Czy naprawdę schamieliśmy?. Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony

Ocena: 5 (2 głosów)

Niepublikowane dotychczas w języku polskim eseje, artykuły prasowe, felietony i inne formy literackie

Czy naprawdę schamieliśmy? Rudyard Kipling - rzecznik brytyjskiego imperializmu czy wybitny, choć niedoceniany poeta? Kim byli ,,błotni nurkowie"? Jak dalece charakter naszego pisma świadczy o nas samych? Co mieli wspólnego Lenin i Jack London? Jakie są najpiękniejsze odmiany i gatunki brytyjskich róż? Na czym polega specyfika ogłoszeń matrymonialnych? Kim są naprawdę zbrodniarze wojenni? Jak pociski rakietowe V-1 i rakiety balistyczne V-2 zmieniły zwyczaje Anglików? Dlaczego poprawność polityczna zadecydowała o tym, że przemilczano biografię Stalina pióra Lwa Trockiego?

Jest w tym zbiorze wielka polityka, są doniosłe kwestie społeczne powojennej Europy, ale też ciekawe obserwacje i refleksje dotyczące kultury masowej, angielskiej przyrody oraz wielkiej i popularnej literatury. Czytelnik znajdzie tu dwa utwory młodzieńcze, a także fragmenty notatnika literackiego zawierającego notatki i zapiski z ostatniego okresu życia pisarza: dają one obraz tego, co autor Roku 1984 zapewne by napisał, gdyby nie jego przedwczesna śmierć. Wnikliwie i z właściwym sobie humorem, ironią i polotem Orwell opowiada zarówno o sprawach ważkich, jak i o drobiazgach, z których składa się życie. Jak stwierdził jeden z jego biografów, ,,zawsze poniekąd kochał wszystko to, przeciw czemu się buntował".

Informacje dodatkowe o Czy naprawdę schamieliśmy?. Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-06-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328717121
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: THE COLLECTED WORKS OF GEORGE ORWELL

Tagi: Proza literacka bóg

więcej

Kup książkę Czy naprawdę schamieliśmy?. Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czy naprawdę schamieliśmy?. Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony - opinie o książce

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-07-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

#czynaprawdęschamieliśmy #wydawnictwomuza

Pióro Orwella

George'a Orwella znamy przede wszystkim z jego dwóch najsłynniejszych dzieł, a mianowicie "Folwark zwierzęcy" i "Rok 1984". A czy czytaliście coś więcej co wyszło spod jego pióra? Bo ja zanim sięgnęłam po recenzowaną dziś książkę znałam tylko "Folwark zwierzęcy". Byłam bardzo ciekawa tych nieznanych i wcześniej niepublikowanych w Polsce krótkich form autorstwa Orwella.

W tej pięknie wydanej pozycji znajdziemy zbiór materiałów na prawie każdy temat, dostaniemy tu omówione zagadnienia polityczne, społeczne, kulturalne, literackie, jak także młodzieńcze opowiadanie autora i zapiski z ostatniego okresu życia pisarza pochodzące z notatnika literackiego. Miłośnicy felietonów i artykułów, a także recenzji książek będą usatysfakcjonowani, bowiem pozycja ta zawiera w sobie pokaźny zbiór owych form literackich.

Orwell bardzo ciekawie i wnikliwie pisze o bieżących(w tamtym okresie) sprawach politycznych, gospodarczych, jak także społecznych czy wojskowych. Nie boi się poruszać takich kwestii jak antysemityzm czy poprawność polityczna, która wpłynęła między innymi na przemilczenie biografii Stalina pióra Lwa Trockiego, czy jak kolor skóry wpływa na jakość życia.

Z książki tej dowiemy się co nieco o głupocie mediów, która jak możemy dostrzec to sami, nie zmniejszyła się wcale i w naszych czasach, przeczytamy o uroku ogłoszeń matrymonialnych, o nieuprzejmości sklepikarzy, o poziomie kultury i dobrego wychowania Anglików, o tym, że mieszkańcy Anglii więcej wydają rocznie na papierosy i alkohol niż na książki, jakie są koszty pisania, i jak nasz charakter pisma świadczy o nas samych. Najważniejszym atutem zbioru tych form literackich jest fakt, że pochodzą one z lat przedwojennych, wojennych i powojennych, co pozwala nam spojrzeć na świat tamtych lat oczami pisarza i zapoznać się z tym, co wtedy nurtowało ludzi.

"Czy naprawdę schamieliśmy?" to doprawdy frapująca lektura, nie ukrywam, że można z niej wiele wynieść i na pewno nie jest to lekka i łatwa lektura. Mi osobiście było żal, że w tym zbiorze było mało opowiadań autora, bowiem to jedno "Pan Simpson i moce nadprzyrodzone" które w tym zbiorze odnalazłam bardzo mi się spodobało i chętnie przeczytałabym takich opowiadań więcej. Bardzo przypadły mi do serca również zapiski autora z jego notatnika literackiego. Poza tym wszystkie artykuły, felietony czy eseje są napisane w sposób przystępny, tak że przyjemnie się je czyta, a przypisy ułatwiają zrozumieć o kim czytamy. Nie jest to literatura dla każdego, ale na pewno polecam ją fanom pióra Orwella, miłośnikom historii i tym, którzy lubują się w krótkich formach literackich.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

Link do opinii

,, Czy naprawdę schamieliśmy" to zbiór około 30 różnych tekstów autora: esejów, artykułów prasowych, felietonów i innych form literackich traktujących o sprawach ważnych jak wojna czy polityka, po sprawy błahe i codzienne.
Opowiedziane wnikliwie i z humorem.

Dla czytelników będących wielbicielowi jego prozy, będzie to nie lada gratka, dlatego w szczególności im ogromnie ją polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Król Karol II
George Orwell0
Okładka ksiązki - Król Karol II

Sztuka teatralna dla dzieci i młodzieży osadzona w radosnych i kpiarskich realiach "Starej, dobrej i wesołej Anglii" czasów króla Karola...

Birmańskie dni
George Orwell0
Okładka ksiązki - Birmańskie dni

Piękna powieść opowiadająca o zamierzchłych czasach kolonializmu. Jej trwałą wartością pozostaje obraz dalekiego, egzotycznego kraju o starej kulturze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy