DDA - czy to ja?

Jak odzyskać swoje życie, będąc dorosłym dzieckiem alkoholika?

Rodzice, rodzina. Najbliżsi ludzie, którzy mieli i mają na nas olbrzymi wpływ. To oni przekazali nam wzorce zachowania, schematy poznawcze, strategie radzenia sobie z problemami, umiejętność świętowania sukcesów czy podnoszenia się po porażkach. Przez ich pryzmat kształtujemy własne opinie i często bezwzględnie oceniamy innych, ale przede wszystkim samych siebie. Nawet jeśli matki i ojca już przy nas fizycznie nie ma, w pewnym sensie wciąż żyją ― w nas. I wszystko jest dobrze, jeżeli rodzina, w której się wychowaliśmy, pozostawała w pełni funkcjonalna, a rodzice nie zmagali się z nałogami czy chorobami. Jednak to nie takie oczywiste.

Domy wielu z nas można nazwać problematycznie funkcjonującymi, wręcz dysfunkcyjnymi. Nieprawidłowości te wynikały z różnych powodów i mogły być rozmaite, ale kluczową kwestią był zazwyczaj problem alkoholowy. Alkoholizm jednego lub obojga rodziców nigdy nie pozostaje bez wpływu na dzieci. Także te już dorosłe. Jeśli temat Cię dotyczy ― należysz do osób DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) lub DDD (Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych) ― żyjesz nie tylko z poczuciem winy, ale i z ogromnym obciążeniem emocjonalnym. Ten poradnik ma za zadanie pomóc Ci rozpoznać i uświadomić sobie skalę skutków związanych z "odziedziczonymi" po rodzicach problemami i doświadczeniem dziecięcej traumy relacyjnej. Uwierz, że nie jesteś sam: istnieją skuteczne sposoby na zmianę utartych schematów i miejsca, w których znajdziesz pomoc i wsparcie. Zaopiekuj się tym zagubionym i wystraszonym dzieckiem w sobie i zacznij żyć swoim życiem (lub pełnią życia albo zacznij patrzeć trzeźwo na świat). Nawet jeśli jesteś DDA lub DDD, wiedz, że dobre życie jest możliwe.

Informacje dodatkowe o DDA - czy to ja?:

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2024-06-18
Kategoria: Psychologia
Ilustracje:nie

Tagi: DDA DDD alkoholizm Trauma psychologia dorastanie dzieci dysfunkcje

Kup książkę DDA - czy to ja?

Opinie o książce - DDA - czy to ja?

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2024-09-04, Przeczytałam, Mam,
Dziś zapraszam Was do przeczytania kilku słów o poradniku, który być może odpowie na nurtujące Was pytania, zainspiruje do zmiany, zachęci do skorzystania z pomocy specjalisty, ale co najważniejsze pokaże, że to, co dzieje się w waszym życiu i to jacy jesteście to także suma wypadowa między innymi tego co działo się w rodzinach, w których się wychowywaliście."DDA czy to ja?" to poradnik napisany przez psychoterapeutów posiadających olbrzymie doświadczenie w pracy z DDA, czy DDD, nie będę się więc bawić w internetowego psychologa i oceniać treści merytorycznej tego poradnika, wierzę, że jest to książka napisana z najwyższą starannością i ma na celu niesienie pomocy, szerzyć wiedzę i być wsparciem dla tych, którzy tego wsparcia potrzebują. Pamiętajcie, że wszystkie nasze myśli, emocje, przeżycia i reakcje na zagrożenia zapisują się w ciele, i choć wydaje się nam, że są one niewidoczne dla osób postronnych, systematycznie nas samych rujnują. Książka została podzielona na pięć przejrzystych części. Każda z nich z kolei na niewielkie rozdziały, z których dowiecie się podstawowych rzeczy takich jak: co w ogóle oznaczają skróty DDA, DDD, czym jest trauma relacyjna, jakie ciągnie za sobą konsekwencje dorastanie w rodzinach dysfunkcyjnych itp. Później skupiamy się na radzeniu sobie z własnymi emocjami, lękiem przed odrzuceniem, niską samooceną, dowiemy się, o co chodzi w psychoterapii i czy warto w jej trakcie sięgać po farmakologię.Podejmiemy
Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
O dziecięcej traumie relacyjnej oraz o konsekwencjach wzrastania w rodzinie dysfunkcyjnej widocznych w dorosłym życiu

"DDA - czy to ja?" to książka autorstwa praktyków z trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy psychoterapeutycznej z osobami z rodzin dysfunkcyjnych (szczególnie młodych dorosłych w wieku 18-26 lat z rodzin z problemem alkoholowym jednego lub obojga rodziców). Cezary Biernacki i Anna Maria Seweryńska oddają w ręce czytelników swój poradnik, by służył on jako źródło inspiracji i wsparcia w życiowych wyborach lub decyzjach, ale chyba przede wszystkim, by skłonił on do refleksji nad własną historią i teraźniejszością. Zaznaczają jednak, że może to być czasem bardzo bolesne, ale warto podjąć się tego zadania.

Okładka jest ciekawa, ale muszę przyznać, że dopiero po przeczytaniu całej książki uważniej się jej przyjrzałam i dostrzegłam ukryty tam przekaz.

Publikacja nie jest zbytnio obszerna, ale uważam, że treści jest w sam raz, by się sporo dowiedzieć o ogromnym wpływie relacji rodzinnych w dzieciństwie na dorosłe życie, ale nie znudzić się czy zmęczyć niepotrzebnym nadmiarem informacji. Całość jest podzielona na cztery zasadnicze części. Pierwsza z nich przybliża, czym jest DDA i DDD, druga przedstawia konsekwencje wzrastania w rodzinie dysfunkcyjnej, trzecia zawiera kilka konkretnych historii, natomiast ostatnia to przestrzeń do autorefleksji, w której autorzy zadają czytelnikowi pytania (na które warto sobie szczerze odpowiedzieć) i podsumowują całość. Nie namawiają do niczego, ale pokazują możliwości.

"Nic nie musisz i niczego nie powinieneś.
Może potrzebujesz i chcesz?
Ty decydujesz."

Z pewnością jest to książka, w której autorzy skupiają się na konkretach. Nie jest łatwą i przyjemną lekturą na dobranoc, a raczej publikacją, która skłania do przemyśleń oraz dostrzegania podobnych mechanizmów w zdawałoby się zupełnie innych sytuacjach, kontekstach, środowiskach. Nie ma tu gotowych rozwiązań, ale są podpowiedzi, jak i gdzie tych rozwiązań szukać.

"DDA - czy to ja?" to moim zdaniem wręcz obowiązkowa lektura dla osób, które dorastały w środowisku z problemem alkoholowym rodzica/rodziców, z rodzin dysfunkcyjnych, ale również dla ich bliskich i wszystkich pracujących z osobami dotkniętymi tymi problemami.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski