Diabelskie nasienie

Ocena: 5.25 (4 głosów)
Belfast, Irlandia Północna, grudzień 1956 roku. Trzy siostry, 6-letnia Loretta, 2-letnia Frances i 2-miesięczna Sinead, trafiają do sierocińca prowadzonego przez katolickie zakonnice – Ubogie Siostry z Nazaretu. Dziewczynki do schroniska oddaje ich własna matka. Dlaczego? Przyczyny tej decyzji nigdy nie staną się do końca jasne. To średnia z sióstr, Frances, zdecyduje się po latach opowiedzieć swoją historię. Dzieciństwo spędzone w Zakonnym Domu Nazaretańskim okazało się koszmarnym doświadczeniem. Okrucieństwo zakonnic, które znęcały się nad swoimi podopiecznymi, bijąc je i upokarzając psychicznie oraz cieleśnie, zdawało się nie mieć żadnych granic. Z biegiem lat również stosunki między wychowankami klasztoru stawały się coraz bardziej napięte. Eskalowała przemoc seniorek względem juniorek, a sierocińcem rządziło brutalne prawo pięści. W tych warunkach wiele dziewcząt marzyło o ucieczce. Także Frances podejmowała wielokrotne próby wyrwania się z więzienia, jakim był Zakonny Dom Nazaretański. Jednak za każdym razem usiłowania te kończyły się fiaskiem – żadna z dziewczyn nie miała dokąd uciec i, prędzej czy później, wpadała w ręce policji. Nawet podróże na piękną irlandzką wieś nie przynosiły ukojenia. Podczas cyklicznych wyjazdów na farmę rodziny Murphych – która przyjmowała Frances na czas weekendów i wakacji – dziewczynka regularnie padała ofiarą molestowania ze strony braci Toma i Barry’ego... Na mapie dzieciństwa Frances nie było bezpiecznego schronienia.

Informacje dodatkowe o Diabelskie nasienie:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2001-09-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-01-16745-5
Liczba stron: 284

więcej

Kup książkę Diabelskie nasienie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Diabelskie nasienie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki na 2013 rok,
Książka wstrząsająca, tym bardziej, że oparta na prawdziwych wydarzeniach. Nieraz poplynie łezka podczas czytania!
Link do opinii
Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek na 2013 rok,
Z trudem przeczytałam tę książkę, musiałam przerywać co parę stron. Podobną historię bowiem mogłabym opowiedzieć ja sama, z tą różnicą, że taki los zgotowały mi nie zakonniece, lecz wujostwo.
Link do opinii

W książce tej poznajemy autobiograficzną historię. Autorka opisuje swoje przeżycia w klasztorze Ubogich Sióstr z Nazaretu. I choć nazwa jaką posługują się owe zakonnice brzmi niewinnie i skromnie, to realia są zupełnie inne...
Frances jest środkowym dzieckiem. Mając dwa lata została razem z siostrami - sześcioletnią Lorettą i najmłodszą Sinead - oddana do klasztoru. Matka dzieci po prostu zawiozła je, wręczyła im list do matki przełożonej i odjechała we mgle. Pozostawione przed bramą klasztoru dziewczynki długo patrzyły za światłami auta, póki nie zniknęły na dobre...

 

Już pierwsza scena, którą streściłam powyżej przyprawia o ciarki i wzruszenie. Autorka opisuje tą sytuację w sposób dokładny, do tego stopnia, że czytelnik wręcz czuje tą chłodną stal bramy i widzi tę przejmującą mgłę. Opisy w tej książce są bardzo plastyczne, nawet jeśli są mroczne i przyprawiające nieraz o obrzydzenie. Autorka pokazuje obraz zakonnic - w nie najlepszym świetle. Tutaj są one stręczycielkami, katami, dręczycielkami. A przy tym ogromnymi hipokrytkami.

 

Ogólnie cała książka jest bardzo dobra. Interesująca od pierwszego rozdziału do samego końca. Kilka ostatnich rozdziałów jest bardzo dynamicznych i tak ciekawych że sama nie wiem kiedy pochłonęłam drugą połowę książki w całości.

 

Polecam tę książkę. Jest momentami bulwersująca i szokująca ale jednocześnie jest wzruszającym przykładem walki o wolność. Walki często będącej w cieniu ogromnego ryzyka...
Warto zapoznać się z historią autorki, która po wielu niepowodzeniach w końcu uzyskała to, o co tak walczyła od dzieciństwa - wolność, a także odnalazła przyjaciół, którzy jej w tym bardzo pomogli (przede wszystkim Patsy), zrozumieli ją i wspierali. Natomiast przy pomocy psychoterapeutki Frances zdołała przezwyciężyć demony przeszłości rozprawiając się z nimi między innymi przenosząc swoje przeżycia na papier. Dzięki temu mogliśmy poznać jej dramatyczna historię.

 

Jak wyglądało życie w klasztorze i jakimi sposobami próbowała wraz z siostrami ukrócić katusze? Z jakimi jeszcze (oprócz bicia i głodzenia) problemami musiała się borykać mała Frances? Jak wyglądało jej życie "po klasztorze"? Odpowiedzi na te i inne pytania: w książce.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2016-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Diebelskie nasienie
Frances Reilly0
Okładka ksiązki - Diebelskie nasienie

Belfast, Irlandia Północna, grudzień 1956 roku. Trzy siostry, 6-letnia Loretta, 2-letnia Frances i 2-miesięczna Sinead, trafiają do sierocińca prowadzonego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy