskie nasienie
Frances Reilly0
Okładka ksiązki - Diebelskie nasienie

Belfast, Irlandia Północna, grudzień 1956 roku. Trzy siostry, 6-letnia Loretta, 2-letnia Frances i 2-miesięczna Sinead, trafiają do sierocińca prowadzonego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy