Czy miałaś kiedyś rodzinę?

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Rozpacz zamiast szczęścia

Fenomenalna powieść o wartości życia, którą doceniamy w chwili niepowetowanej straty, nominowana do najważniejszych nagród literackich: Man Booker Prize i National Book Award.

W przeddzień ślubu Lolly w jej rodzinnym domu wybucha pożar - w tragicznych okolicznościach giną niedoszli małżonkowie oraz Luke, partner June, matki panny młodej. Policji nie udaje się ustalić przyczyn tragedii, ale mieszkańcy miasteczka wiedzą swoje: stał za tym Luke, były skazaniec. Tylko jego matka, Lydia, jest innego zdania. Wydaje się jej podejrzane, że June jako jedyna uratowała się z pożaru, a zaraz potem w pośpiechu opuściła miasteczko... Z pomocą przychodzi Lydii pewien nieznajomy, którego zna jedynie z rozmów przez telefon. Czy może mu zaufać? I czy prawdziwa wersja wydarzeń będzie dla niej wybawieniem,  czy może przeciwnie?

Informacje dodatkowe o Czy miałaś kiedyś rodzinę?:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-10-26
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328027503
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę Czy miałaś kiedyś rodzinę?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czy miałaś kiedyś rodzinę? - opinie o książce

Kolejna książka, z którą mam problem w kwestii oceny. Liczba gwiazdek jest w tym przypadku oceną wypadkową. Formalnie książka jest napisana prosto i dość jasno, aczkolwiek chwilami bardzo nudno. Początek stanowił dla mnie wyzwanie, długo walczyłam, żeby nie odłożyć książki, ponieważ wydawała mi się nudna, niespójna i błaha. Przez sporą część lektury miałam poczucie, że niektóre wątki są zupełnie niepotrzebne i nie rozumiałam ich zasadności. Po skończonej lekturze wciąż mam wątpliwości co do ważności niektórych historii opisanych w książce. I to są wady, które znacznie obniżyły moją ocenę. To teraz przejdę do tego, co mnie poruszyło i wpłynęło na końcową ocenę. Autor nakreślił życiorysy głównych bohaterów w sposób dogłębny, pokazując, że pozory mylą, a to, co wydaje się proste, zupełnie takim nie jest. Poznawanie kolejnych etapów życiorysów nakreślało przyczyny i skutki pewnych zachowań, konsekwencje popełnianych błędów. W powieści zostały podjęte tematy przemocy, dyskryminacji społecznej, miłości trudnej, ślepej i naiwnej. Każdej bohaterce i każdemu bohaterowi w którymś momencie życia próbowano odebrać godność i człowieczeństwo. W wielu przypadkach się to udało, w wielu konsekwencje były tragiczne. Poświęcenie w imię miłości, ochrony dobrego imienia swojego lub ukochanego zdały się na nic. Smutna mi refleksja pozostała po lekturze. Zostałam z poczuciem, że kobiety kochając albo gdy wydaje im się, że kochają, popełniają błędy, ranią, poświęcają się. Często nie mogą mówić o swoich prawdziwych uczuciach, chowają je więc w sobie i umierają od środka, często nie potrafią się uwolnić od tego, co próbuje się im narzucić z zewnątrz. Wniosek nasuwa się taki, że nie warto ufać miłości, bo może okazać się złudzeniem i przysłonić to, co jest prawdziwe. To przygnębiające...

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy