W setce zebranych w niniejszym tomie tekstów polskich autorek i autorów - od Adama Mickiewicza, przez Jarosława Iwaszkiewicza czy Irenę Krzywicką, po Ingę Iwasiów i Jacka Dehnela - wyłania się ważna część polskiej literatury i społeczeństwa od końca XVIII do początku XXI wieku. Fragmenty prozy, szkice eseistyczne czy poezja, nie są tu jedynie świadectwem różnorodnych zjawisk literackich, lecz przede wszystkim znakiem zmieniających się wzorów i norm społeczno-kulturowych. ,,Dezorientacje..." wpisują się przez to w kontekst globalny - ,,queer studies"; ale i lokalny nawiązując do legendarnej antologii Marii Janion z lat 80. ,,Transgresje".
Ta antologia ukazuje nie tylko reprezentacje nienormatywnych seksualności i płci na tle zmieniających się historycznie norm kulturowych, ale i wskazuje na wątki, historie, i przemilczane elementy życia twórców i twórczyń, o których dotychczas mówiono jedynie w wąskich kręgach literaturoznawców. Książka nie tyle odkrywa nieznane, co przywraca do głównego nurtu polskiej literatury i kultury ważne dla zrozumienia współczesności zjawiska, teksty i autorów.
Literatura ta opisuje - całkiem po prostu - ludzkie życie, jest odbiciem egzystencji nieheteronormatywnych osób w świecie. Jest jednak ,,przewrotna", a zatem etymologicznie rzecz ujmując, zdolna coś przewrócić czy wywrócić: zastane hierarchie, przyzwyczajenia czy status quo (przynajmniej w obrębie tekstu literackiego). A to może wywoływać dezorientację.
Fragment wstępu
Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2021-02-05
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 912
Niezbędna lektura dla wszystkich, którzy lubią rysować albo chcą się tego nauczyć. Książka uczy rysowania za pomocą łatwych wskazówek oraz instrukcji...
Dla wielu dzieci matematyka jest trudna. Dzięki serii książek "Policz i sprawdź" nauka stanie się łatwa i zabawna. Na każdej stronie książki znajduję...