Urzekający debiut literacki Clarissy Goenawan to osadzony w Japonii mroczny kryminał, przesycony realizmem magicznym, nostalgią i deszczem.
Dwudziestoczteroletni Ren Ishida otrzymuje wiadomość o nagłej śmierci Keiko, swojej starszej siostry, która została brutalnie zamordowana w prowincjonalnym miasteczku Akakawa, do którego przeprowadziła się jedenaście lat wcześniej.
Ren opuszcza Tokio, by zorganizować pogrzeb i uporządkować sprawy siostry. Potrzeba uporania się z przeszłością i zgłębienia tajemnic Keiko skłania go do przejęcia jej posady w lokalnej szkole i osiedlenia się w Akakawie na dłużej. Próbuje odkryć, kto mógł pragnąć śmierci kobiety, a jednocześnie odbywa podróż sentymentalną, na nowo przeżywając lata dzieciństwa i biorąc pod lupę własne życie.
Ren rozpaczliwie szuka ukojenia w pustce, jaką zostawiła po sobie Keiko. W snach nawiedza go mała dziewczynka, która próbuje mu coś powiedzieć, a spotkania z osobliwymi mieszkańcami miasteczka - politykiem Kosugi Katou i jego pogrążoną w depresji żoną, z ponętną uczennicą Rio czy Hondą, dawnym współpracownikiem siostry - odmieniają go na zawsze.
Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek roku 2018 według portalu Bustle.
Jedna z lektur obowiązkowych roku 2018 według portalu amNY.
W 2015 roku Clarissa Goenawan została laureatką Bath Novel Award, nagrody przyznawanej za "nieopublikowany debiut". Jednocześnie dotarła do finału Dundee International Book Prize. Jej powieść "Deszczowe ptaki" znalazła się również na krótkich listach do SFWP Literary Award (2015) oraz First Novel Prize (2016).
Klarowna, złowieszcza i wciągająca jednocześnie. Byłam nią zachwycona.
Kate Hamer, autorka bestsellerowych powieści "The Girl in the Red Coat"
Piękna powieść kryminalna ze skomplikowaną, magiczną historią o miłości w tle.
Eka Kurniawan, nagradzana autorka powieści "Piękno to bolesna rana"
Ten literacki debiut z pewnością przykuje waszą uwagę.
Portal Bustle
Sekwencje oniryczne, przypadkowe spotkania oraz niespieszne opisy muzyki i jedzenia przywołują na myśl proste radości wczesnych dzieł Haruki Murakamiego. (...) Satysfakcjonująca, płynąca prosto z serca opowieść o pożegnaniach.
amNewYork
Elegancko łączy pełną napięcia powieść kryminalną z medytacją nad miłością i poczuciem straty.
"HuffPost"
Debiut Goenawan to smutny kryminał pełen specyficznego humoru i osobliwej narracyjnej nieprzewidywalności. Błyskotliwy, dobrze skonstruowany debiut.
"Kirkus Reviews"
"Deszczowe ptaki" to piękna, dobrze napisana książka, zgłębiająca tematykę żałoby, miłości i straty. Clarissa Goenawan napisała przejmującą debiutancką powieść, która sprawi, że czytelnicy zapragną kolejnych jej dzieł
Hollie Overton, autorka bestsellerowej powieści "Laleczka"
Podobnie jak wyimaginowane japońskie miasteczko, w którym toczy się akcja powieści, "Deszczowe ptaki" cechuje urok izolacji, ciszy i tajemniczości jednocześnie. Starannie napisana i dobrze wyważona powieść zniewala refleksyjnym, onirycznym tonem. Obiecujący debiut Clarissy Goenawan.
Dee Lestari, nagradzana piosenkarka i tekściarka, autorka serii "Supernova"
"Deszczowe ptaki" należą do najrzadszych debiutanckich powieści - dojrzałe, wciągające i fascynujące. Clarissa Goenawan bada tajemnice małomiasteczkowej Japonii, urzekając czytelników powściągliwą prozą, a następnie zniewalając subtelnym urokiem, i ziarnko po ziarnku obnażając tajemnice kryjące się za śmiercią młodej kobiety.
Barry Lancet, nagradzany autor powieści "Japantown"
Niesamowicie wzruszająca opowieść o utracie i wyobcowaniu.
Jake Arnott, autor bestsellerowej powieści "The Long Firm"
"Deszczowe ptaki" to powieść wciągająca bez reszty: zagubiłam się w mistrzowskiej interpretacji sennego japońskiego miasteczka w wykonaniu Goenawan.
Elisa Lodato, autorka powieści "An Unremarkable Body"
Wzruszająca i sugestywna eksploracja żałoby i miłości w fikcyjnym japońskim miasteczku. "Deszczowe ptaki" to zapadający w pamięć debiut.
Susanna Jones, nagradzana autorka powieści "The Earthquake Bird"
Clarissa Goenawan, singapurska pisarka urodzona w Indonezji, ukończyła szkołę pisarstwa Curtis Brown Creative i brała udział w projekcie mentorskim WoMentoring Project. W 2015 roku jej debiutanckie "Deszczowe ptaki" zostały nagrodzona Bath Novel Award dla najlepszej nieopublikowanej powieści na świecie, a prawa do ich przekładu zostały jak do tej pory nabyte przez dziesięciu zagranicznych wydawców. Clarissa uwielbia deszczowe dni, piękne książki i gorącą zieloną herbatę.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-10-11
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 374
Wszyscy mamy swoje sekrety Atrakcyjna i pewna siebie studentka Miwako Sumida pewnego dnia popełnia samobójstwo. Kilka miesięcy przed śmiercią dziewczyna...
Przeczytane:2019-03-10,
Choć Ren nie widział swojej siostry od dobrych kilku lat, wciąż czuje dawną bliskość, a żal za tym, co przeminęło, popycha go do niewielkiego miasteczka, w którym Keiko żyła. Zderzenie z tym, co pozostało z życia jego siostry, szybko i brutalnie uświadamia mu, jak niewiele rzeczywiście o niej wiedział. Dlaczego zginęła?
“Deszczowe ptaki” to jedna z tych powieści, które mogą budzić sprzeczne emocje. Mam wrażenie, że w dużej mierze wynika to z faktu, że książkę zapowiadano jako mroczny kryminał, a akurat w tym przypadku w ogóle nie mogę zgodzić się z takim przyporządkowaniem. Bo tej powieści do kryminału jest szalenie daleko. Oprócz dość mrocznego klimatu, budowanego jednak na skojarzeniach i wyobrażeniach, a nie na samych wydarzeniach, w moim mniemaniu, nie ma ona nic wspólnego z tym właśnie gatunkiem. Powiem szczerze, że z tego powodu poczułam pewien żal i gryzło mnie nieco rozczarowanie. Bo właśnie na klimatyczny kryminał miałam chęć, a czekało mnie niemałe zaskoczenie.
Trochę gorzki początek tekstu mógłby wskazywać na to, że tych żali i narzekań będzie więcej. Chętnie jednak przyznam, że nie mam więcej zastrzeżeń. Powieść przypadła mi do gustu właśnie w takiej formie, w jakiej miałam okazję ją przeczytać. Bardzo podobała mi się podróż bohatera śladami starszej siostry. Przebywanie w ważnych dla niej miejscach, poznawanie znanych jej ludzi, przejęcie po niej pracy. Wspomnienia, refleksje, tęsknota, melancholia. W strugach deszczu. To przede wszystkim te uczucia towarzyszyły mu podczas przeprowadzki do niewielkiego miasteczka, w którym Keiko spędziła ostanie lata. I te emocje są niezwykle odczuwalne podczas lektury. Udzielają się czytelnikowi, dają mu do myślenia, skłaniają do zastanowienia się, co my zrobilibyśmy na miejscu głównego bohatera.
Podążając za Renem odkrywamy obraz Keiko na nowo. Wspomnienia mężczyzny zderzają się z tym, czego o siostrze nie wiedział, a sekrety, wychodzące na światło dzienne, sprawiają, że zapamiętane wydarzenia zaczynają nabierać nieznośnego wydźwięku, wskazując, że może jednak wcale tak naprawdę tej siostry nie znał. Goenawan zaskakująco dobrze, szczerze i realistycznie oddaje tę atmosferę życiowych zawirowań, rozczarowania tym, czego się nie wiedziało i nie poznało, poczucie osamotnienia i niezamknięcia pewnych rozdziałów. Co więcej, w pewien szczególny sposób, emocje te tworzą dość niepokojący klimat, wzmocniony poprzez stopniowo ujawniane tajemnice i dyskretne zmiany biegu akcji powieści.
„Deszczowe ptaki” to historia dość spokojna i refleksyjna, wzbogacona poprzez tajemnicze sny i wizyty nietypowych postaci. To jedna z tych opowieści, które nie zaskoczą nas nagromadzeniem wątków czy gwałtownymi zwrotami fabularnymi, a mimo to może sprawić dużo przyjemności podczas lektury. Warto sięgać po książki refleksyjne, zwracające naszą uwagę na pewne sprawy, przypominające o tym, co jest ważne. Spokojne, ale przy tym traktujące o istotnych sprawach. Dokładnie te elementy można znaleźć tutaj. To właśnie dzięki nim można tę książkę docenić i zapamiętać.
Autorka pisze lekko, z wielką gracją i zastanawiającą, w przypadku debiutu, płynnością przechodząc od jednego rozdziału do drugiego, od jednej opowieści do następnej. Z zastanawiających fragmentów składa rodzinną, dość skomplikowaną i nieco smutną historię, która ze strony na stronę staje się czytelnikowi bliższa i bardziej zrozumiała. Mam wrażenie, że każdy z nas mógłby znaleźć w niej coś dla siebie, bo opisywanym wydarzeniom nie brakuje realizmu i naturalności.
Goenawan stworzyła mądrą powieść, o lekko egzotycznym charakterze, wzbogacając ją delikatnymi odwołaniami do japońskiej tradycji i kultury. Pośród deszczowych kropli opowiada o tym, że niczego nie możemy być pewni, a życie przygotowało dla nas wiele niespodzianek.