reklama

Depresja. Poradnik medyczny

Przystępny, doskonale ilustrowany poradnik napisany przez lekarza omawia wszystkie postaci depresji i wyjaśnia, kiedy szukać pomocy u specjalisty. W książce omówiono: - przyczyny depresji, - objawy psychiczne i fizyczne, - leczenie farmakologiczne i formy psychoterapii, - depresję u kobiet, także poporodową, - rolę pomocy ze strony rodziny i przyjaciół, - zagrożenia w przypadku nieleczenia depresji .

Informacje dodatkowe o Depresja. Poradnik medyczny:

Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Data wydania: 2001-04-11
Kategoria: Poradniki
ISBN: 83-7184-041-1

Kup książkę Depresja. Poradnik medyczny

Depresja. Poradnik medyczny - opinie o książce

Depresja jest powszechna. (s. 9) Wiele chorób jest wręcz nierozerwalnie związanych z depresją. Moja niestety też. Dlatego ostatnimi czasy wzięłam się ostro za ten aspekt mego choróbska i przy okazji sięgnęłam po książkę autorstwa Kwame McKwenzie ,,Depresja. Poradnik medyczny". Wprawdzie autor jest Anglikiem, ale w nawiasach kwadratowych konsultant polskiego wydania zamieścił informacje dotyczące polskiej rzeczywistości. Poradnik o depresji skupia się na najważniejszych aspektach tej choroby, czyli czym jest depresja, jakie są jej postacie (różne odmiany) i przyczyny, czym się różni depresja u kobiet od depresji u mężczyzn, a nawet jak się ma do żałoby. Czytelnik dowie się, jak samemu sobie pomóc, jak ważna jest pomoc rodziny i przyjaciół. Na końcu poradnika zostały zamieszczone użyteczne adresy w Polsce oraz skorowidz. Faktem jest, że ilość zachorowań na depresję na świecie wciąż wzrasta. Dotyczy ona ludzi w każdym wieku i niezależnie od wszelkich zmiennych, ale...: U kobiet depresję rozpoznaje się dwa razy częściej niż u mężczyzn. Przyczyn tego jest wiele. Prawdopodobnie między innymi ta, że kobiety częściej i chętniej przyznają się do swoich odczuć. (s. 73) Nieważne, kiedy depresja dopadnie człowieka. Ważne jest, aby jak najwcześniej zgłosił się do lekarza. Bowiem ta choroba jest wyleczalna!!! Sęk w tym, ze w naszym kraju depresję leczą psycholodzy i psychiatrzy (w Anglii lekarze rodzinni są bardzo dobrze do tego przeszkoleni), a wizytę na NFZ często trzeba długo czekać, zwłaszcza w dużych miastach. Depresji nie można się wstydzić - należy ją leczyć. Tylko to gwarantuje powrót do zdrowia! (s. 90) Sam tekst autor napisał przystępnym językiem, zrozumiałym, a gdyby nawet ktoś czegoś nie zrozumiał, to pomogą mu w tym schematy i podsumowania. Ważne jest też, że tekst został wzbogacany przykładami osób chorujących na depresję, co pozwala lepiej zrozumieć pewne mechanizmy tej choroby. Dużym plusem są pomarańczowe ramki na końcu każdego rozdziału zatytułowane ,,Najważniejsze informacje". W innych kolorowych ramkach różne informacje, np.: objawy depresji, najbardziej obciążające sytuacje życiowe, informacje o lekach. Szczególnie pomocne dla mnie okazały się być ćwiczenia relaksacyjne oraz co robić, żeby dobrze spać. Ilustracje i schematy wzbogacają poradnik. Coraz częściej w Polsce mówi się o depresji, jej objawach i skutkach. Ludzie coraz częściej przestają się jej wstydzić, lecz wpierw muszą przemóc siebie albo mieć wokół siebie kogoś, kto wyciągnie pomocną dłoń, czy to w zorganizowaniu wizyty lekarskiej czy też rozmowy: Wysłuchanie jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla osoby z depresją. (s. 90) ,,Depresja. Poradnik medyczny" to pierwszy krok, do zrozumienia tej choroby duszy Autor: Kwame McKenzie Tytuł: Depresja. Poradnik medyczny Tłumaczenie: Inga Wydawnictwo: Wiedza i Życie Liczba stron: 96 Oprawa: twarda Data wydania: 2001 ISBN: 83-7184-041-1 Przystępny, doskonale ilustrowany poradnik napisany przez lekarza omawia wszystkie postaci depresji i wyjaśnia, kiedy szukać pomocy u specjalisty. W książce omówiono: przyczyny depresji , objawy psychiczne i fizyczne , leczenie farmakologiczne i formy psychoterapii , depresję u kobiet, także poporodową , rolę pomocy ze strony rodziny i przyjaciół , zagrożenia w przypadku nieleczenia depresji. Uwaga! Książka nie zastąpi lekarza!
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung